wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Skąd się biorą obrzęki nóg?

SPL/EastNews
31.08.2012

Przewlekła niewydolność naczyń żylnych jest najpowszechniejszą przyczyną występowania obrzęku kończyn dolnych. Ale bywa również, że obrzęk to efekt zmian hormonalnych czy reakcja uczuleniowa na ukąszenie owada. Specjaliści ostrzegają, że czasem może być to objaw choroby zagrażającej życiu. W jaki sposób możemy leczyć obrzęki i, przede wszystkim, jak im zapobiegać?

Kończyny dolne mogą ulec wielu chorobom oraz uszkodzeniom. Wśród nich są m.in. obrzęki. – Nazywamy tak gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej. Oznacza to, że płyn pierwotnie znajdujący się w naszych naczyniach krwionośnych lub w komórkach, wskutek ich uszkodzenia lub działania na nie dodatkowych sił, przedostaje się w nadmiarze poza swoją prawidłową lokalizację – tłumaczy Małgorzata Kulis z Poradni Chorób Wewnętrznych w Centrum Medycznym iMed24.pl.

Mechanizmy powstawania
Małgorzata Kulis dodaje, że istnieje kilka mechanizmów powstawania obrzęków. Te główne to: wzrost ciśnienia hydrostatycznego w drobnych naczyniach krwionośnych tzw. włośniczkach (siła wypycha wodę poza naczynia), spadek ciśnienia onkotycznego osocza (jest to ciśnienie, które zatrzymuje wodę w naczyniach krwionośnych, a które jest w głównej mierze zależne od poziomu białek), zwiększona przepuszczalność ścian drobnych naczyń krwionośnych i innych tkanek (najczęściej na tle zapalenia) oraz utrudniony odpływ chłonki. Prawidłowe ustalenie takiego mechanizmu wpływa na trafną diagnozę, a co za tym idzie – podjęcie odpowiedniego leczenia.Skąd się biorą obrzęki? Oto cztery podstawowe przyczyny:


- Niewydolność zastawek żylnych, która uniemożliwia skuteczne odprowadzanie krwi z nogi do żyły udowej w rytm wyznaczony przez skurcze serca i powoduje cofanie się części krwi;

- Niewydolność serca, nerek lub wątroby, z których każda prowadzi do zatrzymania wody w organizmie;

- Uszkodzenie lub niedrożność układu limfatycznego, który pomaga w odprowadzaniu płynów z dolnej części nóg;

- Uczulenie, uraz lub choroba – czasem może być to efekt ukąszenia owada, ale niekiedy obrzęk bywa objawem poważnej choroby, np. zakrzepicy żył głębokich, którą trudno rozpoznać, a która wymaga natychmiastowego leczenia. Obrzęki mogą być również wywołane przez niektóre postacie reumatyzmu.

Charakter miejscowy czy ogólny?
– W przypadku każdego obrzęku należy przede wszystkim ustalić, czy ma on charakter  miejscowy czy też ogólny – podkreśla Małgorzata Kulis z Centrum Medycznego iMed24.pl. Specjalistka wyjaśnia, że obrzęk o charakterze miejscowym może mieć przyczynę zapalną, alergiczną, a niekiedy bywa konsekwencją upośledzenia odpływu krwi żylnej. Jak je rozpoznać? Podpowiada Małgorzata Kulis:

Jeśli skóra kończyny jest miejscowo zaczerwieniona, rozgrzana i boli, świadczy to o przyczynie zapalnej obrzęku. Mogą pojawiać się ogólne objawy zapalenia: gorączka, osłabienie, ból głowy.

W przypadku nagłego narastania, ale i szybkiego ustępowania obrzęku, któremu nie towarzyszy ból, prawdopodobnie mamy do czynienia z obrzękiem na tle alergicznym.

1 2
REKOMENDACJA
2015-09-25 21:22:56
~natalii

Na obrzęki prosta rada. Idziemy to apteki kupujemy galvenox soft i smarujemy przez dwa tygodnie a potem cieszymy się lekkimi nogami.

2012-09-05 08:52:44
~Ada

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 4 kg. A po dwóch 7 kg i 4 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kalorie-zdrowia.pl Polecam wszystkim te programy.

2012-09-04 19:52:39
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2012-09-04 16:29:38
~8wzxg

a skad się biroą filmy?:) np o tych świnkach morskich sa tam swinie a tu ze my swinie kazą sie odchudzac ze grubasy a chodiz o tłuszcz do badania wybuchówi raków zeby u nas wybuchało a oni sie pouczą na sobie się boją jakby nie było na ich miejsce następnych całe kołą naukwoe towarzystwo powinno się leczyć na swój jeb łeb jak orzeszki rudzielce? nie umeicie gryźć? sami oczywiscie a nam mowia mamy próchnicę ja sie fluorem zaraża?zeby próchnica była? noz eby potem u

2012-09-04 14:59:21
~Zosia

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-09-04 14:58:54
~Ala

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 4 kg. A po dwóch 7 kg i 4 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kalorie-zdrowia.pl Polecam wszystkim te programy.

2012-09-04 14:58:27
~Ada

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje. Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam kalorie-zdrowia.pl

2012-09-03 18:03:40
~Atom

"spadek ciśnienia onkotycznego osocza" ?!!! Oto przykład DYLETANTA, który nie wie i nie rozumie o czym pisze ! W naczyniach krwionośnych panuje ciśnienie hydrostatyczne i OSMOTYCZNE a nie ONKOTYCZNE. Onkotyczne procesy a właściwie ONKOLOGICZNE związane są z chorobami nowotworowymi.

2012-09-03 17:46:56
~GUMA?

PORA PRZESTAĆ JEŚĆ JOGURTY Z GUMAMI I INNYMI WYPEŁNIACZAMI KTORE POWODUJĄ PROBLEMY TRAWIENNE I ZATRZYMYWANIE WODY W ORGANIZMIE. Spożywanie nadmiernych ilości gumy ksantanowej mogą przyczynić się do wystąpienia biegunki, wzdęć lub wysypki. Poza przemysłem spożywczym wykorzystywana jest do produkcji karm dla zwierząt i papierosów. Spożywanie nadmiernych ilości gumy ksantanowej mogą przyczynić się do wystąpienia biegunki, wzdęć lub wysypki. Poza przemysłem spożywczym wyko

2012-09-03 17:04:38
~inesss

lubie zajetych facetow ktoryś zainteresowany? dam ci to czego twoja marudna kobieta jeszcze ci nie dala ;)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.