wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Blizna - usuwać czy nie?

SPL/EastNews
31.08.2012

Blizny powstają w wyniku naturalnego gojenia się ran, co może trwać nawet półtora roku. Czasem są mniej widoczne, a czasem – bardziej. U niektórych ludzi tworzą się tzw. bliznowce, czyli blizny twardsze, bardziej nierówne i grubsze niż zwykle. Wokół tematu blizn pojawia się jednak wiele znaków zapytania. Czy są bezpieczne, czy może należy się ich pozbyć?

Ponad 100 mln ludzi na świecie zmaga się z bliznami każdego roku. Rana, owrzodzenie lub inny ubytek tkanki początkowo zostają pokryte skrzepem krwi. Małe i płytkie obszary ran zwykle goją się bez powstawania blizn, ponieważ tkanki są zdolne do regeneracji. Jednak gdy uraz jest większy (a rana głęboka np. na całą grubość skóry), powstaje włóknista tkanka złożona głównie z włókien kolagenu i tworzy obkurczoną, twardą bliznę.

Blizna, czyli co?

– Powszechne pojęcie blizn jest bardzo szerokie. Blizny dzielą się na przerosłe i zanikowe, a często do pojęcia blizn zaliczane są również keloidy, czyli bliznowce, które są związane z przerastaniem tkanki bliznowatej poza miejsce urazu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich „Dermed”. Jeśli krawędzie rany leżą blisko siebie i są dobrze ustawione, blizna tworzy cienką białą linię. Ale gdy krawędzie są daleko od siebie i nastąpiła duża utrata tkanki, gojenie się przedłuża; rana rozszerza się i powstaje w niej różowa tkanka ziarninowa. Skóra wokół rany powoli się rozrasta, zakrywając uszkodzenie. W efekcie tkanka tworzy widoczną bliznę.Gdy rana źle się goi

Blizny mają inny kolor niż otaczająca je skóra. Początkowo są ciemnoczerwone albo różowe, a później kurczą się i bledną. Warto wiedzieć, że nie każda blizna jest powodem do niepokoju – to bowiem znak, że rana się zagoiła. Blizny goją się u każdego człowieka w innym tempie i w dużym mierze zależy to od predyspozycji genetycznych. Niekiedy tworzą się jednak bliznowce, co jest spowodowane niesprawnym procesem gojenia rany, objawiającym się nadmierną produkcją włókien kolagenu. Powstają one najczęściej na mostku oraz barkach.

Skłonność do tworzenia się keloidów jest uwarunkowana rodzinnie. Bliznowce są z początku wypukłe i swędzą, ale po kilku miesiącach większość z nich staje się bardziej płaska i przestają swędzieć.

Usuwać czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy blizny należy usuwać. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba tłumaczy, że blizny zanikowe, które najczęściej są potrądzikowe, zwykle leczymy pilingami chemicznymi, kriopilingami, mikrodermabrazją, a także złuszczaniem laserowym naskórka lub metodami frakcyjnymi (lasery frakcyjne). Niektóre blizny zanikowe można wypełniać np. kwasem hialuronowym.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-27 06:52:44
~Justyna

Ja jakiś czas temu stosowałam Sutricon na bliznę którą miałam nad okiem po tym jak mi lampka nocna spadła na głowę i rozcięła łuk brwiowy. Powiem szczerze, że sceptycznie podchodziłam to tego żelu ale stwierdziłam co mi zależy spróbować i bardzo mile się zaskoczyłam

2016-05-16 23:24:37
~sylwia

Do pielęgnacji wszelkich rodzajów blizn dobry jest żel sutricon. Stosuje go już chwilkę i pomógł mi poprawić wygląd nowych i istniejących już blizn. Najwięcej mam ich na twarzy i zauważyłam że stały się one mniejsze i gładsze. Twarz wygląda teraz znacznie lepiej niż wcześniej jestem bardzo zadowolona:)

2016-05-16 23:11:17
~sylwia

Do pielęgnacji wszelkich rodzajów blizn dobry jest żel sutricon ja stosuje już go chwile i pomógł poprawić mi wygląd nowych i istniejących już blizn. Stały się one mniejsze i gładsze. Najwięcej mam ich na twarzy na początku źle to wyglądało ale teraz jak stosuje ten żel to stały się one mniej widoczne. I twarz wygląda znacznie lepiej:)

2014-05-07 17:04:57
~oppmania

O, a ja właśnie zaczęłam smarować. A mozesz coś więcej?

2014-04-04 12:33:52
~Liliana

Mi bardzo pomógł Scagel na moje blizny.

2013-06-06 10:23:31
~gość

Klinika mikro hair www.mikrohair.pl

2012-09-23 20:59:04
~Viki

Ja mogę zarekomendować <p><a href="http://www.multi-klinika .pl">usuwanie blizn laserem</a></p> frakcyjnym. Po kilku takich zabiegach blizny praktycznie nie widać. Oczywiście do zabiegu kwalfikuje i wykonuje go lekarz.

2012-09-08 02:08:22
~Cerebri

jeżeli ktoś się boi operacyjnego usuwania to można spróbować laserowo, a wiem po sobie, że są efekty. Polecam klinikę w w Łodzi na Rewolucji www.drlikclinic.pl

2012-09-05 08:44:04
~iwa

Blizny nie szpecą,skoro się pojawiła to na skutek jakiegoś wydarzenia , często z bólem....blizna to to tylko jedno miejsce więcej do wycałowania a nie wstydu ;) pozdrawiam

2012-09-05 06:55:36
~MidnigHt

Najbardziej szpecące są blizny widoczne na twarzy. U faceta mogą być powodem do dumy. U kobiety - powodem kompleksów i zahamowań psychicznych. Zwłaszcza, jesli sama kobieta jest winna powstaniu blizny (rozwiązły tryb życia). Uroda nie jest wieczna: taka oszpecona kobieta traci to, na czym bazowała i jeśli nie ma wykształcenia ani zwodu - jest życiową kaleką

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.