wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Grypa żołądkowa

EastNews
04.09.2012

Gdy dopada nas gwałtowna biegunka z towarzyszącą jej podwyższoną temperaturą, mówimy, że dopadła nas grypa żołądkowa. Tymczasem choroba, która ma takie objawy, z grypą jako taką nie ma kompletnie nic wspólnego.

To, co potocznie nazywamy grypą żołądkową , tak naprawdę grypą nie jest. Jeśli chcielibyśmy nazwać to schorzenie prawidłowo, powinniśmy powiedzieć: nieżyt jelit. Inaczej - stan zapalny jelit wywołany działaniem wirusów, najczęściej rotawirusów (choć biegunkę mogą wywołać też bakterie, np. E-coli czy Salmonelli). Skąd więc taka nazwa na określenie gwałtownej biegunki? Nie bardzo wiadomo. Może przez to, że najwięcej przypadków obu infekcji odnotowujemy jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy wahania temperatur są duże, a organizm osłabiony? Może przez to, że po takim epizodzie biegunkowym często następuje infekcja górnych dróg oddechowych? A może przez to, że i jedną, i drugą infekcję najczęściej wywołują wirusy?

Choroba brudnych rąk

A więc i grypa, i tzw. grypa żołądkowa – to dwie różne choroby, mające zupełnie inną drogę zakażenia. „Normalną” grypą zarażamy się drogą kropelkową, czyli np. wtedy, kiedy nie zasłaniamy ust i nosa w czasie kaszlu i kichania. Rotawirus, wywołujący nieżyt żołądka przedostaje się do naszego organizmu najczęściej drogą pokarmową, czyli jest „chorobą brudnych rąk”. A że rotawirusy żyją dość długo – na dłoniach 4 godziny, na przedmiotach - kilka dni, w wodzie - kilka tygodni,  tak więc sytuacji, w których może dojść do zakażenia jest naprawdę wiele. Choćby taki przykład: wracamy z pracy autobusem, chwytamy brudną poręcz, po przyjściu do domu nie myjemy rąk za to od razu serdeczne witamy się z rodziną, przekazując im tym samym wirusa.Jak każdemu zakażeniu, tak też rozprzestrzenianiu się rotawirusów sprzyjają duże skupiska ludzkie – stąd zamykanie żłobków, przedszkoli, oddziałów szpitalnych w sytuacji, gdy wiadomo, że stwierdzono tam kilku zachorowań. Jest tylko jeden problem: największą zaraźliwość wirusy wykazują w pierwszym okresie choroby. A wtedy objawów jeszcze nie ma.

Skąd ta biegunka?

Rotawirus, który dostanie się do przewodu pokarmowego, osiada na ściankach jelita cienkiego i stymuluje aktywność jelitowych komórek nerwowych. Słowem - pobudza jelito  do wydzielania dużych ilości płynów, efektem czego jest biegunka, a z kolei jej konsekwencją może być odwodnienie organizmu. Podstawowym zaleceniem w czasie biegunki – obok lekkiej diety – jest picie dużych ilości płynów. Nie za ciepłych, bo te prowokują wymioty. Po konsultacji z lekarzem do napojów powinniśmy dodać elektrolity, m.in. sód, potas, wapń, magnez, którego niedobór może powodować obniżenie ciśnienia krwi. Generalnie – niedobór tych pierwiastków jest niebezpieczny dla organizmu, stąd konieczność ich uzupełniania.

Mimo że większość tych wirusowych zakażeń, nawet biegunek przebiegających ostro, już po 5-7 dniach kończy się bez leczenia, to w przypadku ostrej biegunki czasami nie warto czekać na jej koniec, ale zastosować leczenie objawowe. Choćby po to, aby uniknąć i cierpienia, i odwodnienia, o które szczególnie łatwo wśród dzieci i osób starszych.

1 2
REKOMENDACJA
2018-03-14 14:41:50
~Ewa

Gosiu - sprawdziłam ten preparat i jest zaskoczona jak szybko pomógł mi w odzyskaniu równowagi w jelitach po zatruciu pokarmowym. Jest bardzo skuteczny

2018-02-09 00:47:39
~Kajetan

Amelio, ja traktowałem do tej pory Nutramil jako awaryjny posiłek gdy dookoła same fast foody i dlatego brałem go ze sobą. Zatrucie jeszcze mi się nie zdarzyło, ale dobrze wiedzieć że może się w takiej sytuacji przydać :)

2017-12-07 18:21:47
~Gosia

Ja po grypie żołądkowej długo nie mogłam dojść do normalności. Często miewałam wzdęcia i bóle brzucha. Rozwiązaniem okazał się Kolonbiotic 7GG który przywrócił równowagę w jelitach i teraz mam już spokój

2017-11-08 20:00:18
~Amelia

Grypa żołądkowa dopadła mnie w trakcie urlopu na Chorwacji. Nauczona doświadczeniem miałam ze sobą zapas nutramilu, i dobrze, bo był jedynym co byłam w stanie normalnie przyjąć i dostarczyć kalorie do organizmu.

2016-07-22 12:51:59
~Maj

Przy grypie żołądkowej, także należy pamiętać o elektrolitach. Biegunka i wymioty grożą odwodnieniem, dlatego najlepiej wybierać sprawdzone preparaty takie jak Jonolit, szybko i bezpiecznie nawadnia.

2012-09-06 11:00:06
~oj

cola i po problemie

2012-09-06 10:08:39
~Rafał

Mam dobry sposób na jelitówkę przy pierwszych obiawach 50 czystej może być z pieprzem po ok 3 godzinach trzeba zjeść duży jokurt naturalny. Przez nastepne ok 3 dni jeść po jednym jogurcie. Mi pomaga polecam !!!

2012-09-06 07:35:44
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-09-06 07:35:09
~Ula

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-09-05 22:54:58
~Vasarely

Choroba ta jest szczegolnie popularna wsrod skandynawskich pokurczy i byc moze przez tych pokurczy przywleczona do naszej wolnej od pokurczy ojczyzny.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.