wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Grypa żołądkowa

EastNews
04.09.2012

Gdy dopada nas gwałtowna biegunka z towarzyszącą jej podwyższoną temperaturą, mówimy, że dopadła nas grypa żołądkowa. Tymczasem choroba, która ma takie objawy, z grypą jako taką nie ma kompletnie nic wspólnego.

To, co potocznie nazywamy grypą żołądkową , tak naprawdę grypą nie jest. Jeśli chcielibyśmy nazwać to schorzenie prawidłowo, powinniśmy powiedzieć: nieżyt jelit. Inaczej - stan zapalny jelit wywołany działaniem wirusów, najczęściej rotawirusów (choć biegunkę mogą wywołać też bakterie, np. E-coli czy Salmonelli). Skąd więc taka nazwa na określenie gwałtownej biegunki? Nie bardzo wiadomo. Może przez to, że najwięcej przypadków obu infekcji odnotowujemy jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy wahania temperatur są duże, a organizm osłabiony? Może przez to, że po takim epizodzie biegunkowym często następuje infekcja górnych dróg oddechowych? A może przez to, że i jedną, i drugą infekcję najczęściej wywołują wirusy?

Choroba brudnych rąk

A więc i grypa, i tzw. grypa żołądkowa – to dwie różne choroby, mające zupełnie inną drogę zakażenia. „Normalną” grypą zarażamy się drogą kropelkową, czyli np. wtedy, kiedy nie zasłaniamy ust i nosa w czasie kaszlu i kichania. Rotawirus, wywołujący nieżyt żołądka przedostaje się do naszego organizmu najczęściej drogą pokarmową, czyli jest „chorobą brudnych rąk”. A że rotawirusy żyją dość długo – na dłoniach 4 godziny, na przedmiotach - kilka dni, w wodzie - kilka tygodni,  tak więc sytuacji, w których może dojść do zakażenia jest naprawdę wiele. Choćby taki przykład: wracamy z pracy autobusem, chwytamy brudną poręcz, po przyjściu do domu nie myjemy rąk za to od razu serdeczne witamy się z rodziną, przekazując im tym samym wirusa.Jak każdemu zakażeniu, tak też rozprzestrzenianiu się rotawirusów sprzyjają duże skupiska ludzkie – stąd zamykanie żłobków, przedszkoli, oddziałów szpitalnych w sytuacji, gdy wiadomo, że stwierdzono tam kilku zachorowań. Jest tylko jeden problem: największą zaraźliwość wirusy wykazują w pierwszym okresie choroby. A wtedy objawów jeszcze nie ma.

Skąd ta biegunka?

Rotawirus, który dostanie się do przewodu pokarmowego, osiada na ściankach jelita cienkiego i stymuluje aktywność jelitowych komórek nerwowych. Słowem - pobudza jelito  do wydzielania dużych ilości płynów, efektem czego jest biegunka, a z kolei jej konsekwencją może być odwodnienie organizmu. Podstawowym zaleceniem w czasie biegunki – obok lekkiej diety – jest picie dużych ilości płynów. Nie za ciepłych, bo te prowokują wymioty. Po konsultacji z lekarzem do napojów powinniśmy dodać elektrolity, m.in. sód, potas, wapń, magnez, którego niedobór może powodować obniżenie ciśnienia krwi. Generalnie – niedobór tych pierwiastków jest niebezpieczny dla organizmu, stąd konieczność ich uzupełniania.

Mimo że większość tych wirusowych zakażeń, nawet biegunek przebiegających ostro, już po 5-7 dniach kończy się bez leczenia, to w przypadku ostrej biegunki czasami nie warto czekać na jej koniec, ale zastosować leczenie objawowe. Choćby po to, aby uniknąć i cierpienia, i odwodnienia, o które szczególnie łatwo wśród dzieci i osób starszych.

1 2
REKOMENDACJA
2016-07-22 12:51:59
~Maj

Przy grypie żołądkowej, także należy pamiętać o elektrolitach. Biegunka i wymioty grożą odwodnieniem, dlatego najlepiej wybierać sprawdzone preparaty takie jak Jonolit, szybko i bezpiecznie nawadnia.

2012-09-06 11:00:06
~oj

cola i po problemie

2012-09-06 10:08:39
~Rafał

Mam dobry sposób na jelitówkę przy pierwszych obiawach 50 czystej może być z pieprzem po ok 3 godzinach trzeba zjeść duży jokurt naturalny. Przez nastepne ok 3 dni jeść po jednym jogurcie. Mi pomaga polecam !!!

2012-09-06 07:35:44
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-09-06 07:35:09
~Ula

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-09-05 22:54:58
~Vasarely

Choroba ta jest szczegolnie popularna wsrod skandynawskich pokurczy i byc moze przez tych pokurczy przywleczona do naszej wolnej od pokurczy ojczyzny.

2012-09-05 17:08:41
~Lanka

Wierutne bzdury! germanska medycyna się kłania. wirusów NIE MA.

2012-09-05 12:15:20
~Anna

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-09-05 12:14:32
~Ada

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje. Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam kalorie-zdrowia.pl

2012-09-05 09:23:49
~rogalucha

Artykuł jest sponsorowany przez firmę farmaceutyczną,która sprzedaje smiercionosne szczepionki.Znam dziewczynkę-u sąsiadów- która po szczepieniu na rotawirusa przez pół roku nie opuszczała szpitala, jej rodzice też przeżywali koszmar. Dzis dziewczynka co chwilę jest na cos chora, ma zniszczony układ odpornosciowy dzięki szczepieniom

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.