wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Co na zatoki?
Pytamy.pl
Zapalenie zatok szczękowych
Zdrowie & Fitness
Zapalenie zatok - jak je rozpoznać?
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Zapalenie zatok - jak je rozpoznać?

SPL/EastNews
04.09.2012

Ból głowy, zatkany nos, zanik węchu i zanik sił. Myślisz: „to tylko przeziębienie”. Nie idziesz do lekarza – bo przecież nie masz czasu, bo kolejka w przychodni. W aptece prosisz farmaceutę o „coś na katar”. To błąd, bo to może być ostre zapalenie zatok, które ma tendencję do zamieniania się w stan przewlekły. A z tym – biada.

Najczęściej zaczyna się przedłużającym katarem. Albo przeziębieniem z gatunku tych leciutkich, co to da się je przejść w pracy, zaopatrując się jedynie chusteczki i tabletki przeciwbólowe. Właśnie przeziębieniu przypisujemy to, że zupełnie nie czujemy smaku kawy czy zapachu perfum. Drobna infekcja, zaraz minie – myślimy.

Aż pewnego ranka budzimy się z przeraźliwym bólem. Głowy? Twarzy? Nie wiemy. Nie umiemy zlokalizować... Może zębów?  Jedziemy na dyżur stomatologiczny. –Rozsądny lekarz po próbie zlokalizowania bólu, wyśle nas na rtg szczęki. I prawdopodobnie, chwilę później, odeśle nas ze zdjęciem do laryngologa. A ten stwierdzi: zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Bo tak – w terminologii otolaryngologicznej brzmi pełna nazwa tego schorzenia.

Jak działają zatoki?

Zatoki to parzyste, położone symetrycznie po obu stronach twarzy i głowy, przestrzenie powietrzne. Zatoki szczękowe umiejscowione są w obrębie kości szczęki, zatoki czołowe – w kości czołowej, zatoki sitowe– w kości sitowej, blisko kącików wewnętrznych oczu, a zatoki klinowe – w kości klinowej, między oczami, ale bardziej z tyłu, u podstawy czaszki. Zatoki połączone są naturalnymi ujściami z jamami nosa – po to, aby powietrze i śluz mogły się swobodnie przemieszczać. Gdy mamy silny katar, błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, czyli – mówiąc prosto – nos mamy zatkany.Nie czujemy smaku, zapachu, oddychamy przez usta. Pół biedy, że to męczy i zaburza odbiór wrażeń smakowo-węchowych, ale przede wszystkim utrudnia swobodne spływanie śluzu z zatok do nosa i następnie jego wydalanie poprzez „wydmuchanie nosa”. Śluz więc zaczyna zalegać w zatokach, gęstnieć – warunki  do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów stają się idealne. Szybko wdaje się więc zakażenie i stan zapalny błony śluzowej.

Kiedy błona wyściełająca zatoki puchnie, ich ujścia stają się jeszcze mniej drożne. Gdy zamykają się całkowicie, powietrze i śluz nie mogą przez nie przepływać i zalegająca w zatoce wydzielina znowu zaczyna gęstnieć… Ten powtarzający się proces nazywany jest błędnym kołem zapalenia zatok.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?
Zapalenie zatok  można rozpoznać na podstawie czterech głównych objawów – niedrożności nosa, wycieku wydzieliny lub jej spływaniu do gardła, bólu i uczuciu rozpierania w obrębie twarzy i głowy oraz upośledzeniu węchu. Jeśli trafimy do skrupulatnego lekarza, ten wypyta nas jeszcze o czas trwania dolegliwości, o to jak często powracają i o jakiej porze roku, w jakich warunkach mieszkamy i pracujemy (bo, być może, w naszym otoczeniu znajdują się czynniki, które upośledzają usuwanie śluzu).

Przy podejrzeniu zapalenia przewlekłego lekarz może zalecić badania laryngologiczne, które wykonuje się endoskopami miękkimi i sztywnymi oraz giętkimi fibroskopami. Wszystkie są specjalnymi wziernikami, które umożliwiają od wewnątrz obejrzenie ścian jam nosowych i zatok.

Z kolei aby rozpoznać rodzaj drobnoustrojów, które wywołały zapalanie oraz ustalić ich wrażliwość na leki, czasami zleca się badania mikrobiologiczne wydzieliny z jam nosa. Czasami, bo flora bakteryjna i wirusowa w jamach nosa jest tak zmienna, że zdaniem wielu specjalistów badanie to nie ma większego sensu i nie ułatwia leczenia.

1 2
REKOMENDACJA
2014-12-31 19:45:29
~Rafał

U mnie objawy. Ból głowy w górnej części i wycieku wydzieliny lub jej spływaniu do gardła. Czy to mogą być zatkane zatoki?

2014-11-11 19:51:11
~Barbara

Od bólu zatok gorszy jest tylko ból zęba, choć nie wiem co gorsze. Kiedyś miałam punkcję i od tego czasu dbam o zatoki. Wole już zapobiegać niż mieć nawrót. Stosuję SinusSeptan od kilku lat i na szczeście omija mnie to paskudztwo już.

2014-06-26 17:14:17
~sdre

A u mnie objawy. Ból głowy, trudny do zlokalizowania, najczęściej góra głowy, szczyt tzw i troche po bokach troche na czoło, bol taki rozpychający rozlewający się od srodka, tak jakby kosci bolały czaszki. Górne szczęki, te zuchwy i zęby wszystkie bolaly gorne bardziej dolne mniej, bol gardła, silna strasznie, nie mozna bylo przelykac, bo wydzielina z zatot podobno splywala do gardla. oslabienie i objawy stanu podgorączkowego, zawroty glowy, Koszmar. Inhalacje wypróbuję , ter

2014-02-24 14:43:21
~Ewa

[coś ucięło - c.d.] niech sobie tomografię zatok zrobi koniecznie.

2014-02-24 14:41:34
~Ewa

Nie wiem dlaczego ciągle wszędzie piszą, że zapaleniu zatok zawsze towarzyszy zatkany nos i katar... U mnie nie było ani kataru, ani obrzęku śluzówki nosa - wszystko cacy, nos super przepustowy, zero kataru. A zapalenie zatok jak ta lala - dzięki olaniu przez lekarzy dorobiłam się przewlekłego stanu zapalnego... Jedynym objawem był ciągły, niezbyt silny ból głowy i uczucie "czegoś" w głowie, co mi przeszkadzało, jakby uwierało. Więc jak ktoś ma podobne objawy, to

2013-02-24 08:01:47
~Mariola

Już sie boje, w 1996 roku mialam usuniete polipy z zatoki szczekowej, bo niemozliwośc oczyszczenia powodowała nowroty zapalenia zatok. Po tylu latach wczoraj poczułam znojomy ból glowy i przestraszylam sie. To był koszmar. Przed tym zabiegiem, żadne tableki nie usuwały bólu, jutro biegne do lekarza, a do teraz leczyłam sie bo przeciez faktycznie temperatura , katar, ogfolne robicie, kaszel, gripexem, rutinoscorbinemi czosnkiem, mam tez swoje od lat tabletki oraz krople do nosa.

2012-09-15 20:44:12
~dads

dietek.pl- odchudzanie bez wyrzeczeń!

2012-09-10 04:10:55
~mila

Bardzo mi się to podoba Shiny box, chciała bym tak jak i koleżanki uzbierać ale coś mi nie idzie :/ Jeżeli ktoś chciał by pomóc zapraszam http://shinybox.pl/?ref=2c613f4

2012-09-06 08:18:57
~p

ŁADUJ TELEFON NA STRONIE WWW.PAW.DZS.PL I POMAGAJ ZBIERAĆ PIENIĄRZE Z PROWIZJI OPERATORA. KASA ZBIERANA JEST , DO KUPNA KONIA(chorego)

2012-09-06 08:17:36
~p

ŁADUJ TELEFON NA STRONIE WWW.PAW.DZS.PL I POMAGAJ ZBIERAĆ PIENIĄRZE Z PROWIZJI OPERATORA. KASA ZBIERANA JEST , DO KUPNA KONIA(chorego)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.