wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

6 faktów na temat Alzheimera

123RF
11.09.2012

Dlaczego niektórzy w wieku 60 lat wykazują symptomy otępienia, a inni mając 90 cieszą się dobrą pamięcią? Kiedy medycyna znajdzie lekarstwo na chorobę Alzheimera? Czy dieta może spowolnić jej rozwój? Czy chorego można ubezwłasnowolnić? Oto 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym schorzeniu.

1. Znamy przyczynę choroby

Przyczyny choroby Alzheimera znamy. Rozwija się ona na skutek uszkodzenia komórek nerwowych mózgu pod wpływem odkładania się w nich substancji zwanej amyloidem. To substancja białkowa, która zakłóca komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi, sprawiając, że nie mogą one działać w sposób prawidłowy. Różne są tylko hipotezy, na jakiej zasadzie amyloid oddziałuje na komórki. Według jednej teorii jest on toksyczny, dlatego doprowadza do ich zniszczenia, według innej uszkadza je, plącząc jej włókna neurofibrylarne. Lekarze nie wiedzą też, dlaczego czasami amyloid odkłada się w mózgu, a czasami nie.

2. Nie mamy skutecznych sposobów jej zapobiegania

Zdrowy tryb życia, prawidłowa dieta czy łykanie suplementów diety, chorobie Alzheimera nie zapobiegają, bo nie mają wpływu na odkładanie się amyloidu w neuronach. Ten proces uwarunkowany jest genetycznie. I co prawda badaczom udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za produkcję amyloidu, ale wiedzą, że tylko w bardzo niewielkiej liczbie przypadków zachodzi dziedziczenie jednogenowe, czyli takie, kiedy jeden gen determinuje jedną cechę. Pełnej mapy uszkodzeń genetycznych, które kończą się chorobą Alzheimera, lekarze jeszcze nie znają.

Trzeba jednak powiedzieć, że nawet jeśli neurony są niszczone przez amyloid, ale jednocześnie dobrze działają naczynia krwionośne nieobciążone niedokrwieniem wynikającym z miażdżycy – bo uprawiało się sporty i przestrzegało higienicznego trybu życia, bo nie paliło się papierosów i piło umiarkowane ilości czerwonego wina – istnieje prawdopodobieństwo, że objawy choroby wystąpią później.

3. Nie umiemy jej leczyć

Istotą choroby Alzheimera jest zanik neuronów i na razie nie ma żadnej tabletki, żadnej terapii, która spowodowałaby ich odrastanie. Kiedy nie ma neuronów, nie ma połączeń, nie ma synaps, nie ma transmiterów, które one produkują. Problem w tym, że pacjent zwraca się do lekarza, kiedy objawy choroby zaczynają być zauważalne (kłopoty z pamięcią, zmiany osobowości), a wtedy w hipokampie jest sprawnych tylko ok. 30 proc. neuronów. Możliwości leczenia przyczynowego – nie ma. Jakimś pomysłem na leczenie tego schorzenia mogłyby być komórki macierzyste, ale badania nad tym problemem są ciągle w powijakach.

Terapia lekowa prowadzona w przypadku choroby Alzheimera, wspomagana także metodami alternatywnymi – ziołolecznictwem, homeopatią, akupresurą oraz opieką psychologiczną nad chorym – może jedynie spowolnić zmiany degeneracyjne mózgu.

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-15 20:12:47
~autorka

Jestem pielęgniarką. Bardzo często spotykam ludzi chorych na tę chorobę. Jedyne co mogę powiedzieć/poradzić Państwu - kupujcie swoim rodzicom witaminy, suplementy, coś na pamięć. Ja swojej kupuje Bio Wapń z lecytyną. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie równie logiczna co dziś :)

2012-09-17 14:59:01
~gaba

Przecież od stycznia br. chorzy na alzheimera są poddawani eutanazji bo jak to nawac kiedy lek exelon z 90 zł kosztuje 280 zł!!!!! EUTANAZJA!!!! Moja mamunia zmarła w styczniu 8 lat horroru. Ale i tak tęsknię za nią i mogła bym zjamowac się jeszcze.

2012-09-13 12:28:22
~opiekun

Witam Moja mama chorowała 14 lat to właściwie maxymalny czas tej choroby.Do końca była w domu pod opieką mojej żony i moją. mogę na ten temat książkę napisać.

2012-09-13 10:42:38
~Trish

Jest taki lek na raka skóry, który pomaga na Alzheimera, Targretin, jeśli się nie mylę. Podobno w USA już w tym celu stosowany. U nas w Polsce niedługo możliwe będą terapie eksperymentalne z tym lekiem, oczywiście pod kontrolą lekarza i właśnie czekam, czy zakwalifikują do nich mojego dziadka.

2012-09-13 09:52:26
~Corka Edyta

Moj tatus chorowal ok 10 lat .Najgorsze byly poczatki tej choroby .Ciagle ucieczki,pakowanie sie i powrot do domu rodzinnego ,a przy tym niesamowita agresja .Wszystkim osobom opiekujacym sie bliska osoba zycze sily ,cierpliwosci i milosci ,bo to jest najwazniejsze i zaangazowania calej rodziny -bo dla jednej osoby jest to za duze obciazenie psychiczne i fizyczne .W czerwcu tego roku w wieku 91lat moj tatus zmarl -otoczony miloscia i opieka ze strony najblizszej rodziny ...

2012-09-13 09:45:16
~aśka

straszna choroba ,trzeba pilnować chorą osobę cała dobę ,smród ciała ,tłuste włosy ,dzień po myciu ,sranie i rzyganie ,brak pamięci ,karmić i leki drogie,rodzina jest zmeczona ta choroba ,brakiem odpoczynku ,smierc tekiej osoby jest uwolnieniem sie od tego balastu

2012-09-13 09:33:38
~123

A przed nią jeszcze 2 lata pracy

2012-09-13 09:29:18
~miro

maja mama chorowała na tą ciężką chorobę ,8 miesięcy wymagała stałej opieki za którą płaciłam 2400 zł miesięcznie plus lekarstwa 450 zł miesięcznie PAŃSTWO POMOGŁO mi zlecając obowiązek alimentacyjny na mamę ,płaciłam pracowałam A GDZIE SKŁADKI mojej mamy z 60 lat PRACY ????TO PODZIĘKOWANIE ZA PRACĘ??!!!!

2012-09-13 09:19:00
~RG

http://forum.dr-kwasniewski.pl/inde x.php?topic=1435.0 http://www.diet a-dla-zuchwalych.pl/artykuly-przedr uki-ciekawostki.html No comment.

2012-09-13 09:18:34
~puma123

Ktoś kto nie ma pojęcia o tej chorobie lepiej niech nie wypisuje głupot.Moja mama choruje 5 rok i patrzę jak z dnia na dzień z kobiety pełnej życia i energii uchodzi to wszystko. Nikt nigdy nie chorował w naszej rodzinie na tę chorobę, więc raczej nie jest ona dziedziczna.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.