wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

6 faktów na temat Alzheimera

123RF
11.09.2012

Dlaczego niektórzy w wieku 60 lat wykazują symptomy otępienia, a inni mając 90 cieszą się dobrą pamięcią? Kiedy medycyna znajdzie lekarstwo na chorobę Alzheimera? Czy dieta może spowolnić jej rozwój? Czy chorego można ubezwłasnowolnić? Oto 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym schorzeniu.

1. Znamy przyczynę choroby

Przyczyny choroby Alzheimera znamy. Rozwija się ona na skutek uszkodzenia komórek nerwowych mózgu pod wpływem odkładania się w nich substancji zwanej amyloidem. To substancja białkowa, która zakłóca komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi, sprawiając, że nie mogą one działać w sposób prawidłowy. Różne są tylko hipotezy, na jakiej zasadzie amyloid oddziałuje na komórki. Według jednej teorii jest on toksyczny, dlatego doprowadza do ich zniszczenia, według innej uszkadza je, plącząc jej włókna neurofibrylarne. Lekarze nie wiedzą też, dlaczego czasami amyloid odkłada się w mózgu, a czasami nie.

2. Nie mamy skutecznych sposobów jej zapobiegania

Zdrowy tryb życia, prawidłowa dieta czy łykanie suplementów diety, chorobie Alzheimera nie zapobiegają, bo nie mają wpływu na odkładanie się amyloidu w neuronach. Ten proces uwarunkowany jest genetycznie. I co prawda badaczom udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za produkcję amyloidu, ale wiedzą, że tylko w bardzo niewielkiej liczbie przypadków zachodzi dziedziczenie jednogenowe, czyli takie, kiedy jeden gen determinuje jedną cechę. Pełnej mapy uszkodzeń genetycznych, które kończą się chorobą Alzheimera, lekarze jeszcze nie znają.

Trzeba jednak powiedzieć, że nawet jeśli neurony są niszczone przez amyloid, ale jednocześnie dobrze działają naczynia krwionośne nieobciążone niedokrwieniem wynikającym z miażdżycy – bo uprawiało się sporty i przestrzegało higienicznego trybu życia, bo nie paliło się papierosów i piło umiarkowane ilości czerwonego wina – istnieje prawdopodobieństwo, że objawy choroby wystąpią później.

3. Nie umiemy jej leczyć

Istotą choroby Alzheimera jest zanik neuronów i na razie nie ma żadnej tabletki, żadnej terapii, która spowodowałaby ich odrastanie. Kiedy nie ma neuronów, nie ma połączeń, nie ma synaps, nie ma transmiterów, które one produkują. Problem w tym, że pacjent zwraca się do lekarza, kiedy objawy choroby zaczynają być zauważalne (kłopoty z pamięcią, zmiany osobowości), a wtedy w hipokampie jest sprawnych tylko ok. 30 proc. neuronów. Możliwości leczenia przyczynowego – nie ma. Jakimś pomysłem na leczenie tego schorzenia mogłyby być komórki macierzyste, ale badania nad tym problemem są ciągle w powijakach.

Terapia lekowa prowadzona w przypadku choroby Alzheimera, wspomagana także metodami alternatywnymi – ziołolecznictwem, homeopatią, akupresurą oraz opieką psychologiczną nad chorym – może jedynie spowolnić zmiany degeneracyjne mózgu.

1 2
REKOMENDACJA
2012-09-13 09:16:26
~miro

dlaczego nasz kraj nie dba o profilaktykę ,dlaczego utrudnia chorym wizyty u specjalistów tylko DOSKONALE ŚCIĄGA KASĘ NA UBEZPIECZENIA na NFZ z których chorzy mają OSTATNIE POŻEGNANIE!!!!

2012-09-13 09:09:31
~lisa

mam sasiadke, czasem mam wrazenie iz ona nie wie co rfobi , to stara kamienica wiec sasiedzi sobie pomagaja tragedia pani zosi jest gorsza jej dzici tylko po kase do niej przychodza regularnie po 10 ostatnio nie zostawili jej nawet 1 zl;ocisza, kiedys nauczycielka spiewu i gry na skrzypcach gdyby nie sasiedzi umarlaby z glodu jednak nie stac nas na wykup jej leków, syn pani zosi przyprowadzil ostatnio kupca na mieszkanie nic nie mozemy pomóc takie prawo

2012-09-13 09:08:18
~rena

od dawna wiadomo o tej chorobie tylko ,że nic nie robi się w naszym kraju by pomóc rodzinie chorego ,choroba wykańcza chorego i osoby opiekujące się chorym !!!!!!!!!!!!!!!TEN TEMAT ZAPOMNIANY PRZEZ MINISTRA!!!

2012-09-13 09:01:31
~pracownik

To niech się lepiej wezmą za siebie staruszki bo trzeba będzie zapie...ać do 67 roku życia żeby na wypłaty dla darmozjadów starczyło.

2012-09-13 08:59:51
~wick

czemu nie napiszą- co zostało udowodnione- że na Alzheimera nie chorują osoby,które paliły papierosy.

2012-09-13 08:59:12
~WOjciech

Ja mam podobny problem z tatą, choroba b.szybko postępuje, czy ktoś orientuje się odnośnie leczenia w USA czy tam są stosowane w leczeniu jakieś nowe rozwiązania jakich nie stosuje sie w Europie?

2012-09-13 08:48:10
~Witek

lek na choroby autoimmunologiczne - do jakich zaliczas się Alzheimer czy raczej choroba o tej nazwie - już dawno jest tylko - nikomu sie nie opłaca go dać na rynek bo ludzie nagle "wyzdrowieją". Tak samo jest z lekiem na raka- zrozumcie to wreszcie - ludzie!! Jesteśmy stale "królikami doświadczalnymi"

2012-09-13 08:47:15
~Mercury&Aluminium

Jak to przyczyny nie są znane? Za alzheimera są odpowiedzielna metale kumulujące się w mózgu, głównei aluminium i rtęć.

2012-09-13 08:43:13
~NEMO

Wyrażnie widać te objawy u J.K.Smoleńsk jest tego dowodem.

2012-09-13 08:37:44
~ZBM

Przyczyna choroby Alzheimera została już odkryta. Jest nią powolne zatruwanie mózgu rtęcią wydostającą się z plomb amalgamatowych. Zobacz: http://wolnemedia.net/zdrowie/przyc zyna-choroby-alzheimera/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.