wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

6 faktów na temat Alzheimera

123RF
11.09.2012

Dlaczego niektórzy w wieku 60 lat wykazują symptomy otępienia, a inni mając 90 cieszą się dobrą pamięcią? Kiedy medycyna znajdzie lekarstwo na chorobę Alzheimera? Czy dieta może spowolnić jej rozwój? Czy chorego można ubezwłasnowolnić? Oto 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym schorzeniu.

1. Znamy przyczynę choroby

Przyczyny choroby Alzheimera znamy. Rozwija się ona na skutek uszkodzenia komórek nerwowych mózgu pod wpływem odkładania się w nich substancji zwanej amyloidem. To substancja białkowa, która zakłóca komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi, sprawiając, że nie mogą one działać w sposób prawidłowy. Różne są tylko hipotezy, na jakiej zasadzie amyloid oddziałuje na komórki. Według jednej teorii jest on toksyczny, dlatego doprowadza do ich zniszczenia, według innej uszkadza je, plącząc jej włókna neurofibrylarne. Lekarze nie wiedzą też, dlaczego czasami amyloid odkłada się w mózgu, a czasami nie.

2. Nie mamy skutecznych sposobów jej zapobiegania

Zdrowy tryb życia, prawidłowa dieta czy łykanie suplementów diety, chorobie Alzheimera nie zapobiegają, bo nie mają wpływu na odkładanie się amyloidu w neuronach. Ten proces uwarunkowany jest genetycznie. I co prawda badaczom udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za produkcję amyloidu, ale wiedzą, że tylko w bardzo niewielkiej liczbie przypadków zachodzi dziedziczenie jednogenowe, czyli takie, kiedy jeden gen determinuje jedną cechę. Pełnej mapy uszkodzeń genetycznych, które kończą się chorobą Alzheimera, lekarze jeszcze nie znają.

Trzeba jednak powiedzieć, że nawet jeśli neurony są niszczone przez amyloid, ale jednocześnie dobrze działają naczynia krwionośne nieobciążone niedokrwieniem wynikającym z miażdżycy – bo uprawiało się sporty i przestrzegało higienicznego trybu życia, bo nie paliło się papierosów i piło umiarkowane ilości czerwonego wina – istnieje prawdopodobieństwo, że objawy choroby wystąpią później.

3. Nie umiemy jej leczyć

Istotą choroby Alzheimera jest zanik neuronów i na razie nie ma żadnej tabletki, żadnej terapii, która spowodowałaby ich odrastanie. Kiedy nie ma neuronów, nie ma połączeń, nie ma synaps, nie ma transmiterów, które one produkują. Problem w tym, że pacjent zwraca się do lekarza, kiedy objawy choroby zaczynają być zauważalne (kłopoty z pamięcią, zmiany osobowości), a wtedy w hipokampie jest sprawnych tylko ok. 30 proc. neuronów. Możliwości leczenia przyczynowego – nie ma. Jakimś pomysłem na leczenie tego schorzenia mogłyby być komórki macierzyste, ale badania nad tym problemem są ciągle w powijakach.

Terapia lekowa prowadzona w przypadku choroby Alzheimera, wspomagana także metodami alternatywnymi – ziołolecznictwem, homeopatią, akupresurą oraz opieką psychologiczną nad chorym – może jedynie spowolnić zmiany degeneracyjne mózgu.

1 2
REKOMENDACJA
2012-09-13 08:33:45
~eni.

...miałam tak nie dawno okazje pracować z osobami dotkniętymi tą chorobą w różnych stadiach. Nie życzcie proszę bliskim 100 lat!! raczej dużo zdrowia!!

2012-09-13 08:25:34
~HAM GENETYCZNY

SKLEROZA !! O czym to mówiłęm ? Jak słodko nic nie rozumieć z tego co mówia w TVN !!

2012-09-13 08:16:26
~balsa

Olka! Jakie leki?Mój mąż ma lekką postać choroby

2012-09-13 08:13:43
~wicia

Ludzie obciążeni genetycznie powinni adoptować dzieci, a nie dopuszczać do rodzenia dzieci z wadami, a później na stare lata skazywania ich na choroby. Męczą się chorzy i ci co się nimi opiekują. Jest to straszne. Sama to przechodzę z mamą i na własne dzieci się nie decyduję. Ludzie bądźcie ROZSĄDNI !!!

2012-09-13 08:08:55
~olka

i znowu kłamstwa sa leki dopuszczone w Ameryce,Australii i Kanadzie- ale szkoda się rozpisywać

2012-09-13 08:03:43
~Maksym

Niedługo rudy oszust i jego synusiowaty minister dzieciak Kamysz stwierdzą, że Polski nie stać na emerytury wypłacane od 67 roku życia i przesuną wiek emerytalny do 75 roku życia. Będzie większe prawdopodobieństwo, że mało kto dożyje.

2012-09-13 07:59:56
~HERA

http://portalwiedzy.onet.pl/689,,,, amyloid,haslo.html---podejrzewam że to białko znajduje się u zwierząt ludzie spozywaja mało białka pochodzenia naturalnego roslinnego wzrost spożycia mięsa po 2 wojenie światowej spowodował skutki uboczne w postaci takich chorób ludzie nabrali złych nawyków zywieniowych dawniej zupa była raczej postna a nie gotowana na mięsie małe spozycie soji (uwaga na choroby tarczycy raczej nie wolno spozywać tej rosliny ) przynosi skutki ubovzne więcej je

2012-09-13 07:50:36
~Smutna prawda

www.odmladzanie-ciala.pl

2012-09-13 07:48:01
~Fadel

Nie przeszkadza to nakazać pracować do 67 roku życia.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.