wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Aspiryna – lekarstwo cud?

123RF
12.09.2012

Jeden z najpopularniejszych leków na świecie. Stosował go już Hipokrates. Dziś jest dostępny powszechnie, znajduje się nawet w składzie apteczki zabieranej przez kosmonautów w przestworza. Jednak ostatnio coraz częściej pojawiają się opinie o jego skutkach ubocznych, niekorzystnych dla zdrowia. Odkrywamy całą prawdę o aspirynie.

Historia tego leku zaczęła się w czasach starożytnych. Istnieją dowody, że już 440 lat przed naszą erą genialny grecki lekarz Hipokrates odkrył właściwości kory wierzbowej, która koi ból i obniża gorączkę. Jednak dopiero w 1828 r. dwaj wybitni farmaceuci: Niemiec Johann Buchner i Francuz Pierre-Joseph Leroux wyizolowali z kory krystaliczny proszek zwany salicyną. Dziesięć lat później Włoch Rafaelle Piria uzyskał z niego kwas salicylowy.

Na jego bazie szybko odkryto także inne związki chemiczne, przynoszące ukojenie w cierpieniu przede wszystkim reumatykom, były jednak niesmaczne i drażniły błonę śluzową żołądka. Skłoniło to Feliksa Hoffmanna, niemieckiego chemika pracującego dla firmy Friedrich Bayer & Co., do poszukiwań środka lepiej tolerowanego przez organizm. W 1897 r. przedstawił swoje odkrycie – kwas acetylosalicylowy. Tak narodziła się aspiryna, czyli pierwszy lek uzyskany w sposób syntetyczny, a nie wyizolowany z produktów występujących w przyrodzie.Sposób na ból?
Aspiryna jest obecnie jednym z najpopularniejszych medykamentów, stosowanych przede wszystkim do uśmierzenie bólu: głowy (także migrenowego), zębów czy mięśni. Pozwala również obniżyć gorączkę, towarzyszącą przeziębieniu i grypie. Kwas acetylosalicylowy jest też jednym z głównych leków zalecanym przez WHO w programie zwalczania przewlekłych bólów towarzyszących chorobom nowotworowym.

Wpływ aspiryny na organizm osób chorujących na raka jest przedmiotem wielu badań prowadzonych w ostatnich latach. Co z nich wynika? Pismo „Lancet” informuje, że kwas acetylosalicylowy, przyjmowany w niewielkiej dawce, zapobiega nowotworom i zmniejsza ryzyko przerzutów. Prof. Peter Rothwell z Oxford University wykazał, że taki efekt może wystąpić już po trzech lub pięciu latach. Takie wnioski płyną z badań obejmujących ponad 77 tys. pacjentów. Niewielka (75 do 300 miligramów) dzienna dawka leku zmniejszała liczbę przypadków raka o mniej więcej jedną czwartą już po trzech latach. Z kolei ryzyko śmierci z powodu nowotworów w ciągu pięciu lat spadało o 15 proc. Dalsze przyjmowanie aspiryny i wyższa dawka zmniejszały ryzyko śmierci z powodu nowotworu nawet o 37 proc.

Walka z nowotworem

Naukowcy z UT Southwestern Medical Center w Dallas odkryli, że regularne zażywanie tego leku przez mężczyzn, u których zdiagnozowano nowotwór prostaty, zmniejsza ryzyko zgonu z powodu tej choroby. Eksperymentem objęto sześć tysięcy pacjentów. Okazało się, że w grupie osób przyjmujących aspirynę śmiertelność była niemal trzy razy mniejsza. Obniżyło się również ryzyko nawrotu choroby i wystąpienia przerzutów do kości.

Badania przeprowadzone w Danii wykazały natomiast, że zażywana codziennie niewielka dawka aspiryny lub podobnych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, naproksen) może w pewnym stopniu chronić przed rakiem skóry, także jego najgroźniejszą odmianą – czerniakiem.

Kilka miesięcy temu prestiżowy „Journal of Cancer” poinformował, że regularne przyjmowanie aspiryny przez osoby, u których wykryto nowotwór jelita grubego, pozwala zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu tej choroby. Gazeta powoływała się na wyniki trwających niemal 10 lat badań naukowców z uniwersytetu w Lejdzie (Holandia). Eksperci zastrzegają jednak, że jeszcze za wcześnie, aby rutynowo przepisywać aspirynę chorym na raka jelita grubego, jednak może się ona okazać dobrym uzupełnieniem leczenia.

1 2
REKOMENDACJA
2015-04-02 13:19:59
~tttt

cyt:"już 440 lat przed naszą erą " ... erą ... przed ludźmi ;) czy jak XD

2014-01-12 17:11:10
~bunia

Właśnie tłuszcze nasycone należy spożywać: smalec, olej kokosowy. Bo są zdrowe. Absolutnie nie olej słonecznikowy, rzepakowy, margaryny i inne świństwa produkowane na skalę masową i z długim okresem spożycia. Wszystko, co jedli nasi dziadkowie jest zdrowe. Aktualne jedzenie "frankenfood" jest zabójcze. Dotyczy to również mąki pszennej. Wystarczy trochę poczytać.

2013-07-30 09:10:47
~tymek

nie likwiduje się oddziału chirurgii bo czasem operacja się nie udaje. Acetylosalicylowy jest "Darem Bogów", tylko uzywać go z głową. Samochody też zabijają. Woda i ogień też "szkodzą"...

2013-07-15 22:44:02
~Angelus Maximus Rex

" spożywania tłuszczów nasyconych," - błąd: chodzi o tłuszcze nienasycone. Nasycone jak świeży smalec...szkodzą

2012-09-17 14:39:01
~Ruda

Cierpie na co miesieczne, oblednie bolesne migreny. Jesli czuje, ze zaczyna mi dretwiec kark, i pojawia sie lekki bol w potylicy - lykam 2 dwie aspiryny, po 2 godzinach - nastepne 2. I bol mija. Jesli tego nie zrobie - umieram z bolu przez 2 dni. I zadne inne srodki na to nie pomagaja.

2012-09-15 16:41:48
~kama

To prawda ,co pisze Zbyszek witamina B 17 jest rewelacyjna .Kiedy pytam w Aptekach o B17 odpowiadają z niechęcią ,że nie znają takiego medykamentu patrząc na mnie z pogardą.RZECIEŻ ONI WSZYSCY DOSKONALE WIEDZĄ O CO CHODZI. !!!!!KONCERNY FARMACEUTYCZNE ZARABIAJĄ NA NAS KROCIE.

2012-09-15 16:32:51
~:)

TU ZNAJDZIECIE DARMOWE KOSMETYKI!!! WYSTARCZY SIĘ ZAREJESTROWAĆ NA TEJ STRONIE:) SPRAWDZAŁAM http://shinybox.pl/?ref=bf37438

2012-09-15 16:21:18
~Zbyszek

brednie. Leczenie po omacku. Poczytajcie o witaminie B17. Ona leczy !!! Nie da się jej zsyntetyzować z jakiś odpadów ropy czy czegoś tam jeszcze , więc i nie da się na niej zarobić. Dlatego cisza o niej. Chcesz żyć bez raka ,poszukaj więcej na jej temat.

2012-09-15 16:17:03
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-09-15 16:08:23
~Anna

za to trzeba uważać na żołądek i dwunastnicę bo może je zniszczyć i wywołać krwotok

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.