wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Bezdech senny – nocny koszmar

Thinkstock
17.09.2012

Sen nie zawsze oznacza odpoczynek. Blisko milion Polaków cierpi bowiem na obturacyjny bezdech senny. Nocne zaburzenia w oddychaniu mogą mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci. Jak poradzić sobie z tym schorzeniem?

Rozmawiamy na ten temat z dr. Krzysztofem Byśkiniewiczem, kierownikiem poradni diagnostyki i leczenia bezdechu w „Oddziale Puławska” Centrum Medycznego ENEL-MED.  

Co kryje się pod tajemniczą nazwą obturacyjny bezdech senny?
Choroba polegająca na okresowych przerwach w oddychaniu, występujących podczas snu. Bezdechy powstają w wyniku wdechowego zapadania się części miękkich gardła, czemu szczególnie sprzyja nadmiar tkanki tłuszczowej, zgromadzonej wokół szyi oraz wady w anatomicznej budowie górnych dróg oddechowych. Chorobę rozpoznajemy, kiedy przerwy w oddychaniu są dłuższe niż 10 sekund i kiedy zaburzenia oddychania występują częściej niż pięć razy na godzinę snu.

Jakie objawy powinny nam zasugerować, że cierpimy na bezdech?
O obturacyjny bezdech senny (OBS) należy podejrzewać osoby z nadwagą bądź otyłością, bardzo głośno chrapiące w czasie snu, u których członkowie rodziny zauważyli przerwy w oddychaniu. Chory w czasie bezdechu niejednokrotnie sinieje, wyraźnie się męczy próbując nabrać powietrze do płuc, co dopiero udaje się zrobić po przebudzeniu kończącym bezdech. Osoby cierpiące na OBS skarżą się na zmęczenie w ciągu dnia, kłopoty z koncentracją, a przede wszystkim trudną do opanowania senność. Potrafią wbrew woli zasnąć praktycznie w każdych warunkach.

Chrapanie zawsze oznacza bezdech?
Uważa się, że na świecie chrapie około 50 proc. dorosłych, a tylko kilka procent ludzi cierpi na bezdech. To oznacza, że chrapanie nie zawsze sygnalizuje tę chorobę.W jakim wieku pojawia się zazwyczaj ta dolegliwość? Dotyczy częściej mężczyzn czy kobiet?
OBS może pojawić się w każdym wieku, chorują nawet dzieci. Jednak zdecydowanie najczęściej rozpoznajemy bezdech u ludzi w średnim wieku. Na podstawie badań epidemiologicznych stwierdzono, iż OBS występuje u 4 proc. mężczyzn i 2 proc. kobiet. Nie wiemy, dlaczego kobiety chorują rzadziej. Być może zawdzięczają to ochronnej roli żeńskich hormonów płciowych, co może potwierdzać fakt, iż kobiety częściej zapadają na bezdech w okresie po menopauzie.

Czy w przypadku bezdechu możemy mówić o „grupie ryzyka”? Kto jest najbardziej zagrożony tym schorzeniem?
Typowy chory na OBS to mężczyzna w średnim wieku, najczęściej z nadwagą  lub otyłością, z często współistniejącymi wadami w budowie górnych dróg oddechowych

Jak wielu Polaków cierpi na bezdech?

Od 2003 roku, kiedy to zostały przeprowadzone badania epidemiologiczne przez lekarzy z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie wiadomo, że OBPS może dotyczyć do miliona osób w Polsce.

Jak leczy się tę chorobę?
W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się:
– leczenie behawioralne polegające przede wszystkim na zmianie stylu życia (pod kontrolą lekarzy dietetyków);
– aparaty wewnątrzustne wysuwające żuchwę do przodu;
– leczenie prowadzone przez lekarzy stomatologów;
– kompleksowe leczenie laryngologiczne;
– aparaty CPAP (protezy powietrzne) utrzymujące drożność dróg oddechowych. Urządzenie to wytwarza dodatnie ciśnienie powietrza (działa jak sprężarka) i podaje je do dróg oddechowych przez specjalną maskę zakładaną na nos.W ten sposób korzystając z aparatu, każdej nocy likwiduje się groźne bezdechy i uciążliwe chrapanie. Ponieważ sen chorego ulega normalizacji, ustępuje również tak dokuczliwa senność w ciągu dnia.

Czy po zdiagnozowaniu bezdechu musimy zmienić nasze nawyki, np. żywieniowe?
Każdy chory z rozpoznanym OBS i otyłością powinien dążyć do redukcji masy ciała, tak aby osiągnąć i utrzymać tak zwaną należną masę ciała – mówiąc wprost – musi zacząć się odchudzać.

Jakie konsekwencje niesie za sobą lekceważenie tego schorzenia?

Bezdechy powodują przebudzenia ze snu oraz niedotlenienie organizmu. Oba te zjawiska sprzyjają groźnym powikłaniom tej choroby. Chorzy z OBS mają zwiększone ryzyko zgonów z powodu powikłań sercowo-naczyniowych: zawału serca, udaru mózgu, ciężkich zaburzenia rytmu serca. Należy również pamiętać o tym, iż cierpiący na OBS giną w wypadkach komunikacyjnych, z powodu zaśnięcia za kierownicą.

Czy nieleczony bezdech może „sam przejść”?
Jest to mało prawdopodobne, chociaż w przypadku choroby o małym nasileniu utrata masy ciała może spowodować ustąpienie dolegliwości.

Gdzie leczy się bezdech?
Leczenie OBS prowadzi  się w specjalistycznych ośrodkach – Poradniach Zaburzeń Oddychania Podczas Snu. Diagnostykę i leczenie prowadzą głównie specjaliści chorób płuc (pneumonolodzy) przy współpracy z lekarzami innych specjalności –  głównie laryngologami i stomatologami. 

Rozmawiał: Rafał Natorski

REKOMENDACJA
2016-10-18 21:56:56
~Szymon

Ja nie wiedziałem jaki aparat do leczenia bezdechu sennego mam wybrać ale dobrze, że trafiłem do stanmed24 tam mi wszystko fachowcy doradzili przymierzyli i wszystko jest ok. Dlatego też polecam kontakt z http://stanmed24.pl

2016-08-29 13:52:23
~MakGajwer

Zabieg radiochirurgii to najlepsze co mi się przytrafiło w życiu. Długo męczył mnie bezdech nocny, długo za długo. Na szczęście żyjemy w czasach kiedy medycyna ma coraz mniej tajemnic i coraz więcej chorób można wyleczyć. W styczniu zgłosiłem się do Mille Medica na konsultacje i rzeczywiście zakwalifikowałem się do leczenia Zajęła się mną super profesjonalna kadra, która zna się na tym co robi.

2015-08-10 17:51:51
~Centrum Leczenia Bezdechu

Centrum Leczenia Bezdechu zaprasza na konsultacje: leczenie bezdechu i chrapania w Krakowie. Na naszych stronach znajdą Państwo również wiele wartościowych informacji na temat samego schorzenia i metod terapii: www.leczeniebezdechu.pl

2015-03-01 00:29:50
~...

Ludzie,nie piszcie tylko o chrapaniu! Chrapanie nie jest wyznacznikiem bezdechu,a jedynie może być objawem bezdechu typu obturacyjnego.Natomiast pozostałych dwóch rodzajów niekoniecznie.

2015-01-09 13:04:43
~Marek

Bezdech jest bardzo poważną chorobą. Pierwszą przesłanką choroby jest chrapanie. Nie powinno się go nigdy lekceważyć. Chrapanie powinno być dla nas ostrzeżeniem że coś jest nie tak. Dlatego ja stosuję wkładki do nosa "zdrowy antychrapacz" które ułatwiają oddychanie podczas snu i zapobiegają chrapaniu. Dzięki tym wkładkom minimalizuje wystąpienie bezdechu w przyszłości.

2015-01-09 02:36:09
~somnotronic

witam mam do sprzedania praktycznie nie używany niemiecki aparat cpap, mi nie potrzebny dlatego tanio sprzedaje ale panstwu napewno moze sie sprzydac.. Z zainteresowanymi osobomi jestem skory do negocjacji ceny http://allegro.pl/show_item.php?ite m=4966846446#tabsAnchor

2014-08-01 22:40:58
~Anka

cierpie na bezdech od jakis 10 lat (mam 38) mieszkam w Uk teraz i niestety lekarze to bagatelizuja a Polsce zaczelam sie badac ale nie zaczelam nawet leczenia bo wyjechalam . Pamietam ze jak poszlam do lekarza pierwsze co uslyszalam od lekarki ktora tylko zerknela na skierowanie od lekarza rodzinnego i na mnie ze nie moge byc na to chora bo ladnie wygladam , a na bezdech cierpia otyli mezczyzni po 40 ktorzy sa kierowcami ciezarowek . Normalnie bez komentarza:( ostatnio jest coraz gorzej :(

2014-06-24 16:27:44
~andzia

Mój mąż miał problem z chrapaniem, a jak poszedł do kliniki MML na badania wstępne okazało się, że cierpi na bezdech senny, co jest groźniejsze niż samo chrapanie. Przeszedł serię zabiegów i teraz jest lepiej. Polecam MML, mają duży wybró różnych zabiegów na chrapanie, nie trzeba latac po różnych gabinetach. na mml.com.pl jest wszystko, sporo info. a ogolnie nei bylo ciekawie z tym bezdechem, brzmialo jakby sie duzil i ja przez to tez sie nie wysypialam

2014-04-01 23:23:56
~Centrum Zdrowego Snu

Zapraszamy na badania do szpitala w Miastku! Czas oczekiwania 2 tygodnie Badanie bezpłatne w ramach kontraktu z NFZ http://szpitalmiastko.pl/ :)

2013-10-16 12:38:18
~Adam

ja cierpie na bezzdech niestety,nic z tym nie robilem dopoki lekarz uswiadomil mi jak bardzo jest to niebezpieczne.Wyczytalem w internecie o laserowej metodzie leczenia bezzdechu.Przeszedlem konsultacje z dr Mirackim i okazalo sie ze kwalifikuje sie do zabiegu a dokladniej do 3 zabiegow(bo taka jest seria zabiegowa)poprawa jest duza.Prawdopodobnie bede musial udac sie jeszcze na 1 zabieg podtrzymujacy.Zachecam wszystkich co walcza z bezzdechem

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.