wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

Thinkstock
21.09.2012

Magnez to cenny biopierwiastek, bez którego wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie nie byłoby możliwych. Niedobór magnezu w diecie może prowadzić do depresji. Tymczasem udowodniono, że stosowanie magnezoterapii może być sposobem na rozwiązanie niektórych problemów zdrowotnych, m.in. zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość wśród dzieci.

Magnez nie bez przyczyny nazywany jest „królem życia”. W organizmie każdego człowieka zachodzi około 600 procesów biochemicznych, z czego blisko połowa odbywa się przy udziale magnezu. – Jest to pierwiastek występujący we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu.

Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni, a w szczególności za odpowiednią między nimi komunikację za pomocą impulsów nerwowych – wymienia lekarz chorób wewnętrznych Robert Fastyn. – Należy pamiętać, że magnez bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu kilkudziesięciu enzymów i procesów w naszym organizmie, m.in. w produkcji insuliny, procesie krzepnięcia krwi, prawidłowym działaniu witamin B1 i C – dodaje specjalista.

 „Magnez katalizuje wiele procesów życiowych w ustroju, jest czynnikiem wzrostu, działa tonizująco, jest czynnikiem regenerującym żywe komórki, przywraca równowagę psychiczną i układu nerwowego, nerwu trójdzielnego, układu współczulnego, drenuje wątrobę powiększając ilość wydzielanej żółci, jest antyseptykiem wewnętrznym i zewnętrznym, regulatorem równowagi wapniowej” – pisze Jadwiga Górnika w poradniku „Apteka natury”. O dobroczynnym działaniu magnezu można powiedzieć znacznie więcej.

Magnez spowalnia procesy starzenia, rozpuszcza kamienie nerkowe, zwalcza podatność organizmu na powstawanie nowotworów, łagodzi i uspokaja bezsenność i zdenerwowanie, ma działanie przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe, przywraca wewnętrzny spokój organizmowi, broni organizm przed zakażeniami itp.

Objawy niedoboru
Lekarz Robert Fastyn przypomina, że zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę. Gdy tego pierwiastka zaczyna brakować w naszym organizmie, możemy zauważyć charakterystyczne objawy. – Niedobór magnezu może przejawiać się drganiem powieki lub wargi, zaburzeniami pracy serca (kołataniem), wzrostem ciśnienia tętniczego, bolesnymi skurczami mięśni, np. łydek, uczuciem drętwienia czy mrowienia w kończynach – wylicza specjalista. I dodaje, że coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, iż niedobór magnezu może prowadzić do depresji, a także takich stanów jak: rozdrażnienie, lęk, trudności w koncentracji, bóle głowy czy zaburzenia snu. Z kolei u dzieci charakterystyczna jest nadpobudliwość czy trudności z koncentracją.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-10 01:42:26
~Marysia

Baśka, ja też trafiłam na ten preparat i też jestem mega zadowolona. Po nieudanej próbie wyrównania niedoborów magnezu dwoma innymi preparatami i po 3 miesiącach użerania się z drżącymi powiekami i nocnymi skurczami łydek kupiłam chela-mag b6 i po 2 tygodniach było po sprawie - ani skurczów ani drgań :)

2015-06-04 18:13:26
~Kasia

Magnezu nie wolno przyjmować więcej jak przez 3 miesiące w ciągu roku. Po nie warz w późniejszym czasie nie będzie skuteczny bo nasz organizm się uzależni. Wiem to na swoim przykładzie ponieważ brałam przez kilka lat bez przerwy. UWARZAJCIE JAK BIERZECIE MAGNEZ DOUSTNIE BEZ KONTROLI.

2015-05-22 13:59:26
~Baśka

Ja się dowiedziałam, że mam niedobory magnezu kiedy strasznie zaczęły mnie nogi boleć i dostawałam skurczy. Były coraz częściej i bardzo bolały. Udałam się do lekarza i okazało się, że mam niedobór magnezu, a więc kupiłam Chela Mag B6 i bóle ustały. W tych tabletkach jest i magnez i potas,a więc nadały się idealnie.

2015-04-13 14:17:42
~Ajlar

hmm czytalam wczoraj, ze to mit iz kawa wyplukuje magnez. W sumie to kawa ma w sobie tyle magnezu, ze nawet jak go wyplukuje, to i tak bilans ogolny jest dodatni. Ale Chela-Mag B6 i tak zazywam, bo potrzebuje.

2015-03-30 20:05:07
~Gocha

ja mam problem z niedoborami magnezu ale to wszystko przez to, że piję sporo kawy. No nie mogę się przełamać, mam taką pracę, że muszę być na obrotach... Nękały mnie długi czas nocne skurcze w łydkach i uciążliwe drganie powieki Czytałam, że pestki dyni i orzechy włoskie mają też dużo magnezu i nawet postanowiłam wypróbować ten sposób na uzupełnienie braków jednak nie wiele to dało W końcu skusiłam się na chela mag z wit B6 bo ponoć lepiej się wchłania. I fakt

2014-05-25 16:48:29
~mały fizyk, taki z podstawówki

DO FLY: To nie cud, tylko wg. autora tekstu w człowieku zachodzą reakcje jądrowe jak w reaktorach lub TERMOJĄDROWE takie jak we wnętrzu gwiazd, w wyniku których z różnych atomów produkujemy atomy magnezu. Za przedstawienie dowodów proponuję Nobla. (cytat:>" Wprawdzie sam organizm jest producentem magnezu, o czym świadczy fakt, iż wydala tego pierwiastka więcej, niż pobiera, "< Cud! Normalnie cud! )

2014-05-18 23:51:39
~fly

cytat:>" Wprawdzie sam organizm jest producentem magnezu, o czym świadczy fakt, iż wydala tego pierwiastka więcej, niż pobiera, "< Cud! Normalnie cud! ... i tyle są warte Wasze artykuły. Przeczytał to ktoś myślący przed publikacją? Ręce opadają.

2014-01-04 10:42:29
~kryssstyna

niestety często niedobór potasu mylony jest z niedoborem magnezu... dlatego warto zrobić jonogram by sprawdzić czy ból mięśni nie jest przypadkiem przyczyną niedoboru właśnie potasu... ja sama muszę przyjmować suplement ketalin+ ponieważ jak się przypadkiem okazało mam niedobory...

2013-05-11 20:50:11
~Sylwiaa

Magnez jest niezwykle ważny. Jestem osobą aktywną, więc potrzebuje duże ilości tego pierwiastka. Dieta , dieta i jeszcze raz dieta. Zero fast foodów i innego śmieciowego jedzenia. Piję dużo wody, najczęściej ustronianki z magnezem i witamina B6. Ta woda ma dużo tego pierwiastka, a witamina B6 pomaga się mu wchłonąć do organizmu. Gdy czuję ogromne zmęczenie czasem biorę tez jakieś suplementy z magnezem.

2012-10-08 15:53:55
~gemeryt

Chciałem się odnieść do chłoniaka, ale tam nie można dodać komentarza. Piszecie, że my "pacjenci" nie wiemy o objawach chłoniaka, a lekarze wiedzą? Każdy z nich zapisze ci aspirynę i każe leżeć, a nie zleci wykonanie serii dokładnych badań, nawet gdybyś się upierał, bo przecież to JA jestem lekarzem, a ty zwykłym pacjentem. A w polskich warunkach, gdzie prawdziwi lekarze wyjechali za chlebem, a pozostali lekarze z dyplomem za kaczki? Oni nie mają o tej chorobie z

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.