wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Ejjo, ;D
Pytamy.pl
Jaki magnez wybrać?
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

Thinkstock
21.09.2012

Magnez to cenny biopierwiastek, bez którego wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie nie byłoby możliwych. Niedobór magnezu w diecie może prowadzić do depresji. Tymczasem udowodniono, że stosowanie magnezoterapii może być sposobem na rozwiązanie niektórych problemów zdrowotnych, m.in. zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość wśród dzieci.

Magnez nie bez przyczyny nazywany jest „królem życia”. W organizmie każdego człowieka zachodzi około 600 procesów biochemicznych, z czego blisko połowa odbywa się przy udziale magnezu. – Jest to pierwiastek występujący we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu.

Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni, a w szczególności za odpowiednią między nimi komunikację za pomocą impulsów nerwowych – wymienia lekarz chorób wewnętrznych Robert Fastyn. – Należy pamiętać, że magnez bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu kilkudziesięciu enzymów i procesów w naszym organizmie, m.in. w produkcji insuliny, procesie krzepnięcia krwi, prawidłowym działaniu witamin B1 i C – dodaje specjalista.

 „Magnez katalizuje wiele procesów życiowych w ustroju, jest czynnikiem wzrostu, działa tonizująco, jest czynnikiem regenerującym żywe komórki, przywraca równowagę psychiczną i układu nerwowego, nerwu trójdzielnego, układu współczulnego, drenuje wątrobę powiększając ilość wydzielanej żółci, jest antyseptykiem wewnętrznym i zewnętrznym, regulatorem równowagi wapniowej” – pisze Jadwiga Górnika w poradniku „Apteka natury”. O dobroczynnym działaniu magnezu można powiedzieć znacznie więcej.

Magnez spowalnia procesy starzenia, rozpuszcza kamienie nerkowe, zwalcza podatność organizmu na powstawanie nowotworów, łagodzi i uspokaja bezsenność i zdenerwowanie, ma działanie przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe, przywraca wewnętrzny spokój organizmowi, broni organizm przed zakażeniami itp.

Objawy niedoboru
Lekarz Robert Fastyn przypomina, że zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę. Gdy tego pierwiastka zaczyna brakować w naszym organizmie, możemy zauważyć charakterystyczne objawy. – Niedobór magnezu może przejawiać się drganiem powieki lub wargi, zaburzeniami pracy serca (kołataniem), wzrostem ciśnienia tętniczego, bolesnymi skurczami mięśni, np. łydek, uczuciem drętwienia czy mrowienia w kończynach – wylicza specjalista. I dodaje, że coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, iż niedobór magnezu może prowadzić do depresji, a także takich stanów jak: rozdrażnienie, lęk, trudności w koncentracji, bóle głowy czy zaburzenia snu. Z kolei u dzieci charakterystyczna jest nadpobudliwość czy trudności z koncentracją.

1 2
REKOMENDACJA
2012-09-24 15:00:24
~ojtam

czy wystarczy lizać stary głośnik żeby mieć ten magnes?

2012-09-24 14:05:02
~panax

„Wprawdzie sam organizm jest producentem magnezu, o czym świadczy fakt, iż wydala tego pierwiastka więcej, niż pobiera..." To chyba synteza termojądrowa - w organiźmie???

2012-09-24 08:52:20
~Madzia

Odwiedziłam tę stronę i sama zdecydowałam jak zmienić swój wizerunek. I to bez żadnych diet cud, czy męczącego podskakiwania na sali fitness !!! Mało tego; dzięki ocenie takich danych jak: wiek, waga, wzrost i inne wymiary plus ocenie zdjęcia, dostałam listę indywidualnych i osobistych porad zmiany wyglądu! Przecież inaczej zachowuje się organizm 20 latki a inaczej 55 latki (nie pomyśleliście o tym wybierając stronę oferującą zmianę wyglądu, prawda?) Zapomniałam co t

2012-09-24 08:28:51
~Klientka

UWAGA!!! Kalorie-zdrowia=Herbalife=ZAPALENIE WĄTROBY!!! OMIJAĆ TO SZEROKIM ŁUKIEM!

2012-09-24 07:46:51
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-09-23 19:46:41
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-09-23 10:07:09
~ona

STOP oszustom reklamującym diety odchudzające! Weźcie się do roboty pasozyty! Nie chcemy waszych diet! Szukajcie głupszych od siebie.

2012-09-23 10:02:18
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-09-23 09:52:11
~chcogirl

Darmowa czekolada i wiele innych przydatnych rzeczy na stronie graty z chaty

2012-09-23 09:47:59
~Ada

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 5 kg. A po dwóch 10 kg i 6 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kalorie-zdrowia.pl Polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.