wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Ejjo, ;D
Pytamy.pl
Jaki magnez wybrać?
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

Thinkstock
21.09.2012

Magnez to cenny biopierwiastek, bez którego wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie nie byłoby możliwych. Niedobór magnezu w diecie może prowadzić do depresji. Tymczasem udowodniono, że stosowanie magnezoterapii może być sposobem na rozwiązanie niektórych problemów zdrowotnych, m.in. zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość wśród dzieci.

Magnez nie bez przyczyny nazywany jest „królem życia”. W organizmie każdego człowieka zachodzi około 600 procesów biochemicznych, z czego blisko połowa odbywa się przy udziale magnezu. – Jest to pierwiastek występujący we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu.

Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni, a w szczególności za odpowiednią między nimi komunikację za pomocą impulsów nerwowych – wymienia lekarz chorób wewnętrznych Robert Fastyn. – Należy pamiętać, że magnez bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu kilkudziesięciu enzymów i procesów w naszym organizmie, m.in. w produkcji insuliny, procesie krzepnięcia krwi, prawidłowym działaniu witamin B1 i C – dodaje specjalista.

 „Magnez katalizuje wiele procesów życiowych w ustroju, jest czynnikiem wzrostu, działa tonizująco, jest czynnikiem regenerującym żywe komórki, przywraca równowagę psychiczną i układu nerwowego, nerwu trójdzielnego, układu współczulnego, drenuje wątrobę powiększając ilość wydzielanej żółci, jest antyseptykiem wewnętrznym i zewnętrznym, regulatorem równowagi wapniowej” – pisze Jadwiga Górnika w poradniku „Apteka natury”. O dobroczynnym działaniu magnezu można powiedzieć znacznie więcej.

Magnez spowalnia procesy starzenia, rozpuszcza kamienie nerkowe, zwalcza podatność organizmu na powstawanie nowotworów, łagodzi i uspokaja bezsenność i zdenerwowanie, ma działanie przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe, przywraca wewnętrzny spokój organizmowi, broni organizm przed zakażeniami itp.

Objawy niedoboru
Lekarz Robert Fastyn przypomina, że zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę. Gdy tego pierwiastka zaczyna brakować w naszym organizmie, możemy zauważyć charakterystyczne objawy. – Niedobór magnezu może przejawiać się drganiem powieki lub wargi, zaburzeniami pracy serca (kołataniem), wzrostem ciśnienia tętniczego, bolesnymi skurczami mięśni, np. łydek, uczuciem drętwienia czy mrowienia w kończynach – wylicza specjalista. I dodaje, że coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, iż niedobór magnezu może prowadzić do depresji, a także takich stanów jak: rozdrażnienie, lęk, trudności w koncentracji, bóle głowy czy zaburzenia snu. Z kolei u dzieci charakterystyczna jest nadpobudliwość czy trudności z koncentracją.

1 2
REKOMENDACJA
2012-09-25 09:16:29
~janek

Jak się bzdury wypisuje o syntezie magnezu przez organizm, to lepiej iść uzupełniać wiedzę, a nie kasować nieprzychylne opinie. Wstyd!

2012-09-25 08:45:00
~janek

Żeby napisać, że organizm jest producentem magnezu, trzeba przerwać edukację gdzieś w trakcie szkoły podstawowej! Żałosne! A pod artykułem link: "Zostań dziennikarzem serwisu! Dodaj artykuł!". Pewnie. Pisać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej...

2012-09-24 22:09:37
~mariusz

rewolucja biologiczna- synteza magnezu. Czegóż to my się tu jeszcze dowiemy?

2012-09-24 15:00:24
~ojtam

czy wystarczy lizać stary głośnik żeby mieć ten magnes?

2012-09-24 14:05:02
~panax

„Wprawdzie sam organizm jest producentem magnezu, o czym świadczy fakt, iż wydala tego pierwiastka więcej, niż pobiera..." To chyba synteza termojądrowa - w organiźmie???

2012-09-24 08:52:20
~Madzia

Odwiedziłam tę stronę i sama zdecydowałam jak zmienić swój wizerunek. I to bez żadnych diet cud, czy męczącego podskakiwania na sali fitness !!! Mało tego; dzięki ocenie takich danych jak: wiek, waga, wzrost i inne wymiary plus ocenie zdjęcia, dostałam listę indywidualnych i osobistych porad zmiany wyglądu! Przecież inaczej zachowuje się organizm 20 latki a inaczej 55 latki (nie pomyśleliście o tym wybierając stronę oferującą zmianę wyglądu, prawda?) Zapomniałam co t

2012-09-24 08:28:51
~Klientka

UWAGA!!! Kalorie-zdrowia=Herbalife=ZAPALENIE WĄTROBY!!! OMIJAĆ TO SZEROKIM ŁUKIEM!

2012-09-24 07:46:51
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-09-23 19:46:41
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-09-23 10:07:09
~ona

STOP oszustom reklamującym diety odchudzające! Weźcie się do roboty pasozyty! Nie chcemy waszych diet! Szukajcie głupszych od siebie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.