wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Sól działa przeciwdepresyjnie

12.03.2009
Sól poprawia nastrój i może mieć działanie przeciwdepresyjne - wynika z najnowszych badań, o których informuje serwis EurekAlert.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to pomoże zrozumieć, dlaczego ludzie mają skłonność do naużywania soli, mimo, że jej nadmiar szkodzi zdrowiu - np. prowadzi do nadciśnienia, chorób serca i nerek.

Psychologowie z Uniwersytetu Stanu Iowa zaobserwowali, że szczury, którym brakowało chlorku sodu, czyli zwykłej soli kuchennej, unikały zachowań, które zazwyczaj sprawiają im przyjemność, jak picie słodkich napojów czy wciskanie dźwigni stymulującej miłe doznania w mózgu. "Rzeczy, które normalnie są przyjemne dla szczurów nie sprawiały im już takiej radości, dlatego doszliśmy do wniosku, że niedobór soli i związane z nim pragnienie słonych pokarmów mogą być przyczyną jednego z podstawowych objawów depresji" - komentuje jeden z autorów pracy Alan Kim Johnson.

Naukowcy nie twierdzą, że to co obserwowali u gryzoni było odpowiednikiem pełnoobjawowej depresji u ludzi, ale niemożność odczuwania przyjemności jest jedną z podstawowych cech tego schorzenia.

Jak przypominają autorzy pracy, organizmy żyjące na ziemi potrzebują soli (czyli jonów chlorku i sodu) - reguluje ona większość procesów fizjologicznych, które w nich zachodzą, jak np. równowaga wodno-elektrolitowa komórek, czy przewodzenie informacji między neuronami w mózgu.

Ma to związek z tym, że wyewoluowaliśmy z istot zamieszkujących niegdyś słone oceany. Ale w toku ewolucji ludzi na lądzie w Afryce nasze nerki musiały się nauczyć oszczędzać sól - w gorącym klimacie nasi przodkowie tracili dużo sodu wraz z potem, a ich dostęp do soli był niewielki, bo mieszkali z dala od oceanu i mieli ubogą w sól roślinną dietę.

1 2
Tagi: sóldepresjazdrowie
REKOMENDACJA
2009-03-23 11:11:57
~ania

Niczego nie solę i nie słodzę. Piję tylko świeżo wyciskane soki. Rano po śniadaniu łyżeczka tranu i jestem zdrowa :) a molers jest pycha :)

2009-03-14 11:43:47
~koja

Moser -> trzeba było dokładniej przeczytać ten artykuł... przecież tu nie jest napisane, że niewielkie spożycie soli powoduje depresję. I nie bądź siebie taki pewny... depresja może zaatakować w każdym momencie i Twój tran na pewno Ci nie pomoże z nią wygrać :/

2009-03-12 16:35:59
~Silny

Depresja jest potworna.Ktos kto tego nie doswiadczyl to nigdy nie zrozumie chorej osoby.Bylem pelny werwy,zdrowy,szczesliwy ,mialem duzo lepiej od innych.Deprecha dopadla i teraz biore codziennie leki.Silne.Ja,ktory nigdy nie mialem problemow ze zdrowiem,nagle opetala mnie nicosc.Naprawde warto tego nie lekcewazyc.Bo bez lekow z deprecha nie wygrasz.

2009-03-12 14:59:28
~iq

UWAGA! Czy wiesz może jakie masz iq (poziom inteligencji)? http://www.iq-test.pl/#50328 sprawdz czy Twoje iq jest większe od inteligencji Dody!

2009-03-12 12:57:26
~...

Dla mnie ziemniaki z solą i ziemniaki bez soli to dwie różne potrawy o różnym smaku. Osobiście wolę bez soli. I nikt tego nie rozumie.

2009-03-12 11:27:17
~Moser

No ale z 2 strony sól ma też zły wpływ na organizm ja solę mało a i tak nie mam depresji ani nic takiego, zapewne dla tego, że regularnie ćwiczę i biorę tran mollers mam duzo energii i chęci do życia i właściwie to żadna depresja nie jest mi straszna.

2009-03-12 10:48:41
~fuksja

a może te szczury wcale nie miały depresji przy obniżonym spozyciu soli? w końcu seks i słodycze szczęścia nie daja, to moze dopiero człowiek wróci do zmysłów, jak te sól odstawi.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.