wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co potrafią komórki macierzyste?

SPL/EastNews
10.10.2012

Komórki macierzyste to ogromna nadzieja medycyny i kosmetologii. Wielu naukowców przekonuje, że dzięki nim już niedługo będzie możliwe wydłużenie ludzkiego życia i uczynienie go bardziej komfortowym. Równocześnie rosną jednak obawy związane ze sposobami ich pozyskiwania oraz manipulacjami, jakim są poddawane.

Większość komórek w naszym organizmie ma dokładnie ustalony czas życia. Dzielą się określoną liczbę razy, po czym umierają i są zastępowane przez nowe. Komórki macierzyste odróżnia od nich zdolność do samoodnawiania oraz dzielenia się. Dzięki tej umiejętności mogą przez całe życie odtwarzać zużywane elementy poszczególnych tkanek.

Zwykłe komórki specjalizują się w realizacji konkretnego zadania w organizmie (na przykład czerwona krwinka przenosi cząsteczki tlenu, a komórka nerwowa przewodzi sygnały). Komórki macierzyste nie mają przypisanej funkcji – „czekają” na sygnały decydujące o tym, w jaką komórkę mają się przekształcić po podziałach komórkowych.Kontrowersje z embrionami
Istnieją trzy podstawowe grupy komórek macierzystych: embrionalne, płodowe i somatyczne (pochodzące od organizmów dorosłych).

Pierwsze z nich są najdoskonalsze, mogą się nieskończenie dzielić bez różnicowania i wykazują długi okres samoodnowy. Można je uzyskać na dwa sposoby: z embrionów niewykorzystanych do zapłodnienia in vitro, przekazanych do badań naukowych albo za pomocą klonowania terapeutycznego (wstawienia materiału genetycznego z komórki ciała pacjenta do komórki jajowej dawcy).

Sposoby pozyskiwania embrionalnych komórek macierzystych budzą jednak najwięcej dyskusji i kontrowersji, ponieważ wykorzystywane w tym procesie ludzkie zarodki są zwykle niszczone. Sprzeciwy środowisk konserwatywnych budzi także klonowanie.

Rok temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane. Ta decyzja znacznie ograniczyła możliwości ich wykorzystania do celów badawczych.

Płodowe komórki macierzyste otrzymywane są z krwi pępowinowej dziecka bezpośrednio po porodzie. W tym wypadku nie ma problemów natury etycznej, zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny. W Stanach Zjednoczonych krew pępowinowa jest obecnie częściej stosowana jako źródło komórek macierzystych niż szpik kostny.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-06-14 21:33:04
~Miedziana

Dzięki za namiary Koraa. Dzięki Twojemu wpisowi sama trafiłam na bloga dr Brumer, a ostatecznie też do jej kliniki. Już jestem po zabiegu z komórkami macierzystymi na łysienie. Minęło niemal trzy miesiące od zabiegu, a ja już widzę odrastające małe włoski. To jest po prostu NIESAMOWITE! Wiem, że są kobiety, które podobnie jak ja cierpią na łysienie androgenowe. Dziewczyny, każdej z Was polecam terapie z komórkami macierzystymi, efektów nie da się porównać z niczym innym

2014-03-27 17:17:23
~Koraa

Komórki macierzyste są nie tylko z krwi pępowinowej, ale można je też pozyskać z naszego własnego organizmu podczas zabiegu w niektórych klinikach. Takie komórki są w stanie odmłodzić nas nawet o kilkanaście lat. Czytałam o tym na blogu doktor Brumer.

2013-11-28 10:37:56
~Someone

Kochani poszerzmy najpierw swoją wiedzę na temat komórek macierzystych, by potem móc mądrze dyskutować. Nie ma sensu zawieranie głosu w temacie, o którym nie wiele wiemy lub gdy nasza wiedza jest znikoma. Dlatego zachęcam do szczegółowej interpretacji ogólnodostępnych danych oraz do poszerzania wiedzy na temat komórek macierzystych, których przeczytacie tutaj: http://www.bezcennydar.pl/o-komorka ch

2013-11-20 10:59:34
~Zooskaa

To prawda, komórki macierzyste, których źródłem jest krew pępowinowa, to w ostatnich latach, jeden z główniejszych obszarów dyskusji oraz badan prowadzonych przez specjalistów. Pomimo, że badania te nadal trwają, nie zmienia to faktu, jak cenne właściwości komórki macierzyste posiadają. Możecie przeczytać o nich tutaj: http://krewpepowinowa.pl/wlasciwosc i_komorek_macierzystych.html. /To niezwykłe, że krew pępowinowa, która do nie dawna była uważana za odpadek porodu, dzi

2012-11-16 06:37:38
~Sowa

Ostatnio czytałam , że stwierdzono obecność komórek macierzystych w zębach "8". To jakby naturalny rezerwuar własnych dopóki mamy je zdrowe - często były usuwane bez bardzo ważnej konieczności. Ja w wieku BARDZO DOJRZAŁYM mam jeszcze dwie... i bardzo się cieszę.

2012-10-22 12:24:52
~leona

hmmm... takie wyrwane z kontekstu porady to tylko bezsensowne robienie ludziom wody z mózgów... jak chcecie poczytac rzeczywiscie artykuły kompleksowo opisujące tematy to jest taka ciekawa strona. www.naturamantra.pl ... dla mnie jest super... chociaz jest chyba całkiem nowa...

2012-10-16 22:43:42
~OlaLa

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już obecnie są wykorzystywane do terpaii kiludziesięciu chórób, a badania nadal trwają, dalsze rokowania są bardzo obiecujące . Dlatego warto zabankować krew pępowinową po porodzie i zdeponować ją w banku na użytek własnej rodziny.

2012-10-12 19:04:46
~sdfsdf

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 19:00:13
~asdasd

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 18:38:06
~Kwark 2012

Komórki macierzyste znajdujemy też w fizyce cząstek elementarnych. Patrz www.broks2006.republika.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.