wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co potrafią komórki macierzyste?

SPL/EastNews
10.10.2012

Komórki macierzyste to ogromna nadzieja medycyny i kosmetologii. Wielu naukowców przekonuje, że dzięki nim już niedługo będzie możliwe wydłużenie ludzkiego życia i uczynienie go bardziej komfortowym. Równocześnie rosną jednak obawy związane ze sposobami ich pozyskiwania oraz manipulacjami, jakim są poddawane.

Większość komórek w naszym organizmie ma dokładnie ustalony czas życia. Dzielą się określoną liczbę razy, po czym umierają i są zastępowane przez nowe. Komórki macierzyste odróżnia od nich zdolność do samoodnawiania oraz dzielenia się. Dzięki tej umiejętności mogą przez całe życie odtwarzać zużywane elementy poszczególnych tkanek.

Zwykłe komórki specjalizują się w realizacji konkretnego zadania w organizmie (na przykład czerwona krwinka przenosi cząsteczki tlenu, a komórka nerwowa przewodzi sygnały). Komórki macierzyste nie mają przypisanej funkcji – „czekają” na sygnały decydujące o tym, w jaką komórkę mają się przekształcić po podziałach komórkowych.Kontrowersje z embrionami
Istnieją trzy podstawowe grupy komórek macierzystych: embrionalne, płodowe i somatyczne (pochodzące od organizmów dorosłych).

Pierwsze z nich są najdoskonalsze, mogą się nieskończenie dzielić bez różnicowania i wykazują długi okres samoodnowy. Można je uzyskać na dwa sposoby: z embrionów niewykorzystanych do zapłodnienia in vitro, przekazanych do badań naukowych albo za pomocą klonowania terapeutycznego (wstawienia materiału genetycznego z komórki ciała pacjenta do komórki jajowej dawcy).

Sposoby pozyskiwania embrionalnych komórek macierzystych budzą jednak najwięcej dyskusji i kontrowersji, ponieważ wykorzystywane w tym procesie ludzkie zarodki są zwykle niszczone. Sprzeciwy środowisk konserwatywnych budzi także klonowanie.

Rok temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane. Ta decyzja znacznie ograniczyła możliwości ich wykorzystania do celów badawczych.

Płodowe komórki macierzyste otrzymywane są z krwi pępowinowej dziecka bezpośrednio po porodzie. W tym wypadku nie ma problemów natury etycznej, zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny. W Stanach Zjednoczonych krew pępowinowa jest obecnie częściej stosowana jako źródło komórek macierzystych niż szpik kostny.

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-10-12 17:42:21
~zxczxc

Gram systemem Berklinsa Rox poczytajcie sobie o tym w google i wiecie co dziś rzuciłem robotę jako kierowca autobusu nie będę zarabiał groszy

2012-10-12 16:24:09
~xcv

z nudów chyba zacząłem czytać na googlach o tym systemie Berklinsa Rox a teraz na tym spokojnie dorabiam sobie 4 razy tyle co na korepetycjach z matmy.

2012-10-12 15:17:55
~edek

tylko po co je przedłużać? dookoła same złe informacje i problemy...

2012-10-12 13:00:53
~dfgfdg

Kilku gimnazjalistów naczytało się w google o systemie Berklinsa Rox i chcieliby w jeden wieczór zarobić milion, z takim podejściem lepiej roznoście ulotki za 5zł/h

2012-10-12 11:08:49
~probioemy@wp.pl

poprawka

2012-10-12 11:07:55
~probioemywp.pl

proszę mi powiedzieć jak być zdrowym do starości a nie chorym od urodzenia do śmierci ,żyć i umierać w mękach i bez przerwy lekarz-apteka itd. // długość życia nie jest ważna ,ważne jest jaki mamy stan zdrowia, a od tego zależy wiele pozdrawiam

2012-10-12 11:06:09
~kasia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-10-12 09:40:29
~anunnaki

Stworzeni zostalismy przez Bogow (Elohim) a nie przez jednego boga. Biblia jest zdeformowanym katalogiem watpliwych wydarzen ponaginanych do wyznaniowych potrzeb. Tak wiec nalezy stronic od wszelkich wyznan,ktre maja na celu ujazmic czlowieka.

2012-10-11 08:48:49
~iza

Znajomosc przyszlosci kluczem do Twojego szczescia. Wycisz sie, sprawdz swoja przyszlosc duch-proroctwa.pl

2012-10-11 08:47:15
~analityk

Komórki macierzyste nie zostaną wprowadzone powszechnie gdyż jest przeludnienie planety i w interesie całego globu jest zmniejszenie populacji ludzkości a nie czynienie z nich długowiecznymi i wiecznie młodymi i zdrowymi. Moje uszanowanie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.