wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co potrafią komórki macierzyste?

SPL/EastNews
10.10.2012

Komórki macierzyste to ogromna nadzieja medycyny i kosmetologii. Wielu naukowców przekonuje, że dzięki nim już niedługo będzie możliwe wydłużenie ludzkiego życia i uczynienie go bardziej komfortowym. Równocześnie rosną jednak obawy związane ze sposobami ich pozyskiwania oraz manipulacjami, jakim są poddawane.

Większość komórek w naszym organizmie ma dokładnie ustalony czas życia. Dzielą się określoną liczbę razy, po czym umierają i są zastępowane przez nowe. Komórki macierzyste odróżnia od nich zdolność do samoodnawiania oraz dzielenia się. Dzięki tej umiejętności mogą przez całe życie odtwarzać zużywane elementy poszczególnych tkanek.

Zwykłe komórki specjalizują się w realizacji konkretnego zadania w organizmie (na przykład czerwona krwinka przenosi cząsteczki tlenu, a komórka nerwowa przewodzi sygnały). Komórki macierzyste nie mają przypisanej funkcji – „czekają” na sygnały decydujące o tym, w jaką komórkę mają się przekształcić po podziałach komórkowych.Kontrowersje z embrionami
Istnieją trzy podstawowe grupy komórek macierzystych: embrionalne, płodowe i somatyczne (pochodzące od organizmów dorosłych).

Pierwsze z nich są najdoskonalsze, mogą się nieskończenie dzielić bez różnicowania i wykazują długi okres samoodnowy. Można je uzyskać na dwa sposoby: z embrionów niewykorzystanych do zapłodnienia in vitro, przekazanych do badań naukowych albo za pomocą klonowania terapeutycznego (wstawienia materiału genetycznego z komórki ciała pacjenta do komórki jajowej dawcy).

Sposoby pozyskiwania embrionalnych komórek macierzystych budzą jednak najwięcej dyskusji i kontrowersji, ponieważ wykorzystywane w tym procesie ludzkie zarodki są zwykle niszczone. Sprzeciwy środowisk konserwatywnych budzi także klonowanie.

Rok temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane. Ta decyzja znacznie ograniczyła możliwości ich wykorzystania do celów badawczych.

Płodowe komórki macierzyste otrzymywane są z krwi pępowinowej dziecka bezpośrednio po porodzie. W tym wypadku nie ma problemów natury etycznej, zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny. W Stanach Zjednoczonych krew pępowinowa jest obecnie częściej stosowana jako źródło komórek macierzystych niż szpik kostny.

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-10-11 08:36:44
~dfr22

Puki co, to mogą złamaną nogę najwyżej złożyć i to nie bez komplikacji... baju baj.

2012-10-11 08:33:48
~su7

Jak zwykle fundamentalizm religijny opóźnia postęp. Szkoda tylko, że fundamentaliści zapominają, że zarodek płci męskiej otrzymuje duszę, czyli staje się człowiekiem w 40 dniu od zapłodnienia a płci żeńskiej w 90. Dane wg oficjalnej nauki watykańskiej sekty.

2012-10-11 08:32:04
~jan

Pierwsi dostaną członkowie grupy bilderberg.

2012-10-11 08:23:42
~egon

To jednak nie modlitwy ?

2012-10-11 08:20:30
~seth

Zarabiaj dzięki internetowi!!! generuj pasywny dochód przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-10-11 08:11:37
~ewa

No niestety, gdyby nie sprawy światopogladowe(religia) już dawno nie było by problemów z zawałami i innymi przynoszącymi okrutną śmierć chorobami

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.