wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Zimne dłonie i stopy – jak sobie z tym poradzić?

123RF
12.10.2012

Ten problem dotyczy wielu osób. Ich dłonie i stopy pozostają chłodne nawet w najbardziej upalne dni, a jesienią i zimą dyskomfort jeszcze narasta. Nie powinniśmy bagatelizować tych dolegliwości, ponieważ marznięcie kończyn może być objawem poważnych chorób.

Nasza skóra jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury. – O odczuwaniu ciepła lub zimna decydują receptory skórne, które reagują na spadek temperatury o 0,004°C. Tak niewielkie zmiany mogą pochodzić zarówno z naszego otoczenia, jak i środowiska wewnętrznego – wyjaśnia dr Longina Małecka, kardiolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

To tłumaczy, dlaczego „na własnej skórze” odczuwamy zmiany pogody czy pobyt w wyziębionym pomieszczeniu – chłód jest wynikiem zmniejszenia przepływu krwi w naczyniach podskórnych, co chroni nas przed utratą ciepła. Obkurczenie naczyń włosowatych jest widoczne w postaci bladości czy wręcz „szarości” skóry.

Program genetyczny
Niepokój może budzić długotrwałe lub wręcz stałe wrażenie zimnych dłoni i stóp, które może pojawić się w każdym wieku i być wynikiem procesów fizjologicznych, a czasem także chorób. – U podłoża tych odczuć leży, jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych, nasz program genetyczny, definiujący gęstość i aktywność naczyń krwionośnych w skórze. Ich sieć i zdolność obkurczania się wpływają na utrzymanie stałej temperatury krwi, która w odległych od serca częściach kończyn najłatwiej oddaje ciepło. Dlatego zawsze najbardziej marzną nam palce – mówi Longina Małecka. – Ważną rolę odgrywa też „warstwa izolacyjna”, jaką jest tkanka tłuszczowa, zmniejszająca straty ciepła. Osoby szczupłe częściej skarżą się na zimne dłonie i stopy – dodaje kardiolog.Napięcie czy choroba?

Przewlekłe uczucie chłodnych dłoni i stóp może być wynikiem długotrwałego napięcia nerwowego, unieruchomienia, przemęczenia, braku snu i oczywiście palenia papierosów lub fajki – dochodzi wówczas do obniżenia przepływu skórnego.

Mniej krwi dociera do skóry również z powodu braku płynów. Jest ona wtedy kierowana głównie do ważnych dla życia narządów. – Dzieje się tak przy odwodnieniu lub w innych sytuacjach związanych z niskim ciśnieniem tętniczym, po zabiegach operacyjnych i krwawieniu – wylicza Longina Małecka.
Istnieją również poważne schorzenia, których objawem może być m.in. chłód kończyn. Specjaliści wymieniają na przykład chorobę Reynauda, polegającą na spektakularnym zblednięciu i zasinieniu dłoni lub jej części po zanurzeniu w zimnej wodzie.

Kobiety marzną częściej

Marznięcie kończyn związane może być z zaburzeniem krążenia obwodowego. To objaw towarzyszący wielu przewlekłym chorobom: niewydolności serca, miażdżycy tętnic, zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń (choroba Buergera), chorobach związanych z zaburzeniami krzepnięcia, niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy, różnorodnych chorobach autoimmunologicznych.

– W tych schorzeniach zawsze jest wiele innych objawów typowych dla danej choroby – podkreśla Longina Małecka.

Przyjmuje się, że u starszych osób problem zimnych dłoni i stóp występuje częściej jako przejaw choroby, choć wtedy znika wśród innych problemów. Jako samodzielne, trudne do zniesienia zjawisko, dotyczy głównie ludzi młodych, szczególnie kobiet. 

1 2
REKOMENDACJA
2015-01-13 21:59:16
~Paczka

a ja mam taki ogrzewacz chemiczny zawsze zimą w kieszeni. Bardzo przyjemne ciepełko daje.

2014-09-14 10:36:22
~Julka

Ja na zimne stopy stosuje sól z imbirem, cynamonem i rozmarynem, wrzucam dwie garści tej soli do ciepłej miski z wodą i tak trzymam ok 20 min. Naprawdę jest rewelacyjna i poprawia krążenie, najtaniej można ją kupić na solnysklep.pl bądź w grotach solnych solana

2013-12-11 21:20:36
~agnes

Użyj maści Vicks VapoRub, pomaga. Pomysł zaciągnięty z http://lajfhaki.pl/zimne-stopy,200. html

2013-01-16 16:05:51
~Aneta

Na zimne nogi i dłonie mi osobiście pomógł Minimedic. Nie myślałam, że jest mi w stanie cokolwiek pomóc, a jednak. Lekarka mi dobrze radziła, żeby zacząć stosować. Teraz jestem szczęśliwa, bo nie jest mi zimno.

2012-10-27 15:54:34
~probioemy@wp.pl

zimne nogi i ręce ? = brak prawidłowego ukrwienia można to zmienić stosując ? napisz podpowiem Kasia

2012-10-19 11:05:39
~basia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-10-19 09:29:40
~a13

To było chyba o niczym. Tak pismaczyć to można po gimnazjum, a temat powinien mieć tytuł; Jak pisać o czymś a zarazem nie napisać nic.

2012-10-19 08:32:00
~pracownik

"skóra jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur" ale czy to jest szkodliwe ? bo mam taką pracę że czesto w ciągu dnia z gorącego pomieszczenia wychodze na dwór (czy tam "na pole" jak kto woli) w zimie może to byc różnica nawet 30 C i nie wiem czy nie zrezygnowac z tej pracy bo szkoda zdrowia .

2012-10-18 19:52:52
~DSC

Z tego artykułu nic nie można się dowiedzieć a tytuł straszy jakimiś czymś.

2012-10-18 18:25:30
~sylwia

JEŻELI UNIKNIESZ PODCZAS DIETY GŁODU-to cała dieta zakończy się sukcesem. Ale to nie takie proste. Nie każda z nich daje uczucie sytości, dlatego tak wiele osób rezygnuje po kilku dniach. Ale możesz jeść normalnie i chudnąć, pod warunkiem że masz tą właśnie tą a nie inną dietę. Pomogła mi i moim znajomym, rodzinie pomoże i wam. Polecam (idealnafigura.com/zwagi

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.