wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Krzywa przegroda nosowa – prostować czy nie?

123RF
15.10.2012

Skrzywienie przegrody nosowej to dosyć powszechna deformacja. Głównym objawem jest problem z oddychaniem przez nos. Czasami konsekwencje okazują się jednak poważniejsze: zapalenia zatok, gardła i ucha środkowego, a nawet zaburzenia głosu. Kiedy zdecydować się na operację?

Doskonale symetryczny podział jamy nosowej przez przegrodę praktycznie się nie zdarza. – Prawie zawsze występują mniejsze lub większe jej nierówności – przekonuje dr Edward Ślączka, laryngolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle uraz. Czasem dochodzi do niego już w życiu płodowym lub okresie okołoporodowym (skrzywienie wrodzone). – Najczęściej jednak skrzywienie jest nabyte. Następuje w wyniku urazu nosa z jego złamaniem. Bywa też spowodowane nierównomiernym wzrostem przegrody w stosunku do rozmiarów czaszki. W takim przypadku zbyt duża przegroda po prostu się wygina – wyjaśnia Edward Ślączka. Przybiera wówczas kształt litery S lub C.



Inną przyczyną uszkodzenia przegrody jest np. wąchanie kokainy. Ten zgubny nałóg powoduje perforację przegrody, wskutek czego występują krwawienia z nosa, a podczas wdechu słychać gwiżdżący dźwięk.

Gdy pojawiają się problemy…
Skrzywienie przegrody może dotyczyć części chrzęstnej albo kostnej. Przybiera różne formy: wygięcia chrząstki lub kości, listwy, kolca czy zwichnięcia chrząstki.

Drobne skrzywienie przegrody nosowej przeważnie nie daje żadnych objawów i nie jest konieczna żadna interwencja lekarska. Gorzej, gdy zaczynają się pojawiać problemy. Zazwyczaj są to trudności w oddychaniu przez nos. – Poza tym skrzywiona przegroda, utrudniając przepływ powietrza przez jamę nosa, osłabia wentylację zatok i trąbek słuchowych, czego następstwem bywają nawracające zapalenia zatok oraz nieżyty trąbek słuchowych i zapalenia ucha środkowego – mówi Edward Ślączka.

Zaburzenia drożności nosa prowadzić mogą do zapaleń gardła i krtani, są częstym powodem chrapania i grożą wystąpieniem bezdechów podczas snu. Skutkiem tej dolegliwości bywają również częste krwawienia z nosa oraz uciążliwy katar.

Z wiekiem coraz gorzej
Krzywa przegroda może także powodować zaburzenia głosu, czyli tzw. nosowanie. Nasza mowa jest wówczas mało zrozumiała i dość nieprzyjemna brzmieniowo, niekiedy towarzyszą jej grymasy twarzy, którymi staramy się zmniejszyć przepływ powietrza przez nos.

1 2
REKOMENDACJA
2017-03-30 20:04:14
~Kris

Nie wiem, gdzie pan Paweł miał operację, ale po opisie wnioskuję, że chyba u kowala. Operację przeszedłem kilka dni temu. Narkoza, po zabiegu nic nie bolało, obecnie również wystarczają zwykłe środki przeciwbólowe. Wyjmowanie tamponady, czego najbardziej się obawiałem - bułka z masłem.

2017-01-06 13:26:57
~Paweł

Miałem prostowanie przegrody nosowej w Gliwickim szpitalu na Kościuszki (dawna porodówka) w 2006 roku. Niestety po operacji przegroda jest dalej krzywa. Dalej występują krwawienia, dodatkowo przy jedzeniu zup ulewa mi się nosem. Sam zabieg to jakiś koszmar. Obudziłem się podczas zabiegu i wpadłem w panikę. Po zabiegu okropne bóle głowy nie do zniesienia. Spożywanie posiłków z zatkanym nosem nie należy do najprzyjemniejszych. Wyciąganie bandaży z nosa to dosłowny hardcore. Nie

2016-07-04 22:57:13
~annnnna12345

Jak najbardziej polecam zabieg prostowania przegrody nosowej. Po przeczytaniu różnych stron chciałam się wycofać ze strachu przed bólem itd...Ale nie ma nic w tym strasznego zabieg bez bolesny, nic nie pamiętam, najgorsze co było to wyciąganie tamponady trochę nie przyjemne Ale efekty po 3 tygodniach rewelacja. Nie pozalujecie.

2016-03-03 18:05:44
~Domka

Wczoraj miałam zabieg a dziś już jestem w domu, wyjście tamponady - może nie bolesne a trochę nie przyjemne, trwało 3/4 sekundy. Za tydzień usuwanie blaszek, które mam na jednym szwie - sam się wchłania. Ogólnie to wzięłam 3 kroplowki przeciwbólowe i w ogóle mnie nos nie boli, nie biorę żadnych tabletek jak wróciłam do domu. Mam antybiotyk i krople do nosa. Jest naprawdę okej. Trochę ciężka noc bo wysycha strasznie buzia jak się przez nią oddycha.. teraz tylko obawiam s

2016-02-19 15:45:37
~Chersones

Pomocy!!! Syn potrzebuje korekty przegrody nosowej ale... Jedni lekarze (prywatnie) mogą to zrobić już. Inni odradzają - bo nie ma jeszcze 18 lat. Jak to jest z tym zalecanym wiekiem operacji?

2016-02-03 13:52:41
~blogchirurgicznieprecyzyjny

Zapraszam do przeczytania opisu zabiegu korekty skrzywionej przegrody nosowej - septoplastyki http://www.blogchirurgicznieprecyzy jny.pl/krzywa-przegroda-nosowa-oper owac-czy-nie/

2016-01-20 22:42:07
~Radek

Ale absolutnie się nie bójcie i podejmijcie wyzwanie:) Prawidłowy oddech to podstawa wielu procesów życiowych. Nawet sobie nie zdajemy jak bardzo realne przełożenie ma ilość wdychanego tlenu do płuc. I podstawa znajdżcie dobrego laryngologa!! Pozdrawiam i życzę zdrówka:)

2016-01-20 22:39:32
~Radek

Wyjęcie blaszek i szwów do wytrzymania. Ja miałem pryskane znieczulenie w nosie. Po wyjęciu tamponady drugiego dnia strasznie krwawiło przez co później zrobiły się skrzepy. Nie mogłem w ogóle oddychać. Było to strasznie uciążliwe. Całą okolica ust jest strasznie sucha i ściągnięta. Bardzo źle było u mnie z moim gardłem po intubacji. Prawie jak angina. Połykanie bolało. jedzenie jeszcze gorzej. Dziś 6 dnia z gardłem troszkę lepiej ale dalej taki duży biały nalot na p

2016-01-20 22:29:11
~Radek

Jestem 6 dzień po zabiegu. Dziś miałem zdjęcie szwów oraz blaszek stabilizujących. Ta chwila po wciągnięciu powietrza....ahhhhhh Niesamowita ulga. Nos miałem średnio krzywy, na kształt litery s. Ale męczyła mnie duża ilość śliny oraz swego rodzaju flegmy która musiał co chwila odpluwać szczególnie rano. Te 6 dni po zabiegu masakra. Wyjęcie tamponady straszne nieprzyjemne uczucie. Poproście lekarza żeby bardzo powoli wyjmował.

2015-10-30 19:01:52
~Kasia

Ja jestem 3 dzień po zabiegu i czuję się super ;) Bałam się strasznie teraz wiem że nie było czego. Jeśli Cie to zainteresuję to zajrzyj na mojego bloga opisałam tam moje wrażenia :) http://zyjzdrowokolorowo.pl/zabi eg-prostowania-przegrody-nosa-opowi esci-a-rzeczywistosc/#more-1015

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.