wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Krzywa przegroda nosowa – prostować czy nie?

123RF
15.10.2012

Skrzywienie przegrody nosowej to dosyć powszechna deformacja. Głównym objawem jest problem z oddychaniem przez nos. Czasami konsekwencje okazują się jednak poważniejsze: zapalenia zatok, gardła i ucha środkowego, a nawet zaburzenia głosu. Kiedy zdecydować się na operację?

Doskonale symetryczny podział jamy nosowej przez przegrodę praktycznie się nie zdarza. – Prawie zawsze występują mniejsze lub większe jej nierówności – przekonuje dr Edward Ślączka, laryngolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle uraz. Czasem dochodzi do niego już w życiu płodowym lub okresie okołoporodowym (skrzywienie wrodzone). – Najczęściej jednak skrzywienie jest nabyte. Następuje w wyniku urazu nosa z jego złamaniem. Bywa też spowodowane nierównomiernym wzrostem przegrody w stosunku do rozmiarów czaszki. W takim przypadku zbyt duża przegroda po prostu się wygina – wyjaśnia Edward Ślączka. Przybiera wówczas kształt litery S lub C.Inną przyczyną uszkodzenia przegrody jest np. wąchanie kokainy. Ten zgubny nałóg powoduje perforację przegrody, wskutek czego występują krwawienia z nosa, a podczas wdechu słychać gwiżdżący dźwięk.

Gdy pojawiają się problemy…
Skrzywienie przegrody może dotyczyć części chrzęstnej albo kostnej. Przybiera różne formy: wygięcia chrząstki lub kości, listwy, kolca czy zwichnięcia chrząstki.

Drobne skrzywienie przegrody nosowej przeważnie nie daje żadnych objawów i nie jest konieczna żadna interwencja lekarska. Gorzej, gdy zaczynają się pojawiać problemy. Zazwyczaj są to trudności w oddychaniu przez nos. – Poza tym skrzywiona przegroda, utrudniając przepływ powietrza przez jamę nosa, osłabia wentylację zatok i trąbek słuchowych, czego następstwem bywają nawracające zapalenia zatok oraz nieżyty trąbek słuchowych i zapalenia ucha środkowego – mówi Edward Ślączka.

Zaburzenia drożności nosa prowadzić mogą do zapaleń gardła i krtani, są częstym powodem chrapania i grożą wystąpieniem bezdechów podczas snu. Skutkiem tej dolegliwości bywają również częste krwawienia z nosa oraz uciążliwy katar.

Z wiekiem coraz gorzej
Krzywa przegroda może także powodować zaburzenia głosu, czyli tzw. nosowanie. Nasza mowa jest wówczas mało zrozumiała i dość nieprzyjemna brzmieniowo, niekiedy towarzyszą jej grymasy twarzy, którymi staramy się zmniejszyć przepływ powietrza przez nos.

1 2
REKOMENDACJA
2015-10-30 19:01:52
~Kasia

Ja jestem 3 dzień po zabiegu i czuję się super ;) Bałam się strasznie teraz wiem że nie było czego. Jeśli Cie to zainteresuję to zajrzyj na mojego bloga opisałam tam moje wrażenia :) http://zyjzdrowokolorowo.pl/zabi eg-prostowania-przegrody-nosa-opowi esci-a-rzeczywistosc/#more-1015

2014-07-26 18:38:41
~Krzysiek

Jestem po plastyce przegrody nosa i jest b.dobrze. Znieczulenie miejscowe i około godziny ciekawych efektów dźwiękowych związanych łamaniem i prostowaniem. Polecam Szpital w Cieszynie, warto nie czekać z zabiegiem, zrobić i już, niepotrzebnie zwlekałem ale teraz odczuwam poprawę.

2014-07-23 15:36:35
~Paweł

witam chciałem zapytać czy krzywa przegroda nosowa widoczna jest gołym okiem? czy może być tez tak że nos wygląda normalnie, a przegroda jest skrzywiona?

2014-06-29 23:12:56
~tina2008

masakra.ból nie do opisania i nosy maja dalej pozatykane .nie jest to warte takich tortur.przynajmniej uciekac ze szpitala górniczego w sosnowcu.

2014-06-26 13:21:49
~Monika

Ja strasznie chrapałam i okazało się, że mam krzywą przegrodę kwalifikującą mnie do zabiegu. robiłam w centrum medycznym MML i wszystko poszło w zupełym porzadku, polecam mml.com.pl, fajnie i kameralnie, z nosem nie mam juz problemow i chyba posle tam moja mame :)

2014-05-31 10:08:49
~majka

Ja w koncu po niewielkich oporach dalam sie przekonac i zrobilam sobie prostowanie przegrody i teraz nie moge narzekac, rzeczywiscie czuje poprawe w stosunku co bylo przedtem, wiec jesli lekarz uzna ze taki zabieg jest konieczny to ja bym sie nie wahala. tylko warto wybrac dobra klinike, ja robiłam w klinice MML u dr Michalika i bardzo sobie chwalę. Polecam, o ile dobrze pamietam to chyba www.mml. com.pl albo samo .pl

2014-05-11 19:55:53
~olcia

Miałam zabieg w grudniu 2013 roku. Znieczulenie ogólne, zero bólu, nos opuchnięty ale nie jakoś strasznie, w normalnym kolorze. Trochę nieprzyjemne jest noszenie tamponów przez dwa dni w nosie - najgorsze były noce, ale to w końcu tylko dwie doby a potem całe życie bez problemów z oddychaniem, które z upływem wieku tylko narastają. Nie żałuję tej decyzji.

2014-04-16 00:34:25
~przemek

Tego typu operacje niosą też inne ryzyko. Między chirurgiem a anestezjologiem istnieje pewien konflikt interesów: chirurg nie chce by lało się zbyt dużo krwi i łatwiej mu się operowało więc chce ograniczyć perfuzję krwi... tutaj dochodzi do niedotlenienia i niekorzystnych zmian w mózgowiu :/ Anestezjolog chce dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do organizmu. Chirurg wygrywa zwykle i pacjent może być nieco poszkodowany :( Okolice nosa-zatok to dość niefajne miejsca do przepr

2014-02-06 21:05:02
~aga

nie taki diabeł straszny miałam zabieg 21.01.2014, przed zabiegiem zastrzyk w pupę i w zasadzie film się urwał nie wiem jak kiedy znalazłam się na operacyjnej póżniej oczywiście narkoza i pierwszy kontakt ze światem który już pamiętam dopiero popołudniu ok15 bez żadnego bólu ,oddychanie owszem utrudnione przez usta ale i z tym można sobie dać radę wilgotny gazik na usta i oddycha się nieżle w zasadzie nic p.bólowego raz ketonal bardziej dla zasady na noc tabletka na sen

2013-06-08 21:51:28
~juma

Najbardziej ubawił mnie tekst "Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle uraz. Czasem dochodzi do niego już w życiu płodowym lub okresie okołoporodowym" Uraz w życiu płodowym - fachowcy żal mi was. Powiedzcie prawdę a potem piszcie swoje wypociny dla rozrywki.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.