wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Opuchlizna - kiedy limfa nie chce krążyć

Thinkstock
16.10.2012

Jak uciążliwe i męczące mogą być obrzęki łydek po całym dniu pracy bądź opuchlizna kostki po urazie, wie wielu z nas. Na szczęście istnieje na to sposób. To masaż limfatyczny, zwany także drenażem. Ulgę przyniesie on także osobom, które cierpią na obrzęki po operacjach nowotworowych.

W naszym organizmie, oprócz układu naczyń krwionośnych, pracuje także układ naczyń chłonnych - w nim właśnie krąży limfa (chłonka). Rozprowadza ona limfocyty zabierane z węzłów chłonnych. Limfocyty mają zdolność wytwarzania przeciwciał i są odpowiedzialne za reakcje immunologiczne (odpornościowe). Pojawienie się obrzęków związane jest ze złą pracą węzłów chłonnych, a co za tym idzie - nieprawidłowym przepływem limfy. To sygnał, że w organizmie coś jest nie tak.

Kiedy najczęściej pojawiają się obrzęki?

• Na spuchnięte łydki narzekają przede wszystkim osoby, które długo pracują w jednej pozycji – siedzącej, stojącej lub kucznej.
• Opuchlizna pojawia się przy każdym urazie, skręceniu, złamaniu.
• Obrzęki kończyn widoczne są  u pacjentów po zabiegach związanych z chorobami nowotworowymi.
• Pojawiają się też po innych operacjach, które wiążą się z usunięciem węzłów chłonnych.

Męczące nas obrzęki nie są związane np. z płcią czy wiekiem, ani z dziedziczną skłonnością genetyczną. To reakcja organizmu na uraz, stan zapalny lub chorobowy.- Przy mastektomii obrzęk to właściwie standard – mówi Zyta Falencikowska, fizjoterapeuta z Gabinetu Rehabilitacji i Masażu „Od-Nowa” w Gdańsku. - Jeżeli podczas operacji usuwa się pierś, wycinana jest też część lub wszystkie węzły chłonne pod pachą, które odprowadzały limfę z całej kończyny górnej. Gdy ich brakuje, ręka zaczyna puchnąć.

Tylko do specjalisty

Przy problemach z krążeniem limfy powinniśmy skorzystać z usług wykwalifikowanego masażysty lub fizjoterapeuty, który potrafi odpowiednio przeprowadzić masaż. Sporo gabinetów oferuje taką usługę, ale zawsze trzeba się upewnić, czy osoba, która wykonuje zabiegi, ma do tego uprawnienia.

- Leczniczy drenaż limfatyczny to zupełnie coś innego niż masaż klasyczny – dodaje Zyta Falencikowska. - Trzeba wiedzieć, gdzie dokładnie rozmieszczone są węzły chłonne, znać technikę ruchu rąk. Osoba po 2-miesięcznym kursie masażu na pewno nie zrobi tego dobrze, a my nie będziemy zadowoleni z usługi.

Co to jest drenaż limfatyczny?

Masaż albo drenaż limfatyczny to jedna z metod leczenia fizykalnego. Może być przeprowadzony w zasadzie na całym ciele, pozwala na usprawnienie krążenia limfy, przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem. Masażysta lub fizjoterapeuta wykonuje odpowiednie płynne ruchy, które pobudzają do pracy nieaktywne węzły chłonne. To przeciwdziała powstawaniu obrzęków.

Metodę drenażu limfatycznego opracował Emil Vodder, duński lekarz, któremu po 25 latach studiów i badań klinicznych udało się opracować technikę masażu, który pobudza węzły chłonne do pracy. Metoda przyniosła doskonałe rezultaty przy leczeniu zaburzeń gospodarki wodnej w mięśniach, zapaleniach zatok i wielu innych chorobach.

Przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze można korzystać z masażu limfatycznego. Drenaż jest niewskazany, gdy:
- cierpimy na zakrzepowe zapalenie żył,
- gorączkujemy,
- dokuczają nam choroby skóry,
- mamy skaleczenia lub rany,
- chorujemy na nowotwór.

- Wyjątkiem są masaże limfatyczne u osób po operacjach nowotworowych, np. mastektomii. Wtedy lekarz prowadzący może wyrazić zgodę, by masażysta przeprowadził takie zabiegi – mówi fizjoterapeuta. - Co bardzo ważne - przy dolegliwościach związanych z chorobami nowotworowymi pacjent nie może sam rozmasowywać opuchnięć.  Co innego, kiedy obrzęk pojawia się np. po skręceniu stawu.

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-29 21:48:18
~mirka

Przy likwidacji opuchlizny nóg - ja miałam po usunięciu węzłów chłonnych nóg, pomogły mi: masaż limfatyczny, wysokie układanie nóg (również w nocy), unikanie długiego stania i siedzenia, zakładanie rajstop uciskowych i przede wszystkim uprawianie sportów, m.in. pływanie, nordic walking, narty biegowe i zjazdowe. I jeszcze jedno - dużo optymizmu i wiary w sukces.

2013-08-19 13:41:33
~krysia

po wykonaniu badania usg prawego policzka, okazało sie,że mam zastój limfy:( opuchlizna ta "wychodziła" co jakis czas? a teraz co tydzień:(, korzystam z masaży na drożność ale bez rezultatu.Proszę o pomoc, do jakiego lekarza mam sie udać..

2012-11-28 07:18:16
~Kryska

ja mam stwierdzony poprzez badanie USG wysięk płynu limfatycznego w prawym policzku(opuchlizna).Proszę o radę, jak mam postepować, by tego unikać.Zaczęło sie kilkanaście lat temu, a teraz robi sie prawie co miesiąc, bez żadnej przyczyny.

2012-10-21 04:42:34
~Ziarniczka

Przy nowotworach, np. ziarnicy nie wolno robić masaży. Ale skuteczna jest rehabilitacja za pomocą opatrunków uciskowych, ja po dwóch latach mam już sprawne dłonie a nogi puchną rzadziej. Niestety, mało jest poradni leczenia obrzeku i w dodatku NFZ nie refunduje ani rehabilitacji ani opatrunków czy rękawów, getrów uciskowych a te są bardzo drogie :(

2012-10-20 11:40:45
~lekarz

Dlaczego nie ma nic na temat,że to przede wszystkim nerki są odpowiedzialne za ten stan. Zdrowe nerki i wątroba to zdrowy człowiek.Oczyszczajcie ludzie swoje organizmy z toksyn,bo ich nie brakuje w pożywieniu i napojach.

2012-10-20 11:08:15
~koczis

same zjeby tu komentują jak widzę -to ja zjebem nie będę i nie komentuje :)

2012-10-20 10:57:11
~szok

Same gnidy się tu reklamują. Znalazły sobie pizdy jedne miejsce na reklamę swoich gównianych sposobów i preparatów 100%.

2012-10-20 10:31:20
~wqrwiony

Same gnidy się tu reklamują. Znalazły sobie pizdy jedne miejsce na reklamę swoich gównianych sposobów i preparatów.

2012-10-16 23:12:39
~ewa

Warto sie zastanowic, bo to nie jest tak, jak to wyglada. Tez nie potrafilam schudnac skutecznie.Koszmar jakis... Jednak znalazlam w necie strone www.bede-szczupla.pl i w koncu wiem jak tego dokonac i w koncu jestem szczesliwa.

2012-10-16 23:00:29
~OSTACHOWICZ-tusk

Polacy będą zdrowsi, jak pozbędziemy się PARADONKA , BO TO JEST nie do wytrzymania, mieć kawał drania, on nigdzie nie pracował - to mówi za siebie ... pzdr . KOCHANI ...

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.