wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Zapalenie dróg moczowych - piekący problem

123RF
17.10.2012

Zaczyna się częstszymi niż zazwyczaj wizytami w toalecie, potem pojawia się nieprzyjemne pieczenie i ból. Najczęściej dotyka kobiet, z których każda – statystycznie – choruje na tę dolegliwość średnio raz w roku. I chociaż ta dokuczliwa choroba dotyka ludzi znacznie częściej niż np. infekcje dróg oddechowych, nie mówi się o niej równie dużo i głośno.

Zapalenie dróg moczowych wciąż jeszcze traktowane jest wstydliwie, jako mało komfortowy stan, który najpierw próbujemy sami wyleczyć domowymi sposobami. Jednak  – jak przy każdym bakteryjnym zakażeniu – warto poprosić o pomoc lekarza. Zaniedbanie może się tu bowiem przerodzić w groźne zapalenie  lub niewydolność nerek.

Anatomia człowieka sprawia, że możliwość wystąpienia stanu zapalnego dróg moczowych jest znacznie większa w przypadku kobiet niż mężczyzn, którzy przed 50 rokiem życia rzadko chorują na tę przypadłość. Tymczasem co miesiąc spotyka ona co pięćdziesiątą z pań na całym świecie, a raz do roku niemal każdą!

„Choroba miesiąca miodowego”
Ryzyko zachorowania wzrasta podczas występowania zmian hormonalnych, np. w czasie ciąży lub klimakterium, ale nie tylko. Infekcji sprzyjają też m.in. niektóre środki antykoncepcyjne, żele nawilżające, płyny do higieny intymnej, a także podpaski i tampony, które w indywidualnych przypadkach mogą wywołać reakcje alergiczne.

Niebezpieczne pod tym względem mogą okazać się również zwykłe, wydawałoby się, przeziębienia i przemarznięcia spowodowane siedzeniem na zimnych powierzchniach. Zapalenie dróg moczowych bywa też nazywane „chorobą miesiąca miodowego”, gdyż zakażeniu sprzyjają mikrourazy i przewlekłe przekrwienia delikatnej błony śluzowej, spowodowane intensywnym pożyciem seksualnym. Jednak bez obaw – profilaktyki w postaci abstynencji żaden lekarz z pewnością nie będzie zalecał…

Ciemna strona mocy
Dlaczego kobiety tak często chorują na zapalenie dróg moczowych? Najczęściej odpowiedzialna jest za to bakteria Escherichia coli, zwana pałeczką okrężnicy, która przedostaje się do wnętrza dróg moczowych przez cewkę moczową. U kobiet organ ten jest znacznie krótszy (ok. 4-5 cm) niż u mężczyzn (18-24 cm), przez co bakterie szybciej i łatwiej docierają do celu. Ponadto w pobliżu ujścia cewki znajduje się odbyt i – przy braku właściwej higieny – nietrudno o zakażenie.

Tym bardziej, że pałeczka okrężnicy występuje w jelitach każdego człowieka, spełniając bardzo pożyteczną rolę w rozkładzie pokarmu i produkcji witamin z grupy B i K. Dopiero przeniesiona do dróg moczowych ujawnia ciemną stronę swojej mocy i staje się niebezpieczna.

Niektóre, lecz już znacznie rzadsze przypadki zakażeń wywołane są gronkowcami i paciorkowcami, a także przenoszoną drogą płciową bakterią Chlamydii trachomatis.

1 2
REKOMENDACJA
2014-11-16 22:57:35
~plamka

Ja korzystalam i niestety wyszla mi infekcja;-( Oczywiscie zaraz zaczelam przyjmowac ten urinal intensive i w sumie szybko poczulam ulge. pomysl ktos mial bardzo fajny, mozna bez tego biegania po przychodniach ze sloiczkiem samemu sprawdzic.

2014-11-10 22:22:26
~aktywna

a kozystalas z tego testu, ktory jest dolaczony do urinalu intensive? Bardzo fajny pomysl, mozna samemu w zaciszu domowym sprawdzic czy wogole mamy infekcje i od razu wczesnie zareagowac.

2014-11-09 22:24:31
~lilianka

ile osób tyle roznych sposobów walki z infekcja bo kazdy ma swoj przetestowany. Ja oprocz tego ze biore urinal z zurawina, nawlocia pospolita i wit D równiez pije duzo wody, nie wstrzymuje moczu i oczywiscie dbam o higiene intymna preparatami z neutralnym ph

2014-11-05 11:48:06
~nnnn

Dziewczyny ZAWSZE WYSIUSIUAJCIE SIE PO stosunku. Nawet jakby kompletnie sie nie chcialo, uroncie chociaz kropelke. Wierzcie mi, mialam notoryczny problem i zniknal. Trzeba 'wyprosic' te rozne nieproszone bakterie wprowadzone podczas seksu. A jak juz macie infekcje, to najlepszy jest Urosept, tabletki ziolowe (bierze sie 3 razy dz. po 2, kupcie sobie zapas na 4-5 dni; i zawsze popija sie szklanka wody). Te wszystkie zurawiny i Cos-Uro drogie jak diabli a nie dziala. Dla chetnych parzeni

2014-05-18 23:23:04
~Kaja

Jest kilka dobrych sposobów by uniknąć takich nieprzyjemności, mi pomaga żurascin uro. Ekstrakt z żurawiny i pokrzywy naprawdę może zdziałać bardzo wiele.

2013-02-25 07:56:25
~pij czystą wodę

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2012-12-21 10:47:26
~probioemy@wp.pl

dla koko / po co leczyć jak można w porę zapobiegać

2012-10-28 21:18:06
~koko

Najlepiej leczyć się u O Bonifratrzy ziołami skutecznie leczą nawet mięśniaki,endometriozum itp.Miałam mieć usuwaną macice z jajnikami 7 cm mięśniaka. Zmniejszyły się krwotoczne okresy a po dwóch latach zmniejszył się mięśniak o 2 cm jest to długie leczenie lecz bez operacji!!!Podczas badania u ginekologa mam zawsze męża i to spowodowało ze liczył się ze mną ginekolog odstąpił od operacji(usuwania macicy i jajników) bo w większości nastraszy i usuwa.A mamy prawo do

2012-10-28 15:29:58
~kop

szczęśliwa a z jakiego powodu? czy chodzi o dotyk

2012-10-27 18:51:01
~do evela

Podane wymiary dotyczą cewki moczowej a nie wacka. Cewka moczowa przebiega u mężczyzn przez wacka i dalej w głąb ciała. Wacek to nie cała cewka. Ściągnij sobie schemat budowy anatomicznej mężczyzny.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.