wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Kiedy ból brzucha jest groźny

Thinkstock
19.10.2012

Doświadczył go praktycznie każdy z nas. Raz są to zwykłe nudności, kiedy indziej silniejsze, uciążliwe skurcze, a w skrajnych przypadkach nawet ostry, promieniujący aż do pleców ból. Może być wynikiem zwykłego przejedzenia albo zwiastunem groźnej choroby. Jedno jest pewne - bólu brzucha nigdy nie można lekceważyć!

Każdy ból jest uczuciem zdecydowanie nieprzyjemnym i - w zależności od osobistego progu bólu - mniej lub bardziej uciążliwym. Dlatego każdy z nas inaczej odczuwa i opisuje odczucia związane z bólem, nawet jeśli dotyczą tego samego organu lub miejsca. Podobnie jak gorączka, ból świadczy o reakcji obronnej naszego organizmu, wysyłając nam  - w ten mało przyjemny sposób - ważny sygnał ostrzegawczy. Nigdy nie powinniśmy go lekceważyć! Nawet, jeśli wydaje nam się, że to „zwykła” niestrawność, biegunka lub wynik stresu, warto zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ w brzuchu znajduje się zbyt wiele ważnych organów, aby ignorować tego rodzaju objawy.Niestrawność czy choroba?

O tym, czy ból brzucha jest tylko chwilową reakcją organizmu, czy też poważnym zagrożeniem, świadczyć może jego intensywność i czas trwania, a także inne towarzyszące mu objawy.

• Krótki, szybko przemijający, choć momentami ostry ból, ze sporadycznie pojawiającymi się mdłościami lub biegunką, najczęściej spowodowany jest reakcją układu trawiennego na nietolerowany przez nasz organizm pokarm lub zbyt dużą jego ilość. Trudno wówczas zlokalizować miejsce bólu, który odczuwany jest właściwie w całej jamie brzusznej.

• Zdecydowanie ostry ból, z niemal zawsze towarzyszącą mu biegunką i wymiotami i czasami gorączką, może oznaczać zatrucie pokarmowe, zwłaszcza kiedy pierwsze objawy pojawią się 1-2 godziny po posiłku.

• Nagły, intensywny oraz zlokalizowany w konkretnym miejscu (z wyjątkiem odczuwanego w całym brzuchu zapalenia otrzewnej) najczęściej jest sygnałem o rozwijającym się wewnątrz brzucha poważnym schorzeniu. Niekiedy ból ten promieniuje w kierunku kręgosłupa, obejmując nawet całe plecy. Wówczas powinniśmy natychmiast udać się na konsultację do lekarza.

Nie wszystko chore, co boli
   
Szybka i trafna diagnoza lekarska pozwoli przede wszystkim precyzyjnie ustalić przyczynę bólu, który nie zawsze musi być związany z chorobą narządu, który nas boli. Układ pokarmowy jest zespołem połączonych z sobą różnych narządów i ból jednego z nich może być wywołany zaburzeniem innego. Mało tego, w niektórych przypadkach – zwłaszcza u kobiet – ból w nadbrzuszu, jak przy chorobie żołądka, może być również sygnałem zbliżającego się zawału serca. Jeśli ból nie mija po zmianie pozycji i nabraniu świeżego powietrza, za to towarzyszą mu nudności, nierówne bicie serca i zimny pot, może to być właśnie ból kardiologiczny. Ostateczną diagnozę musi tu jednak zawsze postawić lekarz.

1 2
REKOMENDACJA