wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Profilaktyka cukrzycy to dobry interes

17.03.2009
Bez dobrej profilaktyki i skutecznego leczenia cukrzycy nigdy nie będzie dość pieniędzy na ochronę zdrowia - mówił prof. Jan Tatoń podczas warszawskiej konferencji poświęconej walce z cukrzycą.

Konferencja w siedzibie Sejmiku Województwa Mazowieckiego z udziałem lekarzy z Warszawy i okolic oraz z regionu sztokholmskiego była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu przez te regiony jeszcze wá2002 roku.

"Mam nadzieję, że bogatsi oádoświadczenia naszych szwedzkich przyjaciół będziemy mogli jeszcze skuteczniej walczyć z tą trudną iániebezpieczną chorobą" - podkreślił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Ponad 90 procent przypadków cukrzycy to cukrzyca typu II - choroba, w której tkanka tłuszczowa, mięśnie i wątroba przestają właściwie reagować na insulinę, w związku z czym niebezpiecznie rośnie poziom cukru we krwi. Prowadzi to do powikłań takich jak choroby serca i naczyń, utrata wzroku czy uszkodzenie nerek.

Według statystyk prowadzonych przez WHO, w 2030 r. liczba osób z cukrzycą typu II wzrośnie na świecie do 380 milionów (obecnie wynosi ok. 250 mln). Jednak dotychczasowe prognozy zwykle z czasem okazywały się zaniżone. Największy wzrost nastąpi w krajach rozwijających się, które przyjmują zachodni styl życia, ale cukrzyków przybędzie także w Polsce - sprzyjają temu coraz częściej występująca otyłość, brak ruchu, palenie, stres i niewłaściwe odżywianie, ale także starzenie się społeczeństwa.

W Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób. Prawie połowa nie zdaje sobie sprawy z choroby, gdyż nie została jeszcze u nich zdiagnozowana. W skali światowej cukrzyca powoduje corocznie 3,2 miliona zgonów i należy do dziesięciu najważniejszych epidemiologicznych zagrożeń życia i zdrowia - mówił dr Paweł Luźniak z Katedry Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

1 2
REKOMENDACJA
2017-04-13 13:25:40
~Ola

Na stronie https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ znajdziecie dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia. Polecam!

2011-03-24 22:16:51
~Ditta, W-wa

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ: Wg tzw. NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki POWODUJĄ we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki WW węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają JAKOŚCI !!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.