wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Przewodnik po metodach badania piersi

123RF
24.10.2012

Rak piersi to najczęstszy nowotwór atakujący kobiety. Każdego roku choroba zabija około 5 tys. Polek. Ponad dwa razy więcej dowiaduje się o chorobie. Tak wysoki odsetek śmiertelności to wynik zbyt późnego wykrywania choroby. Dlatego tak ważne jest regularne badanie piersi i wczesne postawienie diagnozy.

Jeśli uda się wychwycić chorobę we wczesnym stadium, szansa wygrania z rakiem jest bardzo duża. Wiele zależy od samych kobiet. Ich świadomości i troski o własne życie.

- Regularne badania piersi to warunek zdrowia i najlepsza profilaktyka chorób nowotworowych. Rak piersi to najbardziej powszechny nowotwór kobiecy. Wczesne wykrycie niepokojących zmian umożliwia szybkie podjęcie działania, a tym samym w wielu przypadkach skuteczne leczenie - przekonuje Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA w Gdańsku.

O zdrowiu piersi powinniśmy pamiętać zawsze. Jednak szczególną okazją jest miesiąc walki z rakiem piersi, który przypada na październik. Z tej okazji specjalnie dla naszych czytelników, krótki przewodnik po metodach diagnostycznych przygotował Marek Dawicki.

Samobadanie piersi

Każda kobieta raz w miesiącu, bezpośrednio po miesiączce (2-3 dni) powinna wykonać samobadanie piersi. Umożliwia ono podstawową ocenę stanu ich zdrowia i ewentualne wykrycie zmian, wymagających profesjonalnej diagnostyki. Badanie rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia piersi w lustrze (stabilnie przytwierdzonym do ściany) – należy zwrócić uwagę na kształt piersi (czy na przykład nie uległy deformacji), barwę skóry, stan brodawek (czy nie wycieka z nich żadna wydzielina, czy nie są wyciągnięte itd.). Dotykając  i uciskając każdą pierś oraz okolice pach i obojczyka, kobieta powinna starać się wyczuć ewentualne zgrubienia czy guzki.


 
Samobadanie piersi to najprostsza forma profilaktyki. Uczy dobrych nawyków i zwracania uwagi na to, co dzieje się z ciałem. Ma jednak niską czułość, a pacjentka często nie jest w stanie samodzielnie zinterpretować swoich spostrzeżeń. Badanie służy przede wszystkim wstępnemu wykryciu ewentualnych zmian, jednak nie pozwala na jednoznaczne ich stwierdzenie. Jeśli kobieta wyczuje zgrubienia czy guzki lub zauważy niepokojące objawy, powinna zgłosić się na dalszą diagnostykę do lekarza.

Mammografia

Mammografia to metoda zalecana w szczególności kobietom dojrzałym, na ogół po ukończeniu 50 roku życia. Jest podstawą profilaktyki nowotworów piersi. Badanie polega na prześwietleniu piersi małą dawka promieni rentgenowskich i ocenie stanu jej struktury. Mammografia charakteryzuje się wysoką czułością na poziomie ok. 80 proc. i umożliwia wykrycie zmian o średnicy nawet 3 mm. W ramach programów profilaktycznych wykonywana jest co dwa lata u kobiet powyżej 50 roku życiu. Ze względu na narażenie pacjentki na promieniowanie, nie powinna być wykonywana zbyt często. Mammografia jest najbardziej wiarygodna, jeśli w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa. Czułość metody obniża się w przypadku piersi o strukturze gruczołowej i mastopatycznej. Badanie może być niekiedy nieco bolesne lub wiązać się z uczuciem dyskomfortu, pozwala jednak na wiarygodną diagnostykę zmian.

Badanie ultrasonograficzne – USG

Badanie USG zalecane jest przeważnie młodszym kobietom. Polega na wykorzystaniu ultradźwięków do uzyskania obrazu przekroju badanej piersi.  Nie jest bolesne i może być wykonywane tak często, jak to konieczne. Jednocześnie ma stosunkowo niską czułość i w przypadku wykrycia zmian, konieczne jest potwierdzenie diagnozy przy użyciu innych metod. W ostatnim czasie na popularności zyskuje nowa metoda obrazowa – elastografia. Polega ona na użyciu ultradźwięków do określenia właściwości mechanicznych (elastyczności) tkanki piersi. Elastografia pozwala na zidentyfikowanie zmienionych chorobowo  miejsc, które nie zawsze widoczne są w tradycyjnym badaniu USG.

Inne metody

W niektórych przypadkach stosuje się inne, uzupełniające metody diagnostyczne, jak rezonans magnetyczny czy biopsja. Każda z tych technik ma swoje ograniczenia i wymaga podjęcia decyzji w oparciu o indywidualną sytuację medyczną pacjentki. Coraz częściej zastosowanie w profilaktyce nowotworów piersi znajdują również badania genetyczne, w tym przede wszystkim na obecność wadliwych genów BRCA 1 i 2. Jeśli okaże się, że pacjentka jest nosicielką mutacji, musi zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie i profilaktykę. Warto pamiętać, że regularne badania i samokontrola piersi mogą uratować życie, pozwalając na szybką reakcję i zmniejszając ryzyko rozwoju choroby.

AD/mmch

REKOMENDACJA
2014-10-24 12:49:21
~kaja

Ja polecam samobadanie w domu raz w miesiącu. Bardzo fajne są specjalne rękawiczki zwiększajace czułość np femiglove

2012-10-27 16:13:38
~asd

Wpiszcie w google System Berklinsa i co o tym sądzicie? Proszę o komentarze.

2012-10-27 14:21:40
~cvb

Podzielcie się proszę opiniami znajdźcie w google System Berklinsa czy warto w to wejść?

2012-10-27 13:30:42
~ewa

http://allegro.pl/listing/user.php ?us_id=23382927

2012-10-27 13:30:14
~ewa

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika dietek1 polecam a komentarze mowia same za siebie...

2012-10-27 12:38:33
~przed50

Dlaczego darmowa mammografia jest dla kobiet po 50 r.z? Młodsze nie chorują? Ciekawe jak ma się koszt leczenia raka u jednej pacjentki do ilości wykonanych mammografii?

2012-10-27 11:39:55
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2012-10-27 11:23:13
~kara1953

"American Preventive Task Force jest przeciwne badaniu piersi przez same kobiety" Nie wiem co to takiego ale mam to w nosie. Nikt mi nie bedzie mówił co mam robić z własnymi piersiami. badam je sama chodze do lekarza i .... nic. ostatnio onkolog na mnie nakrzyczał, bo powiedziałam, że mam bóle piersi. rak nie boli, wiec to nie rak a on leczy trylko raka. na moje ironiczne stwierdzenie, ze mam mnie boleć przytakną: tak, mam boleć. I jak tu chodzić do takich lekarzy.

2012-10-26 07:33:42
~ela

oczywiście świadomość to podstawa, tylko co mam zrobić ze swoim uświadomieniem,jeśli po samobadaniu znalazłam u siebie guzek ale na mammografię mam czekać do 23 stycznia (i to po interwencji lekarza, bo najbliższy termin to kwiecień 2013r).Mam 42 lata i jestem kobietą świadomą.........

2012-10-26 07:21:59
~NICO

usta na masaż cyc !-lekarstwo jak nic !

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.