wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czym jest zapalenie żołądka?

123RF
26.10.2012

Zatrucie jedzeniem, alkoholem czy niektórymi lekami może doprowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka. Schorzenie to jest efektem uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka – może być ostre albo przewlekłe. Jak zdiagnozować u siebie tę dolegliwość i w jaki sposób ją leczyć?

Zapalenie jest generalnie reakcją obronną organizmu wywołaną uszkodzeniem tkanki. Ostre stany zapalne pojawiają się nagle, przewlekły stan natomiast zazwyczaj przebiega mniej intensywnie, ale trwa dłużej. Wśród wszystkich zapaleń dość częste jest zapalenie błony śluzowej żołądka (gastritis), czyli jego najdelikatniejszej tkanki – zdecydowana ich większość wywołana jest zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że bakterią Hp zarażonych jest ok. 30 proc. ludzi w krajach rozwiniętych i 70 proc. w krajach rozwijających się.

Bakteria Hp po dostaniu się do żołądka wywołuje fazę ostrego zapalenia z uszkodzeniem nabłonka błony śluzowej, zmniejszoną produkcją śluzu oraz zmniejszeniem wydzielania kwasu solnego. Zakażenie bakterią jest również najczęstszą przyczyną występowania przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. To nie wszystko – zapalenie żołądka mogą również wywołać czynniki toksyczne, takie jak zatrucie alkoholem, narkotykami, niektórymi lekami (zwłaszcza niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym aspiryną) oraz czynniki autoimmunologiczne, gdy organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Ale do zakażenia może również dojść, gdy zatrujemy się żywnością.Ostre zapalanie żołądka
Oprócz wymienionych wcześniej czynników, ostre zapalenie żołądka bywa wynikiem stresu, urazu czy oparzeń wewnętrznych. Objawia się brakiem apetytu, nudnościami i wymiotami, uczuciem silnego nacisku w nadbrzuszu, bólami w dołku, osłabieniem czy nieprzyjemnym smakiem w ustach. Uwaga – ostrego zapalenia żołądka nie należy mylić z zapaleniem jelit, które objawia się nie wymiotami, a biegunką. Najpoważniejszym przypadkiem ostrego zapalenia żołądka jest zapalenie krwotoczne, prowadzące do powstania krwawiących ubytków nabłonka. Może skończyć się zapaścią i wstrząsem krwotocznym czy przedziurawieniem (perforacją) ściany żołądka.

Choroba zazwyczaj mija szybko i samoistnie, organizm można jednak wspomagać, mocno ograniczając dietę (rezygnując z dań tłustych, smażonych, surowych warzyw i owoców) czy unikając szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeśli chory nie wymiotuje, można zrezygnować z wizyty lekarskiej, podając mu gorzką herbatę ziołową (głównie miętę). Przy poważnych stanach niekiedy stosuje się leki z grupy antacida. Osoby narażone na zapalenie błony śluzowej żołądka powinny przede wszystkim unikać aspiryny, a także ograniczyć alkohol i stosować lekkostrawną dietę.

1 2
REKOMENDACJA
2014-02-25 22:01:08
~Karolina

Sprawdzony sposób jak leczyć tę chorobę lekami naturalnymi http://bonusy365.pl/ar tykuly/9s13qox

2013-02-25 07:55:13
~konskie zdrowie

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2012-12-21 10:44:53
~probioemy@wp.pl

Dla Ewy i Karola / co to jest Hp ?

2012-11-30 09:04:31
~Ewa

Karol nie jesteś sam z tym problemem 2 x leczyłam antybiotykami i nie tylko i nic. Jest nadak z badań wynika. Trzeba z zaświatów ściągnąć dobrego gastrologa bo na ziemi nie uświadczysz takiego.

2012-11-02 14:45:28
~ASZ

Przez internet możesz ZAROBIĆ. Klikaj w reklamy. Bez żadnych opłat. Informacje: knebraska@gmail.com

2012-10-29 11:28:15
~pati

To przez złe odżywianie. Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2012-10-29 10:44:06
~io

Hp nie lubi np. żurawiny, brokułów

2012-10-29 10:36:37
~elo

skoro piszecie takie artykuły to ja od razu poproszę namiary do lekarzy którzy się na tym znają i pomogą. Po co pisać takie artykuły skoro są problemy z tym aby lekarz wysłuchał pacjenta czy dał skierowanie na badania. W Polsce nie ma służby zdrowia nawet prywatnie lekarz ma problem z diagnozą takich mamy asów.

2012-10-29 09:25:49
~Karol

Czy ktoś wie jak pozbyć się tej bakterii Hp bo leczyłem się antybiotykami i nic.

2012-10-28 18:41:37
~monika.szwiec7@wp.pl

Zadbaj o zdrowie, możesz mieć szybki i komfortowy dostęp do lekarza i leczenia, mam dobrą ofertę na prywatną opiekę medyczną SIGNUM

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.