wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Dlaczego bolą piersi?

Thinkstock
05.11.2012

Bóle piersi to powszechna dolegliwość, na którą skarży się blisko 70 proc. kobiet – najczęściej te między 30 a 50 rokiem życia. Piersi bolą z różnych powodów. Czasami może to świadczyć o poważnej chorobie, której nie wolno bagatelizować. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla twojego zdrowia.

Kobiece piersi różnią się od siebie pod względem kształtu i wielkości. Większość kobiet zauważa spore zmiany w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Ale również podczas cyklu miesięcznego wielkość i kształt prawidłowej tkanki piersi ulega okresowej zmianie – związane jest to z czasowym obniżeniem poziomu hormonów płciowych. Jednak niezależnie od fazy cyklu, każda kobieta powinna obserwować swoje piersi, ponieważ ich bolesność i zmiany w wyglądzie mogą świadczyć o chorobie.

Wszystko przez estrogeny

Specjaliści wyróżniają dwa typy bólów piersi. Pierwszy związany jest z cyklem miesiączkowym - jest silniejszy przed menstruacją i łagodnieje zaraz po niej. Drugi to ból stały, niezwiązany z cyklem. Każda kobieta powinna wiedzieć, że piersi mogą boleć w drugiej fazie cyklu – są wtedy bardziej wrażliwe, bolesne, mogą się również nieznacznie powiększać. Związane jest to przede wszystkim z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). To całkowicie normalne i nie jest powodem do niepokoju.

Wiele kobiet zauważa zmiany w wyglądzie piersi, kiedy zaczyna przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Zmiany hormonalne związane z poziomem estrogenów w organizmie – spowodowane właśnie stosowaniem antykoncepcji hormonalnej czy wywołane ciążą – mogą skutkować bolesnością piersi. Ból niekiedy jest również związany z hormonalną terapią zastępczą (HTZ). Pierś bywa bolesna od strony pachy; ból nie jest ciągły, ale może być dotkliwy.


 
Nie każdy guzek to nowotwór

Nadwrażliwość piersi połączona z wyciekiem z brodawki może natomiast świadczyć o pojawieniu się guzka. W czasie systematycznej samokontroli piersi kobieta jest w stanie wyczuć, czy ma guzki.  Warto wiedzieć, że mogą one być stałym problemem od okresu dojrzewania aż do menopauzy, mimo że ból piersi ma zazwyczaj tendencję do ustępowania z wiekiem. Guzki mogą pojawić się z wielu powodów i nie każdy świadczy o nowotworze. Niektóre przyczyny to uogólniona guzowatość piersi (określana fachowo zwyrodnieniem włóknisto-torbielowatym sutka), gruczolakowłókniak (niezłośliwy guzek piersi, który powstaje na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej) czy martwica tłuszczowa.

Piersi bolą, gdy tworzą się w nich torbiele – wypełnione płynem woreczki, które są częstym zjawiskiem wśród kobiet między 35 a 50 rokiem życia. Powiększają się i są bardziej wrażliwe przed miesiączką. Torbiele widoczne są w badaniu USG. Uwaga! Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diagnozy, najlepiej cystę usunąć chirurgicznie.

Oczywiście guzek może też świadczyć o nowotworze złośliwym. Towarzyszą mu zwykle zmiany w wyglądzie skóry piersi czy brodawki, wyciek z sutka czy obrzęk węzłów chłonnych pod pachą.

Kiedy do lekarza?

Przyczyną bólu piersi może być zapalenie – sutka i brodawki. Zapalenie sutka jest szczególnie częste u kobiet karmiących. Kiedy przewód, przez który wypływa mleko, zatka się, dochodzi do nagromadzenia mleka, a w efekcie do zakażenia. Sutek staje się czerwony, gorący, wrażliwy na dotyk. We wczesnym okresie takie zapalenie może być leczone antybiotykami, ale już przy zaawansowanym ropieniu należy zastosować drenaż i leczenie chirurgiczne. Natomiast zapalenie brodawki zazwyczaj jest spowodowane tarciem – najczęściej wymaga leczenia antybiotykami. Piersi mogą również boleć z powodu zapalenia żeber czy mięśni międzyżebrowych.

Inne przyczyny bólu piersi to m.in. urazy, choroby płuc (np. zapalenie płuc), choroby serca (np. choroba niedokrwienna serca) czy kamienie żółciowe. Istnieją różne sposoby, które mogą pomóc złagodzić bóle piersi. Podpowiedzi: unikaj kofeiny, przejdź na dietę niskotłuszczową, spożywaj mniej soli, przyjmuj witaminę E lub B6, noś miękki, bawełniany biustonosz, który dobrze podtrzymuje piersi, unikaj sportów, które mogą nasilać ból.

Każda kobieta powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wyczuje w piersi guzek, zauważy wyciek z brodawki sutkowej, zwłaszcza krwisty czy poczuje przedłużający się i nieoczekiwany ból piersi. Uwaga! Udowodniono, że ból może się wzmagać, jeśli odczuwasz obawę i strach przed nowotworem.

Ewa Podsiadły-Natorska

REKOMENDACJA
2013-08-16 22:56:24
~Matisa

W telewizji trąbią ,że kobiety poźno zgłaszają się do lekarza a ja nie mogę doprosić się aby zainteresował się którys z tych konowałów bólem piersi i guzkiem ok 2 cm.Czy mam umierać,bo nikogo nie interesuje mój ból i guz

2012-11-12 16:28:45
~monika

TY... zorientowana...!!! hahah. Chyba nie az tak zorientowana bo bzdury gadasz...hahahah a moze z konkurencji jestes??? Ja jakos jem herbalife od 11 lat i jakos zadnego zapalenia watroby nie dostalam a wrecz przeciwnie...hahaha. Ta firma jest zniesławiona ale chyba według ciebie bo jakos nie slyszalam jeszcze złych opini na temat tych produktów ktore raczej pomagają a nie szkodzą ludziom...Wez sie w leb puknij

2012-11-10 15:06:07
~Zorientowana

UWAGA!!! Te same teksty poniżej, firmowane obecnie jako idealnafigura,welness, kilocotydzien itp., były wciskane przez kalorie-zdrowia, które reklamowały zniesławione produkty Herbalife, po spożyciu których następowało ZAPALENIE WĄTROBY! Znowu próba naciągania naiwnych? Basia, Ada, ana, Zosia, Beata. Lucyna itp., to ta sama osoba, a przekierowanie dokonywane jest na tę samą stronę co było praktykowane w kalorie-zdrowia! Odradzam, jeżeli zależy Wam na zdrowej wątrobie!

2012-11-10 13:12:28
~Wanda

Heheehe; co, kalorie-zdrowia przeobraziły się w kilocotydzien? Nadal próbujecie wciskać zniesławione produkty Herbalife, po których następuje zatrucie wątroby? Nasia, Ewa, Ada, Ania to ta sama osoba wklejająca te same teksty gdzie tylko może! Są naiwni, którzy jeszcze nabierają się na to?

2012-11-10 12:57:58
~kamyk

lubie krokiety

2012-11-10 12:56:44
~kamyk

liczylem na 99 %

2012-11-10 11:19:29
~koposio

A ja mam dziś na obiad naleśniki z kapusta i z grzybami!

2012-11-10 11:17:12
~probioemy@wp.pl

osoby które mają problemy z wypróżnianiem, mają tego typu schorzenia jak guzki itd. z zatrucia z jelit / tylko prawidłowa flora bakteryjna noże temu zapobiec czyli profilaktyka ale tego trzeba chcieć się nauczyć a warto być zdrowszym / to są proste sposoby

2012-11-10 10:26:05
~probioemy@wp.pl

złe trawienie czyli to zgniłe szybko doprowadzi nas do;guzków,torbieli,mięśniaków i innych schorzeń łącznie z cierpieniem i zgonem / tylko odtrucie tego co jemy z trucizn i przywrócenie prawidłowego trawienia da nam lepsze zdrowie ,a zdrowy człowiek to szczęśliwy człowiek

2012-11-06 08:43:45
~WWW.MILOSC-MEZCZYZNA.PL

NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ O MIŁOŚCI !!! WWW.MILOSC-MEZCZYZNA.PL ●● ●●●●●●●▬▬▬▬ ▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬● ●●●●●●●● ─────▀██▀── ▀██▀─▀██──█ ─▀██▀▀▀──── ─── ──────██─── ─██───██▄█▀ ──██▄█───── ─── ─────▄██▄▄█ ▄██▄─▄██──█ ─▄██▄▄▄──

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.