wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Punkty rubinowe - czy jest się czego bać?

wp.pl
15.11.2012

Strach przed czerniakiem sprawia, że wszystkie zmiany pojawiające się na skórze budzą niepokój. Punkty rubinowe nie stanowią tu wyjątku. Tym bardziej, że obawę może budzić ich wygląd.

Punkty rubinowe, inaczej naczyniaki starcze, to miękkie, kopulaste grudki o średnicy do kilku milimetrów. Zazwyczaj mają intensywny czerwony kolor (stąd nazwa), jednak mogą być też różowe, fioletowe, a nawet granatowe. Najczęściej pojawiają się na brzuchu lub plecach.

Wbrew swojej nazwie naczyniaki starcze mogą pojawić się w każdym wieku. Pierwsze zmiany zazwyczaj jednak zauważamy około 30. - 40. roku życia. W kolejnych latach zazwyczaj ich liczba rośnie. Punkty rubinowe to powszechny problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Powodem ich powstawania jest starzenie się ścian naczyń. Z czasem zanikają tworzące je włókna sprężyste i naczynia rozszerzają się tworząc zgrubienie.

Zazwyczaj powstawanie punktów rubinowych nie powinno budzić niepokoju. Utrata elastyczności naczyń jest w końcu procesem naturalnym. Zdaniem niektórych naukowców czynnikami, które mogą przyspieszać i wzmagać proces tworzenia się naczyniaków, są stres, dieta bogata w ostre przyprawy, nadużywanie kawy czy przemęczenie organizmu.Jeśli jednak w krótkim czasie pojawi się wiele takich zmian, warto sprawdzić czy nie są one objawem jakiejś dolegliwości. Wprawdzie nie ma jednoznacznych badań, potwierdzających związek między naczyniakami starczymi, a innymi problemami zdrowotnymi, lekarze są jednak zdania, że mogą one świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, gastrycznych, nadciśnieniu, chorobie krążenia lub wątroby. Jeśli więc pojawieniu się naczyniaków towarzyszą też inne niepokojące objawy, warto wybrać się do lekarza.

Bez względu na to, jakie czynniki spowodowały pojawienie się punktów rubinowych, same naczyniaki nie są groźne. Jeśli jednak nie mamy pewności co do rodzaju zmiany, warto pokazać ją dermatologowi. Nie musimy się obawiać, że lekarz będzie przekonywał nas do usunięcia naczyniaka. Jest to zmiana łagodna, która nie zmienia swojego charakteru, jeśli więc nie przeszkadza nam, np. z punktu widzenia estetycznego, nie ma powodu jej eliminować. Warto jednak zastanowić się nad pozbyciem się naczyniaka, gdy z powodu jego lokalizacji (np. przy zapięciu stanika), narażony jest na częste drażnienie.

Pozbycie się nieatrakcyjnych zmian zazwyczaj jednak podyktowane jest względami estetycznymi. Nie lubią ich zwłaszcza panie. Na szczęście eliminacja naczyniaków nie jest skomplikowana. Zazwyczaj usuwa się je przy pomocy lasera oraz elektrokoagulacji.

Podczas jednej wizyty można pozbyć się nawet kilkunastu, kilkudziesięciu zmian. Zabieg nie należy do bolesnych, może mu jednak towarzyszyć pewien dyskomfort. W wyniku usunięcia naczyniaków na skórze pojawią się strupki, które znikają w ciągu kilkunastu dni. Sposób usunięcia punktów rubinowych należy zawsze dokładnie omówić z lekarzem, uwzględniając istniejące dla wszystkich zabiegów medycznych przeciwwskazania.

 

Ad/ESE/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2015-11-14 13:52:15
~Zofia

Czy mam się bać o niego.

2015-11-14 13:47:11
~Zofia

Mój synek ma 8 lat i ma jedną takom kropkę czerwoną na szyi i mu się to troszkę powiększyło i nie wiem co to znaczy.

2014-05-01 12:08:21
~eli

ja to wypalałam sama.. rozżażonym cienkim prętem... efekt?? naczynska zamknięte... :) i brak czerwonych punkcików. Całkiem za darmo...

2013-08-09 17:40:00
~jam

W polsce jest to problem estetyki , a w stanach już wiadomo że żekome starcze punkty (30-40 lat i już starcze?) są objawem zatrucia organizmu np. bromem który jest obecny w wielu produktach żywności. łatwo się wchłania trudno się go pozbyć , Kumuluje się w tłuszczu. problemy z wątrobą, tarczycą niedobory jodu to częste przyczyny powstawania naczyniaka. Artykuły o estetyce i niewiedza lekarzy to nabijanie kasy i tyle. http://www.iodine-resource.com/cher ry-angiomas.html

2013-01-22 12:30:57
~co na raka

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2012-11-30 23:16:19
~Abgord

Z tą lupą to chyba jakiś banał , że o spermie nie wspomnę ....

2012-11-20 15:58:24
~kiszona kapusta

"Jeżeli nie chcesz iść do dermatologa to możesz je szybko usunąć wcierając w nie świeżutką spermę! " Lolita,jak jestes atrakcyjna,to gwarantuje Ci za darmo ile chcesz.

2012-11-20 13:42:12
~50+

Na szczęście mnie to nie dotyczy, nie mam żadnych punktów rubinowych ani szmaragdowych :), a mam już 52 lata.

2012-11-20 13:32:09
~mm

ela, to ze jesz warzywa nie znaczy, ze odzywiasz sie zdrowo, są nafaszerowane nawozami, samo zło

2012-11-20 11:55:12
~ela

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.