wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zawał płuca - jakie daje objawy?

SPL/EastNews
15.11.2012

Słysząc słowo zawał automatycznie myślimy o sercu. Jednak może on dotyczyć także płuca. Podobnie jak w przypadku mięśnia sercowego, zawał płuca może mieć dramatyczne skutki dla pacjenta. Warto więc wiedzieć, jak go rozpoznać i co zrobić gdy dotknie nas lub będziemy świadkiem zawału u kogoś innego.

- Zawał płuca najczęściej jest skutkiem choroby zatorowej płuc - mówi Agnieszka Wasik, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki INVICTA. - W jej przebiegu zakrzepy, tworzące się w żyłach kończyn dolnych i dolnej połowy ciała, wraz z przepływem krwi trafiają do płuc, gdzie blokują jedno lub kilka naczyń płucnych. Powoduje to niedotlenienie i może mieć poważne konsekwencje. Kiedy dochodzi do odcięcia dopływu krwi do całego obszaru płuca i rozwoju martwicy w tym miejscu – mamy do czynienia z zawałem płuca. Jest to bardzo groźne dla zdrowia i życia pacjenta powikłanie chorób układu krążenia - dodaje lekarka.

W przeciwieństwie do zawału serca, o zawale płuca mówi się niewiele. Dlatego mało kto wie, czym ten stan się objawia. Typowe dolegliwości spowodowane zawałem to: nagły, intensywny ból w klatce piersiowej, duszności, spłycenie oddechu, silny niepokój, plucie krwią i sinica.

- Nasilenie dolegliwości zależy od rozległości zawału. Jednak bez względu na ich intensywność, objawy te powinny skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem - podkreśla dr Wasik. - Chory z takimi dolegliwościami wymaga diagnostyki i hospitalizacji. Szybka reakcja zapobiec może rozwojowi groźnych zmian, w tym wyłączenia z naturalnych funkcji fizjologicznych fragmentu płuc, stanu zapalnego i jego martwicy lub utworzenia ropnia.Zator w naczyniach powoduje, że określone obszary płuc zostają częściowo lub całkowicie "wyłączone" z działania. Innymi słowy płuco lub jego część "nie oddycha". Naturalną konsekwencją zatoru jest uczucie duszności i silne osłabienie, które może spowodować omdlenie.

 - Zatorowość płuc, początkowo z łagodnymi dolegliwościami, jeśli jest nieleczona - może stopniowo lub nagle doprowadzić do dramatycznych objawów wstrząsu i do zgonu pacjenta. Dlatego bardzo ważna jest skuteczna profilaktyka przeciwzakrzepowa u wszystkich chorych z tzw. grup ryzyka w sytuacjach, które zwiększają prawdopodobieństwo zatorowości. Jeśli lekarz zaleci jej zastosowanie, należy trzymać się ściśle jego wskazań - dodaje specjalistka chorób wewnętrznych.

Do zawału serca zazwyczaj dochodzi nagle, jednak wystąpienie choroby zatorowej, której konsekwencją jest zawał, częściej dotyczy pacjentów z innymi dolegliwościami. - Bardziej narażeni są pacjenci onkologiczni, osoby cierpiące na zapalenie żył i chorzy długotrwale unieruchomieni np. po urazach czy złamaniach - wyjaśnia dr Wasik. - Ryzyko choroby wzrasta też u kobiet w ciąży oraz pań stosujących antykoncepcję hormonalną,  a także u osób z nadwagą oraz przewlekłymi chorobami serca. Szczególną opieką powinni zostać także otoczeni pacjenci, u których wcześniej zdiagnozowano zator tętnicy płucnej.

Diagnoza stawiana jest po przeprowadzeniu specjalistycznych badań w warunkach szpitalnych. Terapia ustalana jest indywidualnie, zależnie od stanu pacjenta. - Chorym na zatorowość płucną podaje się leki umożliwiające przywrócenie drożności naczyń płucnych (antykoagulanty, heparyna) i preparaty "rozpuszczające" skrzeplinę (leki trombolityczne). Jeśli taka terapia jest nieskuteczna lub istnieją do niej przeciwwskazania, konieczne okazać się może  operacyjne usunięcie zatoru - tłumaczy lekarka i zaznacza, że można zminimalizować ryzyko rozwoju choroby jeśli dostrzeżemy jej pierwsze symptomy.

- Nie lekceważmy drobnych objawów - stanu zapalnego żylaków, bólu w łydce połączonego ze wzrostem jej ciepłoty lub obrzękiem, łatwego męczenia się. Jeśli zauważymy je u siebie, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem - radzi dr Wasik.

 

AD/ESE/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2013-02-25 07:50:38
~do źródła wody

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2012-11-27 08:33:54
~Aguu

Trzeba oczyscic organizm ,wzmocnic jestesmy odmineralizowani,,,,,Ja miałam tak z dziećmi i z soba ale problem juz minął od 3 lat.Stosujemy profilaktyke jest tańsza niz leczenie.Jeżeli ,ktos che doradztwa moge udzielic na adres mailowy dekarzgron@gmail.com

2012-11-19 11:06:12
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-11-19 10:00:37
~Asia

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 5 kg. A po dwóch 10 kg i 6 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kilocotydzień.pl Polecam

2012-11-18 22:13:24
~ emeryt ?..

Szanowni pacjenci . Pieniędzy brak na szpitale,leki,remonty. Skąd są na prywatne szpitale,przychodnie,gabinety. Skąd są lekarze w prywatnych gabinetach. Ile godzin lekarz pracuje w państwowych placówkach a prywatnych.Wiele niejasności,korupcji.Rząd należy rozliczać a winnym odbierać dobra bo inaczej nie damy rady cwaniakom... ludzie nie dajcie się ogłupiać...bo życie jest jedno a ZUS to obłuda i fikcja.

2012-11-18 19:54:09
~Aga

Właśnie wczoraj zmarł mój tatuś. Udusił Go zator płucny. Powstał w wyniku skrzepliny, którą wypuściła nerka:( a dokładniej guz nowotworowy umiejscowiony w nerce:( Wielka to dla nas tragedia, ale już były przerzuty do kręgosłupa i prawdopodobnie do mózgu. Tatuś dzięki Bogu nie zaznał bólu nowotworowego. Mi serce pęka, bo Go nie ma, ale z drugiej strony cieszę się, że się nie męczył...

2012-11-18 16:33:48
~Rafael

Główny objaw jest inny - http://adf.ly/Dm5aO

2012-11-18 09:29:57
~satyr

cierpie na długotrwały kaszel lekarze sami stwierdzili ze 6 tygodni kaszlu to zadługo dostalem skierowanie do szpitala do Jana Pawła w krakowie na oddziałchorob płuc ale tam po przyjeciu na oddział Pani doktor mnie po prostu olała i wyrzuciła z oddziału(byłem juz przebrany w pidżame i przyjety na oddział) bo zxazywam środek przecie zakrzepowy i nie moze mi wykonac żadnych badań z tego własnie powodu. Kardiolog ktory mnie leczy powiedział że to tylko durny wymysł lekarki mało

2012-11-18 00:55:37
~kitty

'Nie lekceważmy drobnych objawów - stanu zapalnego żylaków, bólu w łydce połączonego ze wzrostem jej ciepłoty lub obrzękiem, łatwego męczenia się. Jeśli zauważymy je u siebie, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem''Zdezelowane aparaty niczego nie wykażą .

2012-11-17 00:33:41
~ewa

Tak szybko do lekarza ja z ogromna zakrzepica trafilam do szpitala a pan doktor wysłal mnie do domu ! Brak poprawy zakrzepica rosnie dalej znow izba przyjec 6 godzin odeslana do domu !!! Upiorny ból utrata przytomnosci wezwane pogotowie i wreszcie trafiam na lekarza zaznaczam prawdziwego lekarza ktory łapie sie za głowe i zabiera mnie do szpitala. Myśle ze dzieki niemu zyje !!!! Szpital na Kamieńskiego we wrocławiu olał mnie a nie powinni mnie dwukrotnie z niego wypuscic tylko zatrzymac

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.