wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nerwobóle – jak sobie z nimi radzić

SPL/EastNews
16.11.2012

Kłujący i ostry ból, któremu często towarzyszy drętwienie, zaburzenia czucia czy mrowienie może być zwiastunem poważnego schorzenia – neuralgii. Nerwobólów nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ tylko odpowiednia diagnoza i właściwa terapia pomogą uporać się z problemem. Nieleczone będą z wiekiem narastały.

Rodzajów bólu jest bardzo dużo, niektórych medycyna wciąż nie potrafi do końca wyjaśnić. Do najczęstszych, a jednocześnie nadal tajemniczych, należą nerwobóle, zwane też neuralgią. Są one spowodowane podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu, które powstaje na skutek zapalenia, ucisku, urazu fizycznego, stosowania niektórych leków (np. w leczeniu gruźlicy), spożywania alkoholu lub przebytej choroby (półpasiec, borelioza, cukrzyca czy toczeń rumieniowaty).

Atak na twarz
Nerwobóle mogą być bardzo intensywne, choć ich nasilenie ma zwykle charakter falujący (rośnie, opada, znów rośnie…). Wyróżniamy ich kilka specyficznych rodzajów. Najczęstszym typem jest tzw. neuralgia nerwu trójdzielnego. Oznacza rozdzierający i przeszywający ból twarzy, który trwa zazwyczaj od 5 do 30 sekund, lecz może powracać i być bardzo silny. Czasem towarzyszy mu skurcz mięśni twarzy i łzawienie.Przyczyny tego schorzenia pozostają niewyjaśnione, choć podejrzewa się, że powoduje go ucisk naczyń krwionośnych na nerw w miejscu, gdzie wnika on do mózgu. Nerwoból może być połączony z innymi chorobami neurologicznymi np. stwardnieniem rozsianym. Dlatego nie można bagatelizować tego typu problemów.

Zdarza się, że objawy ustępują na kilka tygodni lub miesięcy, szczególnie na początku schorzenia, lecz zwykle powracają. Bez leczenia ataki mogą się nasilać z wiekiem.

Ból na wiele sposobów
Innym typem nerwobólu jest neuralgia pojawiająca się po przebytym półpaścu, wywołanym działaniem wirusa Herpes varicella-zoster. Dolegliwości są wówczas bardzo dotkliwe i występują w okolicy dotkniętej półpaścem.

Osoby cierpiące na migrenę często męczy neuralgia obszaru wokół oka. Natomiast nerwoból nerwu potylicznego umiejscawia się w okolicach karku i tylnej części głowy, a splotu barkowego wywołuje bóle łopatek i kończyn górnych.

Rwa kulszowa to ból pojawiający się w okolicy nerwu kulszowego, promieniujący od lędźwi aż do tylnej części uda i dołu podkolanowego.

Pojawia się nagle, zwykle na skutek niefortunnego ruchu lub podniesienia ciężkiego przedmiotu w niewłaściwej pozycji.

Dość rzadkim schorzeniem jest neuralgia nerwu językowo-gardłowego. Ból czujemy między migdałkami i uchem. Stan ten może być wywołany przez nowotwór złośliwy gardła lub w następstwie  radioterapii okolicy szczęki lub szyi.

1 2
REKOMENDACJA
2018-10-29 23:19:11
~Eryk

U mnie nerwobóle pojawiły się nagle i nic nie pomagało. W końcu jakiś lekarz przepisał mi suplementację witaminą B oraz zażywanie roślinnego preparatu Reumpapai. Dopiero to połączenie poskutkowało.

2017-07-25 10:44:21
~Asia

Z akupunkturą nie próbowałam za to chodzę na fizjoterapię w Krakowie i odczuwam znaczną różnicę. Na Senatorskiej w RehaPro zajmują się tego typu problemami.

2017-02-06 13:37:30
~Irena

Żadne leki nie pomogą a dają skutki uboczne. Najlepsza jest akupunktura

2016-12-23 08:43:02
~Kamil

Nie wiem skąd u mnie nerwobóle, może rzeczywiście brakuje mi witamin. Kiedyś miałem rwę kulszową i zostało mi trochę urarthone, to spróbuje, dzęki Zbyszek.

2016-12-22 11:46:21
~zbyszek

U mnie nerwobóle nie były powodem braku witamin, ale reumatyzmem. Byłem zdeterminowany i pijem codziennie urarthone. Nie chcę zapeszać, ale od dłuższego czasu mam spokój z bólami, zwląszcza z takimi atakami nauralgii.

2016-08-25 12:12:37
~Ewelina

Aby pozbyć się nerwobóli należy stymulować nerwy. Do stymulacji nerwów konieczna jest jakieś urządzenie, które przekazywałoby impulsy dalej do odpowiednich zakończeń nerwowych, np. elektrostymulator tens. Terapia nie jest łatwa, i czasochłonna, ale wydaje mi się, z własnego doświadczenia, ża to w tym momencie jedna z lepszych alternatyw.

2012-11-25 14:17:39
~probioemy@wp.pl

to wszystko z braku witamin ,minerałów i innych przyswajalnych związków potrzebnych nam do życia / zastępowanie innymi sztucznymi nie zawsze jest skuteczne

2012-11-21 13:39:29
~MICA

Dowiedziałam się od lekarzy neurochirurgów , że neuropatia jest bardzo ciężka . Prosze nie przecinajcie nerwów. To jest dokończenie poprzedniego wpisu.

2012-11-21 13:34:51
~MICA

Cierpię już od 14 lat , na początku była to neuralgia , następnie został przecięty pień nerwu V co miało wyleczyć mnie z neuralgi . Tak mnie wyleczyli ,że w obecnej chwili mam NEUROPATIĘ nie życzę nikomu co ja przechodzę ból trwa non stop praktycznie boli mnie cały czas ,jedyny ratunek to okłady z lodu przynoszą lekką ulgę . Miałam kilkanaście operacji , wszczepione 2 stymulatory bólu i wszystko nic nie dało ,niestety dowiedziałam się od lekarzy neurochirurgów , j

2012-11-21 12:31:11
~pola

a ja miałam już wa razy porażenie nerwu twarzowego,straszna choroba, nie można ruszyć jedna stroną twarzy, a ból jest nie do zniesienia, nie czuć smaku,oko łzawi i opada,z ust cieknie.....

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.