wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Pierwsza pomoc przy zatruciu

SPL/EastNews
21.11.2012

Zatruć można się różnymi substancjami – pożywieniem, alkoholem, ołowiem, rtęcią czy tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem, który wydostaje się z wadliwych urządzeń grzewczych. Niekiedy wystarczy nawdychać się toksycznych oparów, np. z powszechnie dostępnych środków chemicznych używanych w domu. Zatrucie może powodować nawet zagrożenie życia. Kluczowa staje się wtedy pierwsza pomoc.

Zatruciem ogólnie nazywamy zespół objawów chorobowych wywołanych działaniem trucizny na organizm. Zatruć możemy się przez przypadek, w wyniku postępowania choroby (mówimy wtedy np. o zatruciu bakteryjnym) czy w skażonym środowisku pracy. Bywa również, że zatrucie jest umyślne. W każdym wypadku pierwsza pomoc staje się niezbędna. Przykładowo zatrucie ołowiem może uszkodzić nerki i nerwy, a czadem – niekiedy wywołuje śmierć, zwłaszcza, że jest to gaz bezbarwny i bezwonny.

Pierwsza pomoc przy zatruciu oparami


Jeśli ratowany zatruł się gazami czy oparami i jest przytomny, należy jak najszybciej wyprowadzić go na świeże powietrze. Natychmiast wezwij pogotowie i czekając na przyjazd karetki, uważnie obserwuj osobę, której udzielasz pomocy. Przy zatruciu czadem należy wyłączyć urządzenie, które może być źródłem trującego gazu i jak najprędzej wyprowadzić osobę zatrutą na świeże powietrze.

Gdy poszkodowany straci przytomność, odciągnij go na zewnątrz za stopy lub barki. Sprawdź drożność dróg oddechowych. Delikatnie odchyl głowę ratowanego do tyłu, a brodę wysuń do przodu, chwytając za żuchwę. W ten sposób udrożnisz poszkodowanemu drogi oddechowe i zapobiegniesz zablokowaniu ich przez język. Nieznacznie pochyl mu twarz w dół, aby umożliwić odpływ płynów (śliny, krwi itp.).

Teraz przygotuj się do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Rozpocznij ją serią 15 uścisków masażu serca, a następnie wykonaj dwa wdechy metodą usta-usta. Powtarzaj cykl 15 ucisków, aż przyjedzie pomoc. Jeśli na miejscu obecne są dwie osoby ratujące, jedna wykonuje masaż serca, a druga sztuczne oddychanie. Po minucie przytrzymaj głowę ratowanego w taki sposób, aby drogi oddechowe były drożne i sprawdź tętno na szyi. Jeżeli będzie wyczuwalne, przerwij masaż serca. Oceń oddychanie i – o ile to konieczne – kontynuuj sztuczne oddychanie aż do przywrócenia ratowanemu normalnego rytmu oddychania lub do przyjazdu pogotowia. Uwaga! U dziecka użyj tylko jednej ręki do uścisków klatki piersiowej (pięć uścisków na jeden oddech).

Czekając na pomoc medyczną, ułóż ratowanego w pozycji bezpiecznej; na boku, z jego górną ręką zgiętą w łokciu i ułożoną pod głową oraz ze zgiętą w kolanie górną nogą, aby uniemożliwić mu zmianę ułożenia ciała.

1 2
REKOMENDACJA
2012-11-25 20:04:47
~Justyna Ogłuszka

to się nadaje do prokuratury, wiadomości z czasów PRL-u, wstyd, ten pseudo artykuł należy natychmiast usunąć. Wiedza przedszkolaka jest bardziej aktualna niż to co tutaj nawypisywał jakiś kompletny ignorant. USUŃCIE TO ZANIM KTOŚ WEŹMIE SOBIE DO SERCA TE DEBILIZMY!!! to karygodne

2012-11-25 19:23:25
~schudnij

Hej. A ja wam powiem tak... kiedyś wstydzilem się swojego ciała bo miałem troszke kilogramów z dużo i kolega mi polecił pewną osobę chyba dietetyka i ta osoba ułożyła mi dietę i trening. Na początku myślałem ze to bedzie jakaś sciema itp. ale po 3,5 miesiącach pracy nad sobą schudłem 21kg! Odsłoniłem brzuch i widać tzw kaloryfer:) teraz się ni wstydzę swojego ciała i jestem z siebie dumny. Moge polecić wam tą osobę. To jest Pan Artur. Jego namiar: dietatrening@wp.pl

2012-11-25 18:58:35
~ja

Koleguo ratowniku oddech jest wskazany w wytycznych ERC to w wytycznych z USA niema oddychania.

2012-11-25 18:58:18
~bartek234

ale brednie 30 ucisniec i 2 wdechy :) u dzieci zaczyna sie od wdechow ... :P a co do zatrucia warto sie zastanowic nad wdechami bo nigdy nie wiadomo czym sie poszkodowany zatrul ...

2012-11-25 18:49:59
~Pan Weto

Uczcie się Polacy co trzeba robić po zażyciu produktów z GMO! ;D

2012-11-25 18:37:18
~WWW.PUSTAMISKA.PL

Bzdury popisane współczuje autorowi ratować kogoś.

2012-11-25 18:32:29
~kilof

To fakt - totalna ignorancja i wprowadzanie ludzi w błąd. Nieznajomość zagadnienia nie upoważnia do pisania głupot.

2012-11-25 18:31:24
~ratownik medyczny

Rany kto dopuścił do zamieszenia tego artykułu!!! Totalne bzdury, widać że autor nie słyszał o najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacyjnej : 30 uciśnięć klatki piersiowej (nie masaż!!!) na 2 wdechy ratownicze!!! NAJWAŻNIESZE - wdechy ratownicze zgodnie z obowiązującymi wytycznymi NIE SĄ OBOWIĄZKOWE !!!! Najważniejsze jest utrzymanie dost. tleniu do najważniejszych dla życia narządów, uciskając tylko klatkę piersiową utrzymujemy krążenie i dostarczani

2012-11-25 18:30:40
~Antonio13

30:2...,30 na dwa wdech czyli wychodzi 15 razy i wdech tak czy nie o czym wy piszecie...?!!!

2012-11-25 18:26:26
~roko

Co to za bzdety!!! kto to napisał w dobie komputerów i internetu?! GRATULACJE dla ignorancji autora.....

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.