wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Dzwonienie w uszach
Zdrowie & Fitness
Gdy szumi w uchu
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Dzwonienie w uszach

123RF
21.11.2012

Dzwonienie, szum, szmer, gwizdy, świsty, brzęczenia, tykanie, a nawet piszczenie - tak może objawiać się tinnitus auris (z łac. szumy uszne). W skrócie są to nieprzyjemne doznania słuchowe pochodzenia endogennego. Szum w uszach jest słyszalny tylko przez osobę, u której powoduje on nieprzyjemne dolegliwości.

W praktyce wyróżniamy szmer pochodzenia czaszkowego, szmer naczyniopochodny i szmer nerwowy. Szmer naczyniopochodny powstaje najczęściej przy wzroście ciśnienia tętniczego, na przykład podczas wysiłku fizycznego. Szmer nerwowy jest częstą pozostałością po procesach zapalnych, toczących się w uchu środkowym. Może również być następstwem narażenia zawodowego na hałas lub być po prostu etapem starzenia się.                                                                       

Przyczyny powstawania szumów                           
Szumy uszne dotyczą średnio co piątego Polaka. U zdecydowanej większości osób cierpiących na tinnitus auris (90 proc.) dolegliwości są mało dokuczliwe, dźwięki są ciche i przemijające. Tylko jeden procent osób określa powstający w uchu szum jako trwały i bardzo dokuczliwy.

Przyczyn powstających dźwięków jest wiele. Do najczęstszych należą narażenie na hałas, nadciśnienie tętnicze, uraz czaszkowy, uszkodzenie ślimaka (część ucha wewnętrznego), a nawet banalna infekcja górnych dróg oddechowych czy zaleganie woskowiny w uchu. Dzwonienie w uszach może być też działaniem niepożądanym niektórych leków, takich jak popularny kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), niektóre antybiotyki, a także stosowane w leczeniu nadciśnienia diuretyki pętlowe. 

Niekiedy szum w uszach może być jednak objawem poważniejszej choroby. Dokuczliwe dźwięki w uchu powstają w przebiegu stwardnienia rozsianego, otosklerozy, choroby Meniere'a, w toksycznym uszkodzeniu słuchu.  Jeśli szumy są jednostronne można podejrzewać nerwiaka nerwu słuchowego lub guza tzw. kąta mostowo- móżdżkowego. Mimo że przyczyn dzwonienia jest wiele, tylko w 1/3 przypadków udaje się poznać przyczynę powstawania tych subiektywnych dźwięków.   

1 2
REKOMENDACJA
2015-04-07 13:29:39
~Kasia

Nie kupujcie "leku" pod nazwą Tinnitus Stop. Szumy w uszach mam od 10 lat i robiłam "chyba" wszystko aby się ich pozbyć. Trafiłam na reklamę tego leku, ale go nie kupiłam, tylko poprosiłam farmaceutkę o sprawdzenie, i co się okazało.... w skład tego probiotyku wchodzi tylko wit. D i E. które w żaden sposób nie wyleczą nam szumów, ale również nam nie zaszkodzą. Ewentualnie uszczuplą nasze portfele.

2015-03-25 12:58:19
~alicja

Czy Ktos widzial reklame leku Tinnitus Stop(prawdopodobnie amerykanskiego),z dobrymi ocenami chorych,ja przegapilam i szukam kontaktu gzie kupic.

2015-03-25 12:53:06
~alicja

czy Ktos wie o leku Tinnitus Stop? Byla krotka reklama z dobrymi ocenami i przegapilam.Moze Ktos zapisal?Prosze o pomoc.

2013-09-23 22:54:40
~oizo

ja miałem szum w uchu i udało mi sie z tym uporac :d oizo_pl@yahoo.pl

2013-08-14 06:05:55
~nieszczesliwy

Mnie dzwoni bardzo dziwnie wręcz gra słysze takiekrótkie wibracje w rytmie tu tu tu tuu i tak całą noc wieczór i poranek

2013-03-15 17:44:39
~ama

Miewam czasami szumy i dzwonienie w uszach tak jakby echo sie odbijalo w studni co to moze oznaczac i jak temu zaradzic

2013-01-28 18:59:32
~Pacjent Jana Dethloffa Wawa1

cd. Zajął się mną dr Jan Dethloff a co się okazało, że mam problem w stawie żuchwowo-skroniowym na co złożyło się kilka czynników stomatologicznych, bruksizm...Polecam może i wam pomoże!

2013-01-28 18:55:44
~Pacjent Jana Dethloffa Wawa

Kochani muszę dodać swoją skróconą historię o szumie w uszach, dzwonieniu i bólu głowy. Zmagałam się z tym problemem od kilku miesięcy. Oczywiście jak wszyscy szybko pobiegłam do laryngologa, sprawdzał wszystko, przepisał leki przeciwbólowe. Bólu nie czułam jak brałam tab. ale jak przerwałam powrócił. Szumu,dzwonienia nie mogłam się pozbyć. Denerwujący, świszczący . Przypadkiem trafiłam do stomatologa usunąć ząb. opowiedziałam o tym szumie. Zajął się mną dr J

2013-01-17 19:25:49
~jan

ja mam 31 lat i od dwóch tygodni zaczęło mi dzwonić w uszach laryngolog powiedział że jest wszystko ok a ja w nocy spać nie mogę tak mi huczy leczę ciśnienie od 5 lat co mi się stało do tej pory było wszystko ok

2013-01-01 16:49:10
~aga

Ja w jednym uchu slysze ciagle jakby tobiaca sie piana w wannie,nie ciale co chwile i przestaje, oby to nie bylo cos powarznego!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.