wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Chore zatoki, czyli co tak boli?

fot. 123RF
22.11.2012

Mylimy je z przeziębieniem, a nawet silnym bólem głowy. Choć bombardowani jesteśmy reklamami środków zwalczających tę dolegliwość, wielu z nas nie potrafi jej u siebie rozpoznać. Mowa o zapaleniu zatok, chorobie, objawiającej się podobnie do zwykłego przeziębienia - katarem i bólem głowy.

- Zatoki nosowe tworzy osiem jam powietrznych, ulokowanych w kościach w okolicy nosa, oczu i policzków. Ich ściany wyściela błona śluzowa, która ma istotne znaczenie w nawilżeniu i dbaniu o odpowiednią temperaturę wdychanego powietrza. Jest to swoista bariera ochronna dla mózgoczaszki i oczodołów. Jeśli te naturalne ujścia są niedrożne i nieprawidłowo transportowany jest śluz, mamy najczęściej do czynienia ze stanem zapalnym zatok. Zawsze towarzyszy mu nieżyt nosa, a więc katar, dlatego tak łatwo schorzenia tego rodzaju mylone są z przeziębieniem - wyjaśnia Agnieszka Wasik, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki INVICTA.

Stan zapalny zatok pojawia się zazwyczaj jako powikłanie infekcji górnych dróg oddechowych. - Najczęściej do rozwoju choroby przyczyniają się wirusy (tzw. rynowirusy, koronawirusy lub wirusy grypy różnych typów) - tłumaczy lekarka.
 

Jednak przeziębienie to nie jedyna przyczyna problemów z zatokami. - W około połowie przypadków zapalenie pojawia się w skutek reakcji uczuleniowej (głównie dotyczy to stanów przewlekłych). Do innych czynników sprzyjających rozwojowi choroby należą ropnie zębów i częste inne infekcje bakteryjne lub grzybicze - dodaje dr Wasik.

Zapalenie zatok może dotknąć każdego. Jednak niektóre osoby są na nie szczególnie podatne. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są m.in. krzywa przegroda nosowa lub inne wady anatomiczne, powodujące  kłopoty z drożnością nosa. - Na chorobę w większym stopniu narażeni są też alergicy oraz osoby, podatne na częste infekcje układu oddechowego, przebywające często w zadymionym, suchym powietrzu lub pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych - dodaje lekarka.

Zapalenie zatok często mylone jest ze zwykłym przeziębieniem. Charakterystycznym objawem tego schorzenia, poza niedrożnością nosa, jest silny ból głowy, który nasila się przy schylaniu. - Rodzaj i lokalizacja bólu zależy od tego, które zatoki objął stan zapalny. Jeśli zajęte są zatoki szczękowe, po obu stronach nosa poniżej oczodołów, boleć może twarz, zęby i okolice czoła. W przypadku, gdy chorują zatoki czołowe, to tych okolic dotyczyć będą dolegliwości bólowe. Dla zapalenia zatok umiejscowionych z boku oczu i tuż nad nosem typowy jest rozsadzający ból głowy oraz ból za gałkami ocznymi. Ból może lokalizować się też wyłącznie w potylicy - opisuje objawy specjalistka chorób wewnętrznych z INVICTY. - W ostrym lub zaostrzonym zapaleniu zatok mogą pojawić się także upośledzenie węchu, obrzęk powiek, bóle mięśni i ogólne osłabienie, drapanie w gardle czy gorączka.

1 2
REKOMENDACJA
2018-09-17 10:32:01
~Patrik

Najważniejsze jest przede wszystkim jak najszybsze podjęcie leczenia. Na stronie http://www.chorezatoki.pl/ można też znaleźć sporo informacji na temat leczenia chorych zatok.

2016-06-09 22:57:37
~Aneta

Na zapchany nos, lekarz polecił nam cosinus w spraeju... Najlepszy sprej na zatkany nosek u dziecka, mogę polecić każdemu z czystego serca. Powinna to być niezbędna pozycja w domowej apteczce

2016-02-08 09:03:50
~hanka

Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od kataru. Gdy mija tydzień, a nos jest nadal zatkany, nie czuje się zapachów i dokucza ból głowy to od razu kup sobie nasodren, nie ma co eksperymentować jak można wyleczyć się na dobre...

2015-11-19 16:45:39
~Gośka

Najszybciej i najlepiej pozbyć się problemu z zatokami przez inhalacje. Od kiedy mamy dzieci, mamy w domu inhalator baby sanity, z którego korzystają nie tylko one, ale cała rodzina.

2015-07-23 20:56:36
~Krysia

u mojej córki sprawdził się olejek pichtowy, taki z oleofarmu kosztuje grosze a starcza na długo, swój kupiłam w superpharmie ale wiem, że można też zamówić w sklepie internetowym oleofarm24

2015-04-21 16:06:46
~fercia

Niestety czasami moje zatoki dają się we znaki i zaczynają nieprzytomnie boleć. Wszyscy, którzy tego doświadczyli wiedzą, jaki to ból. I niewiele wtedy można zrobić, chociaż akurat mnie ulgę w bólu przynosi pyralgina sprint.

2014-07-18 16:28:36
~karolinka

to ja mogę polecić euphorbium. Nie jest tani 20 - 25 zł, ale wyleczył mi zatoki

2014-05-31 10:03:40
~Kaśka

ja się leczyłam w klinice MML w Wawie, bo miałąm tyle problemow z zatokami, ze pomoc mogl tylko zabieg. Tanie to nie jest, ale przynajmniej mam spokoj raz na zawsze, a samą klinike bardzo polecam. Ostatnio są też na fb, jakby ktos szukal

2013-11-29 21:38:47
~manuella

Oj ja tez doskonale znam tez ból i rzeczywiscie nie jest tak łatwo sie go pozbyć. Dlatego dobrze jest siegać po takie sprawdzone srodki do nosa.

2013-11-23 20:40:05
~scyna

Tak jak większość z Was nie umiem funkcjonować z zatkanym nosem a już w nocy to w ogóle nie śpię. Dlatego zawsze mam w domowej apteczce aerozol, tylko w taki sposób mogę ulżyć :) Nos się szybko odtyka a i kataru jest mniej.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.