wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Chore zatoki, czyli co tak boli?

fot. 123RF
22.11.2012

Mylimy je z przeziębieniem, a nawet silnym bólem głowy. Choć bombardowani jesteśmy reklamami środków zwalczających tę dolegliwość, wielu z nas nie potrafi jej u siebie rozpoznać. Mowa o zapaleniu zatok, chorobie, objawiającej się podobnie do zwykłego przeziębienia - katarem i bólem głowy.

- Zatoki nosowe tworzy osiem jam powietrznych, ulokowanych w kościach w okolicy nosa, oczu i policzków. Ich ściany wyściela błona śluzowa, która ma istotne znaczenie w nawilżeniu i dbaniu o odpowiednią temperaturę wdychanego powietrza. Jest to swoista bariera ochronna dla mózgoczaszki i oczodołów. Jeśli te naturalne ujścia są niedrożne i nieprawidłowo transportowany jest śluz, mamy najczęściej do czynienia ze stanem zapalnym zatok. Zawsze towarzyszy mu nieżyt nosa, a więc katar, dlatego tak łatwo schorzenia tego rodzaju mylone są z przeziębieniem - wyjaśnia Agnieszka Wasik, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki INVICTA.

Stan zapalny zatok pojawia się zazwyczaj jako powikłanie infekcji górnych dróg oddechowych. - Najczęściej do rozwoju choroby przyczyniają się wirusy (tzw. rynowirusy, koronawirusy lub wirusy grypy różnych typów) - tłumaczy lekarka.
 

Jednak przeziębienie to nie jedyna przyczyna problemów z zatokami. - W około połowie przypadków zapalenie pojawia się w skutek reakcji uczuleniowej (głównie dotyczy to stanów przewlekłych). Do innych czynników sprzyjających rozwojowi choroby należą ropnie zębów i częste inne infekcje bakteryjne lub grzybicze - dodaje dr Wasik.

Zapalenie zatok może dotknąć każdego. Jednak niektóre osoby są na nie szczególnie podatne. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są m.in. krzywa przegroda nosowa lub inne wady anatomiczne, powodujące  kłopoty z drożnością nosa. - Na chorobę w większym stopniu narażeni są też alergicy oraz osoby, podatne na częste infekcje układu oddechowego, przebywające często w zadymionym, suchym powietrzu lub pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych - dodaje lekarka.

Zapalenie zatok często mylone jest ze zwykłym przeziębieniem. Charakterystycznym objawem tego schorzenia, poza niedrożnością nosa, jest silny ból głowy, który nasila się przy schylaniu. - Rodzaj i lokalizacja bólu zależy od tego, które zatoki objął stan zapalny. Jeśli zajęte są zatoki szczękowe, po obu stronach nosa poniżej oczodołów, boleć może twarz, zęby i okolice czoła. W przypadku, gdy chorują zatoki czołowe, to tych okolic dotyczyć będą dolegliwości bólowe. Dla zapalenia zatok umiejscowionych z boku oczu i tuż nad nosem typowy jest rozsadzający ból głowy oraz ból za gałkami ocznymi. Ból może lokalizować się też wyłącznie w potylicy - opisuje objawy specjalistka chorób wewnętrznych z INVICTY. - W ostrym lub zaostrzonym zapaleniu zatok mogą pojawić się także upośledzenie węchu, obrzęk powiek, bóle mięśni i ogólne osłabienie, drapanie w gardle czy gorączka.

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-18 16:28:36
~karolinka

to ja mogę polecić euphorbium. Nie jest tani 20 - 25 zł, ale wyleczył mi zatoki

2014-05-31 10:03:40
~Kaśka

ja się leczyłam w klinice MML w Wawie, bo miałąm tyle problemow z zatokami, ze pomoc mogl tylko zabieg. Tanie to nie jest, ale przynajmniej mam spokoj raz na zawsze, a samą klinike bardzo polecam. Ostatnio są też na fb, jakby ktos szukal

2013-11-29 21:38:47
~manuella

Oj ja tez doskonale znam tez ból i rzeczywiscie nie jest tak łatwo sie go pozbyć. Dlatego dobrze jest siegać po takie sprawdzone srodki do nosa.

2013-11-23 20:40:05
~scyna

Tak jak większość z Was nie umiem funkcjonować z zatkanym nosem a już w nocy to w ogóle nie śpię. Dlatego zawsze mam w domowej apteczce aerozol, tylko w taki sposób mogę ulżyć :) Nos się szybko odtyka a i kataru jest mniej.

2013-11-21 16:36:09
~jusza

Używam tego aerozolu i muszę przyznać, że dobrze na mnie działa, szybko odtyka nos i zmniejsza ilość wydzieliny.

2013-11-21 14:53:31
~ola

Kataru można się pozbyć różnymi sposobami, ale jeśli chodzi o xylorin to tak, na katar jest idealny, szybo odtyka nos i ilość wydzieliny zmniejsza.

2013-11-20 17:16:13
~kasia

Ja moge polecić Xylorin. To jest własnie bardzo skuteczny środek jesli chodzi o katar zwłaszcza jesli nie mozemy w żaden inny sposób pozbyć sie tego problemu.

2013-01-22 12:28:41
~zdrowie radość

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2012-11-28 11:12:41
~ala

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-11-24 19:00:28
~adolf

Medycyna konwencjonalna nie jest ukierunkowana na wyleczenie , ale na maskowanie chorób. Kiedyś powiedział Hipokrates, ;Pozwulcie aby jedzenie było waszym lekarstwem;

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.