wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Te badania wykrywają nowotwory

fot. 123RF
22.11.2012

Technologia w medycynie rozwija się coraz szybciej, dostępne są coraz bardziej nowoczesne aparaty, które, dzięki wysokiej rozdzielczości, są w stanie doskonale zobrazować niemal każdy organ naszego ciała. Jest to niezwykle ważne w wykrywaniu podstępnych nowotworów, które potrafią się ukryć w każdej części ludzkiego organizmu.

Poza specyficznymi, drogimi badaniami, z pierwszego planu nie schodzą najprostsze, tanie i skuteczne badania, takie jak samobadanie piersi, badanie per rectum czy morfologia krwi.

Badanie krwi
- Już w najprostszym badaniu krwi - morfologii lekarz jest w stanie wykazać wiele nieprawidłowości, które mogą mieć przyczynę w licznych stanach chorobowych, w tym również w nowotworach - mówi Ewa Torbicz, internistka. Nawet zwykła anemia może być objawem choroby nowotworowej. Nieprawidłowości w budowie i liczbie krwinek mogą świadczyć o chorobach hematologicznych, takich jak białaczki i chłoniaki.

Dodatkowo z krwi można wyizolować substancje, których stężenie wzrasta w niektórych chorobach nowotworowych (markery nowotworowe). Do takich markerów należą między innymi Ca 125 (rak jajnika), PSA (nowotwór prostaty), CEA (rak jelita grubego, nowotwór trzustki, rak pęcherza moczowego), Ca 19-9 (nowotwory trzustki i jelit).

Markery te mają duże znaczenie w monitorowaniu skuteczności leczenia. Nagły wzrost stężenia markera może świadczyć o nawrocie choroby.

Samobadanie piersi
Badanie piersi powinna wykonywać każda kobieta po 20. roku życia. Jest to niezwykle ważny element wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu sutkowego. Badanie powinno się wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w pierwszym tygodniu po menstruacji. Samobadanie piersi składa się z dwóch elementów- dokładnego oglądania obu piersi- sprawdzamy ich symetryczność. Zaniepokoić może nas na przykład wciągnięta brodawka sutkowa lub asymetria, której wcześniej nie było. Następnie przechodzimy do badania piersi dotykiem- palpacja. Jeśli wybadamy jakąś niepokojącą zmianę, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Każdy ginekolog powinien raz w roku badać nasze piersi. Jeśli mamy problem z samobadaniem każdy lekarz powinien na naszą prośbę pokazać nam, jak powinno się prawidłowo wykonywać badanie.

Mammografia
W wykrywaniu raka tego gruczołu bardzo dużą rolę pełni mammografia- radiologiczna metoda badania piersi przy pomocy promieni rentgenowskich. Zostaniemy na nią odesłane, jeśli w badaniu palpacyjnym gruczołu lekarz wykryje jakąś podejrzana zmianę. Mammografia w Polsce należy do tzw. badań screeningowych (przesiewowych). Programem objęte są kobiety w wieku 40- 69 lat, przysługuje im darmowe badanie mammograficzne raz na dwa lata.

Jak uchronić się przed rakiem piersi:

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-15 11:50:53
~Emilka

Kluczem do odzyskania sił po chorobie w przypadku mojej mamy okazało się trafienie na Nutramil - miała ogromne kłopoty z apetytem i przez to schudła sporo. Ten preparat jest w stanie wypić bez problemu, a dzięki niemu ma ogromną dawkę niezbędnych makroskładników co skutkuje stopniowym odzyskiwaniem sił

2016-04-18 15:31:27
~Czaro

Czasem samobadanie czy markery nowotworowe nie wystarczą. Markery potrafią wyjść fałszywie pozytywnie i negatywnie. U mnie w rodzinie był przypadek zbyt późnego wykrycia nowotworu pomimo wykonywania licznych badań. Jak się okazało nowotwór miał podłoże genetyczne. Po tej całej sytuacji zdałem sobie sprawę z tego że nie ma co zwlekać i lepiej wykonać sobie takie badanie. Trochę poszukałem po sieci i najlepszy pakiet badań znalazłem na zdrowegeny.pl. Teraz z niecierpliwoś

2013-11-06 19:21:26
~adam

A moja pani doktor, na powiększony cholesterol do 350, powiedziała że musiałem coś zjeść dzień przed badaniem dlatego jest go tak dużo. Dzisiaj wiem ze dyplom zdawała na dopalaczach, dlatego zdała !!!!!

2013-10-19 17:18:18
~agnes

Najczęstszym powodem dla którego kobiety udają się do ginekologa jest powiększenie obwodu brzucha. Niestety w tym stadium nowotwory są z reguły nie uleczalne, dlatego trzeba pomyśleć o profilaktyce wcześniej, gdy tylko zaczynają pojawiać się objawy choroby. Na stronie http://www.wynikikrwi.pl można dowiedzieć się więcej o objawach choroby oraz przeanalizować wyniki badania krwi.

2013-01-22 12:27:32
~radość i uśmiech

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2012-11-26 11:52:30
~niesamowite

szkoda tylko, że nie wszystkich stać na badania szczegółowe i leczenie u odpowiedniego lekarza oczywiście w zależności od dolegliwości

2012-11-26 11:44:23
~niesamowite

i autor nie ponosi odpowiedzialności za treść i wypisywanie bzdur podobnie jak tu (czytaj powyżej).

2012-11-26 11:33:43
~niesamowite

w Polsce ostatnio bardzo nadużywa sie pojęcia "choroba nowotworowa" ostatnio wyczytałam z poradnika" lekarskiego", że objawem choroby nowotworowej np. u mężczyzn może być powiększenie jąder lub mięśnia piersiowego , wzbudziło to moje zainteresowanie natychmiast bo przecież wiadomo jak wiele panów i pań ćwiczy na siłowni dla zdrowia i poprawy sylwetki i wiecie co sie okazało..że ten poradnik był udostępniony tylko dla celów informacyjnych i autor nie pon

2012-11-25 10:24:42
~G

Badanie 50 zł., wizyta u lekarza po skierowanie na badanie 60-100 zł. Dziękuję za uwagę.

2012-11-23 15:54:29
~Daere

Zwłaszcza gastroskopia jest prosta i tania. Jak zwykle plotą, byle pleść.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.