wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Nierówne bicie serca

fot. 123RF
23.11.2012

Serce „kołacze”, „przeskakuje”, „zawiesza”, „zatrzymuje się” na sekundę, bije wolniej lub „mocniej”, jakby miało „wyskoczyć z piersi”? To mogą być objawy arytmii, która jest pierwszym sygnałem alarmującym nas o tym, że ten jakże ważny organ nie pracuje prawidłowo. Nie wolno go lekceważyć, bo choć przyczyny sercowych problemów mogą być błahe, to jednak zdarzają się sytuacje zagrażające życiu.

Zdrowe serce pracuje miarowo, bijąc z częstotliwością od 60 do 90 uderzeń na minutę. Nocą, kiedy cały organizm odpoczywa, częstotliwość spada do 60-40 uderzeń. Natomiast umiarkowany wysiłek fizyczny czy emocje (np. zdenerwowanie, ale i wzruszenie), powodują wzrost częstotliwości do 100-120 uderzeń na minutę. Nasze serce będzie bić nawet 180 i więcej razy na minutę, kiedy zafundujemy sobie np. forsowny bieg. Jednak zawsze ta praca powinna być miarowa.

Za równy, spokojny rytm naszego serca odpowiada węzeł zatokowy. To zgrupowane w prawym przedsionku komórki, które mają zdolność wytwarzania prądu. Dzięki temu impulsowi elektrycznemu przedsionki i komory serca kurczą się i tłoczą krew do narządów w naszym ciele. Jeżeli fizjologiczny rytm serca, inicjowany przez węzeł, zostaje zmieniony (jest niemiarowy lub np. zbyt szybki), mamy do czynienia z arytmią. Takie nierówne bicie serca nie tylko pogarsza nasze codzienne funkcjonowanie, ale także, w niektórych przypadkach, może prowadzić do śmierci.Arytmia, zwana także zaburzeniami rytmu serca, dysrytmią, niemiarowością serca, jest często objawem innych schorzeń. Nieregularne skurcze mięśnia sercowego to sygnał ostrzegawczy – tak organizm informuje nas, że coś złego się dzieje. A może to być np. nieprawidłowy poziom elektrolitów we krwi (magnezu, potasu, wapnia) albo zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, nadnerczy lub przysadki mózgowej). Arytmia spowodowana jest często zapaleniem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą naczyń wieńcowych, nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawek czy astmą.

Zaburzenia rytmu mogą się pojawić również po zażyciu niektórych leków, np. rozkurczających oskrzela. Ryzyko zachorowania na arytmię zwiększa się także wraz z wiekiem. Groźną formą jest tzw. kanałopatia, czyli arytmia uwarunkowana genetycznie.

Za niemiarowe bicie serca winić możemy też używki: alkohol, papierosy, kawę i inne napoje kofeinowe, a nawet mocną herbatę. Warto pamiętać, że nieprawidłowości mogą pojawić się przy długotrwałej wysokiej gorączce lub napięciu nerwowym, związanym ze stresem.

U każdego człowieka objawy arytmii są inne. Dolegliwości możemy odczuwać sporadycznie (pojawiają się napadowo), bądź też utrzymują się przez dłuższy czas. Przy lżejszej postaci niektóre osoby mogą nawet nie zauważyć ataków, jeśli arytmia przebiega bezobjawowo. Ale najczęściej dolegliwości upośledzają jakość naszego życia. Chorzy mogą odczuwać:
- przyspieszone lub spowolnione bicie serca,
- nieregularną pracę organu (kołatanie serca),
- mocne bicie serca,
- osłabienie,
- duszności,
- ból, kłucie w klatce piersiowej,
- uczucie gorąca.

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-31 21:54:23
~kama

rok temu odwiedzałam wszystkie fora bo miałam te same objawy Serce biło jakby przeskakiwało chwila przerwy zawieszało się waliło mocniej itp W nocy miałam lęki że nie wstane. Byłam u 2 kardio na szcescie złapała mnie arytmia n badaniu ale niestety Pani nie wiedziała co mi jest. jak zrezygnowałam z nocek przestałam palic usilizowalo sie po około roku!!!

2013-01-20 12:43:19
~zosia

a co z profilaktyką / po co leczyć i kaleczyć jak można w prosty sposób zapobiec tym sprawom / ludzie wydajecie kasę na badania i operację a za te same pieniądze wydane na profilaktykę macie zdrowie swoje i swojej rodziny-pozdrawiam

2012-11-26 10:12:41
~arek

Właśnie zapisałem się do endokrynologa na 2018 rok...myślicie że dożyję ???

2012-11-26 08:09:34
~Ada

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-11-26 08:09:17
~Asia

Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.pl sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Poleca gorąco

2012-11-26 00:12:31
~rex

jeszcze raz powtorze iz mozna przeczytac dokladnie o tym nowym sposobie ablacji tzn przez zamrazanie, w gazecie , dosc duzy artykol . kto jest zainteresowany prosze o kontakt: romulus_z@hotmail.com

2012-11-25 22:40:51
~Gosia

Mam arytmię serca od kilkunastu lat i niestety ale jest to często dokuczliwe. Najgorzej było zanim postawił kardiolog diagnozę ,często źle się czułam. Obecnie mam leki i jest lepiej. Mam żal tylko do 3 kardiologów co sobie kpili,że jestem zbyt młoda na chorowanie i lekceważyli to co sie działo.

2012-11-25 19:00:35
~sokol07

Jest ciśnieniomierz ktory wykrywa migotanie w warunkach domowych! firma microlife taki ma widzialem w aptece.

2012-11-25 17:34:35
~Lulu

Proszę podać jak wygląda zabieg ???I kto z Polski może skorzystać ???

2012-11-25 16:45:12
~rex

jest w Nowym Yorku lekarz polskiego pochodzenia ktory zimnem ratuje tego rodzaju dolegliwosci . wiem bo mialem robiony ten zabieg .dla zainteresowanych moge przekazac artykul w polskiej gazecie na ten temat.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.