wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Naczynia krwionośne – sprawa życia i śmierci

fot. 123RF
23.11.2012

Skomplikowany system rurek, służących do transportowania krwi, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenie tego procesu może być przyczyną lub konsekwencją wielu poważnych chorób – nowotworów, miażdżycy, cukrzycy czy paradontozy. Jak prawidłowo dbać o naczynia krwionośne?

Naczynia krwionośne tworzą dwa układy: tętniczy (doprowadzający tlen i substancje odżywcze) oraz żylny (transportujący krew z powrotem do serca). – Łączy je siateczka naczyń włosowatych (włośniczek), które odpowiadają za wymianę pomiędzy komórką i tkanką a białkami krążącymi we krwi. Białka można porównać do środków transportu wyspecjalizowanych do przewozu różnorodnych, odpowiednich do indywidualnych receptorów substancji.  Najbardziej znanym  przykładem białka „transportera” jest hemoglobina wiążąca i przenosząca tlen – tłumaczy dr Longina Małecka, kardiolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.Wośniczki na metry
Powierzchnia włośniczek w organizmie dorosłego człowieka jest ogromna – w przybliżeniu oceniana jest na 1500 metrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni 3 kortów tenisowych!

Podstawowym elementem decydującym o przepływie w naczyniach krwionośnych są komórki śródbłonka. To one „regulują” transport substancji chemicznych. – Proces regulacji odbywa się na zasadzie zwrotnego sprzężenia. Jeśli przepływ krwi jest bogaty, zmniejsza się ilość czynników stymulujących proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń. Kiedy przepływ maleje, produkowane są białka przyspieszające pojawianie się nowych włośniczek – wyjaśnia Longina Małecka.

Gdy pojawiają się zaburzenia
Problemy zaczynają się, gdy proces powstawania naczyń krwionośnych zostaje zaburzony. Przyczyną jest zwykle niedobór, nieprawidłowe działanie lub nadmierna ekspresja czynników angiogenezy.

Jakie choroby wiążą się  z tymi zaburzeniami? – Brak naczyń krwionośnych  powoduje przede wszystkim niedokrwienie w chorobie wieńcowej i w miażdżycy tętnic kończyn dolnych, a także paradontozę i problemy z gojeniem ran – mówi Longina Małecka. Nadmiar  nowopowstających naczyń występuje  w niektórych przewlekłych stanach zapalnych np. retinopatii cukrzycowej (zaburzenia mikrokrążenia w siatkówce oka), chorobach autoimmunologicznych, przewlekłych zapaleniach wątroby czy łuszczycy.

Nadmierne unaczynienie jest też charakterystyczne dla chorób nowotworowych. – Największa perfuzja, czyli duży przepływ krwi w naczyniach, cechuje guzy złośliwe – wyjaśnia Longina Małecka.

1 2
REKOMENDACJA
2012-11-26 11:18:16
~niedoinformowana

tęsknie za lekarzami profesjonalistami specjalistami sprzed lat wielu chyba wyjechali z Polski dawno temu trudno sie dziwić

2012-11-26 10:43:58
~ala

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.