wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Co burczy w moim brzuchu?

Thinkstock
29.11.2012

Bulgoczące dźwięki dobiegające z brzucha to ważny sygnał od naszego organizmu. Jednak jego interpretacja nie jest łatwym zadaniem. Czasem burczenie może oznaczać po prostu nadmiar gazów w jelitach, ale bywa też zwiastunem poważniejszych schorzeń, szczególnie, jeśli problemowi towarzyszą inne dolegliwości.

Nasze babcie mawiały, że jeśli burczy w brzuchu, to niechybny znak, że trzeba coś przekąsić. Ludowa mądrość znalazła potwierdzenie w medycznych eksperymentach. Gdy jesteśmy głodni, ścianki pustego żołądka powoli się kurczą i układają w drobne fałdki. Pozostałości zawartego w nim gazu zostają ściśnięte i przepchane w kierunku dwunastnicy przy „akompaniamencie” dźwięku wzmocnionego przez ścianę podbrzusza, która działa wówczas jak pudło rezonansowe.

Groch z fasolą

Najczęściej jednak burczenie to efekt zbyt dużej ilości gazów powstałych w jelitach. Powodów ich gromadzenia jest wiele. Problem powoduje np. częste spożywanie nasion roślin strączkowych (groch, fasola, soja), cebuli, papryki oraz kapusty. Czasem przyczyną „gazowania” bywa także nieumiarkowane jedzenie słodyczy. Męczące dźwięki mogą również dotykać osób, u których zdiagnozowano nietolerancję pewnych pokarmów, np. mleka. Gazy gromadzą się też na skutek zbyt szybkiego połykania powietrza, co zdarza się, gdy jemy nerwowo i łapczywie.

W takich sytuacjach z burczeniem możemy sobie stosunkowo łatwo poradzić, przede wszystkim zmieniając nawyki żywieniowe. Jedzmy powoli i ograniczajmy rozmowy w czasie posiłków. Unikajmy produktów wywołujących powstawanie gazów. Zadbajmy o urozmaicenie diety, uwzględniając w niej zwiększoną ilość warzyw i owoców, bogatych w błonnik, który wypełniając jelita, ogranicza miejsce dla gazów. Dla zmniejszenia problemu należy wciągu dnia spożywać pięć regularnych posiłków, nie pić słodzonych napojów gazowanych i unikać fast foodów.Gdy jelito jest wrażliwe

Jeśli zmiana sposobu żywienia nie pomaga, a burczeniu towarzyszą inne dolegliwości (bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunki), może być to oznaką poważniejszych schorzeń.

Jednym z najpowszechniejszych jest tzw. zespół jelita drażliwego. To bardzo częsta choroba przewodu pokarmowego – według statystyk cierpi na nią co piąty mieszkaniec Polski (75-80 proc. stanowią kobiety). Objawami schorzenia – oprócz burczenia – są kurczowe bóle brzucha, nudności, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, a także obecność śluzu w kale. Chory ma uczucie pełności, nawet jeśli nie zje dużo. Dolegliwości nasilają się przy zdenerwowaniu.

Zespół jelita drażliwego stanowi jedną z podstawowych przyczyn nieobecności w pracy, bowiem często wywołuje złe samopoczucie: od ogólnego osłabienia, aż do depresji. Leczenie polega głównie na odpowiedniej diecie i przyjmowaniu zaleconych przez lekarza środków farmakologicznych, czasami także psychoterapii, która uczy panowania nad stresem. Dobre rezultaty przynosi ruch na świeżym powietrzu. Chory musi stosować się do rygorystycznych zasad. Powinien bez pośpiechu spożywać regularne posiłki, unikać smażenia w tłuszczu oraz ograniczyć herbatę, kawę, alkohol i tłuste wędliny czy mięsa.

Niestrawność czy nowotwór?

Burczenie w brzuchu może być też objawem dyspepsji, czyli niestrawności. Chorobie towarzyszą bóle w nadbrzuszu, puste odbijanie, wzdęcia, nudności i wymioty, uczucie pełności lub długiego zalegania pokarmu po posiłku oraz częste zgagi. Z tym schorzeniem możemy uporać się, stosując leczenie farmakologiczne i odpowiednią dietę.

Zdecydowanie najpoważniejszym problemem, którego jednym z pierwszych objawów bywa m.in. burczenie w brzuchu, jest nowotwór okrężnicy. W tym wypadku uskarżamy się również na: ból skurczowy po lewej stronie brzucha (przerywany lub stały), kolki, wzdęcia oraz zaparcia.

Tego typu nowotwory rozprzestrzeniają się, ponieważ sprzyjają im nasze zwyczaje dietetyczno-żywieniowe. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, a uboga w błonnik powoduje zmiany flory bakteryjnej. W organizmie przybywa bakterii beztlenowych, które wpływają na kwasy żółciowe, prowadząc do powstawania ich potencjalnie rakotwórczych pochodnych.

Rafał Natorski/mmch

REKOMENDACJA
2016-03-26 08:21:57
~Gazociąg

Czasem mam takie wiatry że nawet Katrina się chowa

2015-11-12 13:36:45
~melani

czy nie ma innych chorob w Polsce jak nowotwor? co by nie bylo to nowotwor!!!!!!!

2013-09-15 09:06:07
~Marysia

Mnie zazwyczaj burczy w brzuchu kiedy w poblizu jest jakis chłopak, od razu zaczyna mi kręcić i chce mi się pierdzieć!

2013-07-27 17:19:32
~Dudunia

U mnie burczenie jest zapowiedzią wzdęć, a to równa się wielki brzuch i ból ;(

2012-12-21 10:30:05
~probioemy@wp.pl

dla mnie to sygnał że masz zły proces w jelitach ten zgniły / oj nie będzie zdrówka zaraz zaczną się choroby / trzeba nauczyć się słuchać sygnałów swojego ciała i w porę zapobiec chorobie

2012-12-04 10:48:58
~Halka

chuda i maria jak wy to panie robicie ze jesteście takie chude ja niemogę schudnąć choć cuda robie a mam tez twój wiek i wzrost zdrać tajemnice

2012-12-04 08:59:01
~kiki

Jeść coś trzeba, a tu jest z dostawą do domu :) http://www.ilunch.pl/start#pwid= 9d67140f1f584df8a6314458db3cc4c7

2012-12-04 07:09:32
~jiiji

Mnie burczy w brzuchu niemal przez cały dzień i nie miewam żadnych z wyżej wymienionych objawów. I co na to specjaliści?

2012-12-04 00:27:11
~DZEK

Burczenie w brzuchu świadczy o rychłym pierdzeniu.

2012-12-03 22:53:15
~stachu

A tutaj jak zawsze same pizdy reklamują jakieś nic nie dające gówna. Zwykłe naciąganie na kasę.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.