wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak jajnika – co musisz wiedzieć?

Thinkstock
29.11.2012

Długo nie daje objawów i trudno go zdiagnozować. Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotworów u kobiet.

Dzięki cyklicznym akcjom informacyjnym, kobiety coraz więcej wiedzą o nowotworze piersi, metodach samobadania i leczenia. Niestety, podobnych tendencji nie widać w przypadku raka jajnika. Nowotwór ten jest tym groźniejszy, że bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Albo inaczej – daje objawy, ale nieswoiste. Dlatego tak trudno uchwycić go w pierwszym stadium rozwoju.

Nietypowe objawy raka jajnika
Lekarze od lat apelują, by dbać o zdrowie w najprostszy z możliwych sposobów: postawić na profilaktykę i nie lekceważyć objawów możliwej choroby. Problem w przypadku raka jajnika polega jednak na tym, że długo nie występują charakterystyczne objawy i jeśli nowotwór jest wykrywany w początkowej fazie, to najczęściej przypadkowo. Oczywiście, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, ale często łączymy je z innymi sytuacjami i schorzeniami. Dolegliwości bólowe – najczęściej podbrzusza – niestety pojawiają się dopiero w zaawansowanej postaci choroby, kiedy nowotwór ma do 15 cm średnicy, rozrasta się poza jajniki i uciska na sąsiednie narządy. Wówczas mogą pojawić się także nudności, wymioty, wodobrzusze.Na co musimy zwracać uwagę? Do niespecyficznych objawów choroby możemy zaliczyć utrzymujące się dłuższy czas problemy ze strony układu pokarmowego – niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia, uczucie pełności i zwiększenie obwodu brzucha. Innymi mogą być zmęczenie, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, utrata apetytu, ból przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz. Jednak z takim dolegliwościami najczęściej zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu, gastrologa lub urologa. Leczymy się nie na to, co trzeba. Co zatem robić? Jedyna rada, to poszukiwanie innej przyczyny, gdy zdawałoby się błahe dolegliwości nawracają lub nie ustępują po leczeniu objawowym.

Profilaktyka to podstawa
Ze względu na nietypowe objawy raka jajnika, bardzo istotne jest przestrzeganie cyklicznych badań kontrolnych i szczegółowy wywiad lekarski (choć nowotwór jajnika rozwija się na tyle szybko, że nawet zalecane badanie ginekologiczne raz do roku nie daje gwarancji, że uda się go wykryć we wczesnym stadium). Podczas wizyty u ginekologa powinnyśmy same zgłosić ogólne problemy zdrowotne, nawet jeśli wydaje nam się, że nie mają związku z funkcjonowaniem narządów rodnych. Pamiętajmy, że wcześnie wykryta choroba, to większa szansa na wyleczenie. Wiele osób traktuje zdiagnozowanie nowotworu jak wyrok. Niesłusznie. Szacuje się, że szanse powrotu do zdrowia ma do 90 proc. kobiet, u których wykryto raka w początkowej fazie rozwoju. Jednak w Polsce około 75 proc. przypadków choroby wykrywanych jest w fazie III i IV (w czterostopniowej klasyfikacji stworzonej przez Międzynarodową Federację Ginekologii i Położnictwa – FIGO). Jako najlepiej rokujące określa się nowotwory w stopniu zaawansowania I i II, ale w przypadku nowotworu jajnika, jako rokujące lekarze określają wszystkie etapy. Jednak w fazie III i IV nie udaje się wyleczyć choroby, a jednie wydłużyć życie i polepszyć jego komfort.

1 2
REKOMENDACJA
2012-12-05 11:28:28
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com-gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2012-11-29 21:25:21
~bea

bella; racja 100% poparcia

2012-11-29 21:24:10
~ww

kiedy wreszcie wp.pl przestanie straszyc

2012-11-29 19:26:34
~Romana

dostałam skierowanie na USG brzucha z powodu bólów po lewej stronie. Lekarz przejechał głowicą USC w ciągu 2-3 sekund po lewej stronie brzucha. Pytam czy wątroba, woreczek, aorta brzuszna w porządku a on na to - przeciez na skierowaniu pisze że panią boli z lewej strony. Dobre co? a tak się ucieszyłam że zaoszczędzę troche pieniędzy bo mam skierowanie z NFZ

2012-11-29 19:16:08
~AX

nie wierzę w te brednie, że biegunka, uczucie sytości, brak apetytu to objawy...co gorsza od 4 dni mam podobne jednakże od dawna mam problemy ze spr.kobiecymi, a jak się okazuje to grypa żołądkowa :P-całe objawy mojego raka ;)

2012-11-29 19:04:18
~bella

u nas profilaktyka! autor chyba nie wie o czym pisze!

2012-11-29 18:57:20
~norbi

chcsz schudnąć 20 kg lub więcej? ja schudłem!!! Polecam dietatrening@wp.pl

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.