wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

O czym świadczą skurcze łydek?

Thinkstock
12.12.2012

Nagłe bolesne skurcze mięśni łydek to powszechna dolegliwość. Często atakują w nocy, powodując niemiłe przebudzenie i chwilowy dyskomfort. Jeśli skurcze pojawiają się sporadycznie, nie należy się nimi martwić, ale gdy zaczynają męczyć nas regularnie - warto poszukać przyczyny. Skurcze mogą bowiem świadczyć o wielu problemach zdrowotnych.

Pierwiastkowy problem

- Skurcze łydek w znacznej części przypadków wynikają z niedoboru ważnych dla organizmu pierwiastków – potasu, wapnia i magnezu - mówi Agnieszka Wasik, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki INVICTA. - Przyczyną niedoboru zazwyczaj jest zła dieta lub przewlekłe stosowanie leków.

Także spożywanie dużych ilości kawy lub napojów energetycznych może przyspieszać wypłukiwanie pierwiastków z organizmu. Podobne skutki może mieć nadużywanie alkoholu i innych substancji sprzyjających odwodnieniu (np. leków moczopędnych czy przeczyszczających). - Do niedoboru potasu i magnezu doprowadzić też może zbyt intensywny wysiłek fizyczny oraz długotrwały stres - dodaje lekarka.
 
Zazwyczaj podczas skurczu stosuje się działanie doraźne – rozmasowanie i rozciągnięcie bolących mięśni czy rozluźniającą, gorącą kąpiel. Najważniejsze jest jednak, by uzupełnić braki - stosując odpowiednią dietę i ewentualne preparaty z minerałami oraz spożywając duże ilości płynów, a także ograniczając używki. - Jeśli mimo zmiany trybu życia nie następuje poprawa, należy zasięgnąć porady lekarza i przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą ustalić, co jest źródłem problemu - radzi dr Wasik. - Pamiętajmy, że zaburzenia elektrolitowe w organizmie mogą być objawem poważnych chorób endokrynologicznych lub nerek. Występowanie w badaniach laboratoryjnych obniżonych wartości magnezu, potasu lub wapnia, które utrzymują się po zmianie diety lub leków, wymaga konsultacji u specjalisty endokrynologa.Unikaj przetrenowania

Czasem nocne skurcze mogą wynikać ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego połączonego z odwodnieniem organizmu. - Wysiłek fizyczny trwający kilka godzin zwłaszcza w czasie mrozów lub upału (np. całodniowa wycieczka górska, piesza lub rowerowa czy długotrwała jazda na nartach) prowadzi do zwiększonej utraty wody z organizmu. Przepracowane lub przegrzane mięśnie kurczą się wówczas w niekontrolowany sposób, co powoduje ból. Aby zapobiec dolegliwościom należy przygotować się kondycyjnie, co pozwoli organizmowi szybciej i sprawniej wykorzystywać mechanizmy termoregulacji oraz regularnie co godzinę wypijać szklankę wody lub płynów izotonicznych i stosować przerwy podczas wysiłku odpowiednie dla naszej kondycji - wyjaśnia dr Wasik. - Jeśli wystąpią skurcze należy przerwać wysiłek, napić się, rozmasować ostrożnie bolące mięśnie i rozciągnąć je przez odpowiednie ćwiczenia. Jeżeli skurcze nawracają, musimy zmniejszyć bezwzględnie wysiłek i odpocząć. Pamiętajmy, że do nawodnienia organizmu, również w celu wyrównania zmian w układzie elektrolitów, potrzebujemy sporo czasu - nawet 2- 3 dni - dodaje lekarka.

Zbyt intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, na który narażeni są przede wszystkim sportowcy, może prowadzić do zespołu przewlekłego przemęczenia, czyli przetrenowania. - W organizmie dochodzi wówczas do wielu zmian w wydzielaniu ważnych dla niego hormonów. Występują objawy nie tylko ze strony układu mięśniowego, ale ,,bóle całego ciała’’. Wydolność organizmu obniża się mimo treningu - tłumaczy dr Wasik. - Do regeneracji organizmu nie wystarczy już kilkudniowa przerwa w treningach. Choroba wymaga kompleksowego działania zespołu lekarzy, fizjologów i psychoterapeuty.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-10 01:57:10
~Mariola

Ja miałam potworne skurcze łydek, po których ból męczył mnie przez pół dnia. Okazało się, że powodem był brak magnezu, chociaż nie chciało mi sięna początku w to wierzyć, bo pierwsze 2 preparaty z magnezem nie pomogły wcale... Poczytałam i dowiedziałam się, żę chodzi o przyswajalność, a najlepiej się przyswaja magnez w postaci chelatu (cokolwiek to jest :D) no i kupiłam chela-mag b6. Idealnie na mnie podziałał, po 2 tygodniach nie było śladu po dolegliwościach :)

2015-12-15 20:43:31
~Kinga

Skurcze łydek mogą mieć różne przyczyny, ale tak czy inaczej w ich przypadku bardzo dobrze sprawdzają się ciepłe okłady. Warto mieć w domowej apteczce kompresy flex sanity, można z nich robić zarówno ciepłe jak i zimne okłady.

2015-07-31 14:07:25
~Ekspert Diosminex

Nocne skurcze nóg mogą świadczyć o początkach niewydolności żylnej. Jeśli chcemy zadbać o piękno i zdrowie swoich nóg, w walce z żylakami pomogą tabletki Diosminex, dostępne bez recepty w aptece. Diosmina w nim zawarta zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia, przez co nasz organizm funkcjonuje sprawniej.

2015-06-12 13:20:52
~Imprezowicz

Można powiedzieć, ze jestem okazem zdrowia. Oprocz skurczy, które miewam czasami po zbyt ostrym chlaniu weekendowym, wszystko jest ok. Ale już się nauczyłem, ze jak będę pic do odcinki to zazywam chela-mag b6 skurcz i problem niedoboru magnezu/potasu już mnie nie dotyczy hehe

2015-06-04 19:18:00
~Kaśka

Ja biorę codziennie magnez z witaminą b6 i nie mam problemu nawet po wysiłku czy też innych czynnościach ALE po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu skurcze się pojawiają w nocy bardzo bolesne, zaznaczam że w ciągu miesiąca zdaży mi się 2 razy wypić, także nie jest to maraton aby wypłukiwał, nie mam pojęcia co może być przyczyną :(

2015-05-22 14:05:40
~Gara

Jasne, że Chela Mag B6 jak koleżanka :) Mi bardzo pomogły i jest w nich i potas i magnez, a więc nic tylko zamawiac :)

2015-05-20 17:44:16
~Jowitka

Skurcze mięśni to wiele przyczyn i wiele dyskusji. Ja miałam skurcze przez stres i wiele godzin w pracy. Zero relaksu dosłownie nic. W końcu odpuściłam, kupiłam sobie Chela Mag B6, zaczęłam chodzić na jogę i jestem zadowolona bo podziałało. Czasami warto poczytać opinie na forach i je zastosować:)

2015-04-18 17:33:52
~kondolizarajs

Tutaj są wypisane wszystkie potencjalne przyczyny skurczów mięśni: http://medyczny-blog.blogspot.com/2 015/04/mimowolne-drzenie-i-skurcze- miesni.html . Powinno się przydać.

2015-04-10 18:16:51
~Karolina

Wiadomo,że na skurcze łydek najlepszy jest magnez. Mnie często łapały nocne skurcze i ogromny ból w łydce. Dopiero jak zaczęłam zażywać chela mag b6 szybko mi przeszło. Biorę go codziennie, bo nie chce powtórki

2015-03-25 16:50:27
~werka

Skurcze mozna wyeliminowac dostarczajac i potasu i magnezu. Ja miałam problem w czasie ciąży i lekarz polecił mi niedrogi lek tactimag skurcz. takie samo działanie jak inne reklamowane w tv leki

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.