wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

O czym świadczą skurcze łydek?

Thinkstock
12.12.2012

Nagłe bolesne skurcze mięśni łydek to powszechna dolegliwość. Często atakują w nocy, powodując niemiłe przebudzenie i chwilowy dyskomfort. Jeśli skurcze pojawiają się sporadycznie, nie należy się nimi martwić, ale gdy zaczynają męczyć nas regularnie - warto poszukać przyczyny. Skurcze mogą bowiem świadczyć o wielu problemach zdrowotnych.

Pierwiastkowy problem

- Skurcze łydek w znacznej części przypadków wynikają z niedoboru ważnych dla organizmu pierwiastków – potasu, wapnia i magnezu - mówi Agnieszka Wasik, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki INVICTA. - Przyczyną niedoboru zazwyczaj jest zła dieta lub przewlekłe stosowanie leków.

Także spożywanie dużych ilości kawy lub napojów energetycznych może przyspieszać wypłukiwanie pierwiastków z organizmu. Podobne skutki może mieć nadużywanie alkoholu i innych substancji sprzyjających odwodnieniu (np. leków moczopędnych czy przeczyszczających). - Do niedoboru potasu i magnezu doprowadzić też może zbyt intensywny wysiłek fizyczny oraz długotrwały stres - dodaje lekarka.
 
Zazwyczaj podczas skurczu stosuje się działanie doraźne – rozmasowanie i rozciągnięcie bolących mięśni czy rozluźniającą, gorącą kąpiel. Najważniejsze jest jednak, by uzupełnić braki - stosując odpowiednią dietę i ewentualne preparaty z minerałami oraz spożywając duże ilości płynów, a także ograniczając używki. - Jeśli mimo zmiany trybu życia nie następuje poprawa, należy zasięgnąć porady lekarza i przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą ustalić, co jest źródłem problemu - radzi dr Wasik. - Pamiętajmy, że zaburzenia elektrolitowe w organizmie mogą być objawem poważnych chorób endokrynologicznych lub nerek. Występowanie w badaniach laboratoryjnych obniżonych wartości magnezu, potasu lub wapnia, które utrzymują się po zmianie diety lub leków, wymaga konsultacji u specjalisty endokrynologa.Unikaj przetrenowania

Czasem nocne skurcze mogą wynikać ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego połączonego z odwodnieniem organizmu. - Wysiłek fizyczny trwający kilka godzin zwłaszcza w czasie mrozów lub upału (np. całodniowa wycieczka górska, piesza lub rowerowa czy długotrwała jazda na nartach) prowadzi do zwiększonej utraty wody z organizmu. Przepracowane lub przegrzane mięśnie kurczą się wówczas w niekontrolowany sposób, co powoduje ból. Aby zapobiec dolegliwościom należy przygotować się kondycyjnie, co pozwoli organizmowi szybciej i sprawniej wykorzystywać mechanizmy termoregulacji oraz regularnie co godzinę wypijać szklankę wody lub płynów izotonicznych i stosować przerwy podczas wysiłku odpowiednie dla naszej kondycji - wyjaśnia dr Wasik. - Jeśli wystąpią skurcze należy przerwać wysiłek, napić się, rozmasować ostrożnie bolące mięśnie i rozciągnąć je przez odpowiednie ćwiczenia. Jeżeli skurcze nawracają, musimy zmniejszyć bezwzględnie wysiłek i odpocząć. Pamiętajmy, że do nawodnienia organizmu, również w celu wyrównania zmian w układzie elektrolitów, potrzebujemy sporo czasu - nawet 2- 3 dni - dodaje lekarka.

Zbyt intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, na który narażeni są przede wszystkim sportowcy, może prowadzić do zespołu przewlekłego przemęczenia, czyli przetrenowania. - W organizmie dochodzi wówczas do wielu zmian w wydzielaniu ważnych dla niego hormonów. Występują objawy nie tylko ze strony układu mięśniowego, ale ,,bóle całego ciała’’. Wydolność organizmu obniża się mimo treningu - tłumaczy dr Wasik. - Do regeneracji organizmu nie wystarczy już kilkudniowa przerwa w treningach. Choroba wymaga kompleksowego działania zespołu lekarzy, fizjologów i psychoterapeuty.

1 2
REKOMENDACJA
2015-05-22 14:05:40
~Gara

Jasne, że Chela Mag B6 jak koleżanka :) Mi bardzo pomogły i jest w nich i potas i magnez, a więc nic tylko zamawiac :)

2015-05-20 17:44:16
~Jowitka

Skurcze mięśni to wiele przyczyn i wiele dyskusji. Ja miałam skurcze przez stres i wiele godzin w pracy. Zero relaksu dosłownie nic. W końcu odpuściłam, kupiłam sobie Chela Mag B6, zaczęłam chodzić na jogę i jestem zadowolona bo podziałało. Czasami warto poczytać opinie na forach i je zastosować:)

2015-04-18 17:33:52
~kondolizarajs

Tutaj są wypisane wszystkie potencjalne przyczyny skurczów mięśni: http://medyczny-blog.blogspot.com/2 015/04/mimowolne-drzenie-i-skurcze- miesni.html . Powinno się przydać.

2015-04-10 18:16:51
~Karolina

Wiadomo,że na skurcze łydek najlepszy jest magnez. Mnie często łapały nocne skurcze i ogromny ból w łydce. Dopiero jak zaczęłam zażywać chela mag b6 szybko mi przeszło. Biorę go codziennie, bo nie chce powtórki

2015-03-25 16:50:27
~werka

Skurcze mozna wyeliminowac dostarczajac i potasu i magnezu. Ja miałam problem w czasie ciąży i lekarz polecił mi niedrogi lek tactimag skurcz. takie samo działanie jak inne reklamowane w tv leki

2014-07-28 08:03:52
~KamiKaa

Zawsze jak mnie skurcze łapią to biorę magnez www.magneb6.pl i przechodzi. Czasem też mi drgają powieki. Skurcze łydek łapią mnie też jak za długo siedzę bez ruchu.

2013-02-25 07:43:10
~radość z życia

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2013-01-08 19:35:48
~link

http://www.uzdrowicielreiki24krakow .hpu.pl

2012-12-25 23:57:22
~probioemy@wp.pl

nie stosujesz profilaktyki to jak będziesz zdrowy / nie masz szans

2012-12-25 19:45:22
~nina

POSTANÓW SOBIE Z NOWYM ROKIEM ŻE SCHUDNIESZ1! Ja tak właśnie zrobiłam ,walczyłam z nadwagą kilkanaście lat. Oczywiście sama/sam nie dasz rady ale z fachową pomocą wygrasz tę walkę. Od stycznia schudłam 30 kg, jestem zupełnie inną osobą wyglądam zdecydowanie młodziej i czuję się świetnie, mam dużo energii i moje samopoczucie jest super. Pomógł mi program zdrowego odżywiania idealnafigura.com/pewne. Wypróbujcie sami polecam gorąco

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.