wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Skąd się biorą afty?

SPL/EastNews
19.12.2012

Te niewielkie owrzodzenia, pojawiające się w okolicy jamy ustnej, są nieestetyczne, bolesne, a jeśli często wracają, mogą świadczyć o ukrytej chorobie. Afta może pojawić się z różnych powodów – wywołuje ją niedobór witamin i pierwiastków, stres, poważne schorzenie w organizmie, a niekiedy po prostu podrażnienie szczoteczką czy pastą podczas mycia zębów.

O tym, że afty mogą być dużym problemem zdrowotnym, przekonał się jeden z internautów. „Od dziecka moja jama ustna stała się sześciogwiazdkowym hotelem dla okrutnych, wielkich, bolesnych, głębokich aft utrzymujących się przez dwa tygodnie minimum, przynajmniej raz w miesiącu... Gdy byłem mały, afty nie były tak dokuczliwe; były małe, szybko mijały, jednak z wiekiem coś się pogorszyło. Przed każdym nawrotem aft, na języku pojawia się biało-żółty nalot, który wywołuje niezbyt przyjemny zapach. Co ciekawe, gdy afty zaczynają się goić, nalot stopniowo zanika” – opowiada.

Główne przyczyny rozwoju

Faktycznie, afty mogą bardzo utrudnić życie. Przede wszystkim są bolesne, przez co jedzenie, picie czy nawet mówienie staje się wyzwaniem. Pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka. Afta to nadżerka, czyli otwarte owrzodzenie z miejscowym stanem zapalnym. Jest nieduża (zwykle od 1 milimetra do 2 centymetrów średnicy), płaska i przypomina czerwoną krostkę z jaśniejszym środkiem. Niekiedy towarzyszy jej powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty czasem występują w grupach. Bardzo często z tym schorzeniem zmagają się dzieci, choć rozwija się ono także u osób dorosłych, zwykle do 40. roku życia.Afty pojawiają się z wielu powodów. Organizm może w ten sposób zareagować na stresującą sytuację, złą dietę, zmiany hormonalne, sztuczne składniki dodawane do żywności (przede wszystkim konserwanty i polepszacze smaku), a także na urazy mechaniczne w trakcie zabiegu stomatologicznego, podrażnienie jamy ustnej szczoteczką albo pastą do zębów czy wywołane noszeniem aparatu ortodontycznego. Inne możliwe przyczyny rozwoju aft to m.in. gorączka, zapalenie jelit i żołądka, białaczka, niedobór witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego w organizmie, alergia i zakażenie wirusem HIV.

Niekiedy afty pojawiają się na skutek przygryzienia (języka, wewnętrznej części policzków), a także jako reakcja na zażywanie silnych antybiotyków czy w efekcie słabej odporności organizmu.

Z aftą do lekarza?
Niestety, afty mają tendencję do powracania. Mówimy wtedy o nawracającym aftowym zapaleniu jamy ustnej, czyli schorzeniu, na które skarżą się przede wszystkim młode kobiety, do 30. roku życia. Duże znaczenie w nawracaniu aft odgrywają czynniki genetyczne i predyspozycje rodzinne. Szacuje się, że blisko co trzecia chorująca na aftozę nawrotną osoba ma w najbliższej rodzinie kogoś z tą dolegliwością. Jeśli oboje rodziców mają afty, ryzyko ich pojawienia się u dzieci wynosi aż 90 proc.

Szczególnie powinno nas zaniepokoić często nawracające owrzodzenie, np. więcej niż raz w roku. Warto zgłosić się wtedy do lekarza, który na podstawie badań ustali przyczynę aftozy. Bywa, że właśnie w takich okolicznościach pacjenci dowiadują się o ukrytej chorobie – białaczce, zakażeniu wirusem HIV czy zespole Behçeta, czyli o układowym zapaleniu naczyń małych, średnich i dużych. Chorobie tej, którą najprawdopodobniej wywołują zaburzenia układu immunologicznego, towarzyszą również owrzodzenia skóry i narządów płciowych.

Do lekarza powinniśmy się również zgłosić, jeśli mimo upływu miesiąca, afty nie zniknęły albo ich przybyło. Specjalista zaproponuje leki przeciwzapalne, ewentualnie połączone z antybiotykoterapią.

1 2
REKOMENDACJA
2015-03-20 14:45:08
~OlaRóżycka

Polecam http://pharmacylaboratories.com/pl/ produkty/lista-produktow/8-produkty /33-lips-zel

2014-11-18 14:19:37
~afty- wróg

polecam poradnik www.afty.net.pl

2014-11-09 21:11:12
~Ana

przez 5lat walczyłam z aftami.Tylko przypadek spowodował,że już nie cierpię.Zwykłe badanie krwi.Okazało się że mam anemię,oraz niski poziom żelaza.Zaczęłam brać HEMOFER -żelazo.Afty ustąpiły.Krew badam raz w roku.

2014-10-25 10:44:37
~Jaraszn

Jeśli chodzi o afty, to zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Poleca poszukać pasty do zębów bez SLS (Sodium Laureth Sulfate). Z reguły nie ma tego w pastach na wrażliwe dziąsła.

2014-10-10 13:38:23
~Zadowolony112233

Od 10 lat zmagałem się z aftami. Pojawiały się od 1-5 w różnych miejscach jamy ustnej. Pewnego dnia pojawiły mi się dwie na języczku( nie języku) tam głęboko. Postanowiłem iść do poradni chorób błon śluzowych. Jedynym lekarstwem okazały się odpowiedni środki na uodpornienie organizmu. Lekarz polecił mi kupić jakąś Omegę ( olej z wątroby rekina) 4 tabletki 500mg na dzień przez 3 miesiące i nie mam żadnej afty. Wszelkie dezaftany i solcoseryl to wyrzucanie pieniędzy

2014-10-09 14:54:12
~Maj

Miałem podobny problem przez ponad 7 lat albo i więcej :(, jedna afta znikała to zaraz na drugi dzień praktycznie pojawiała się druga. Pewnego dnia poszedłem prywatnie do Pani Stomatolog która rozwiązała mój problem i już od 3 miesięcy nie miałem ani razu afty i jem wszystko co popadnie!! Jeśli ktoś jest zainteresowany to moge podzielić się swoimi informacjami w jaki sposób wyleczyłem to dziadostwo moj email maj86@op.pl

2014-06-26 17:04:02
~misio

Na AFTY - najskuteczniejsze by w 1 dzień się pozbyć to wystarczy kupić tabletki na ból gardła z alkoholem np. Neo Angin. Wziąłem jedną i następnego dnia wszystkie afty zniknęły a wraz z nimi ten ból okropny. Odkryłem to fartem :) Teraz zamiast smarować czy przepalać czymś afty, wezmę tabletkę na ból gardła.

2014-03-27 22:51:02
~ssol

ja właśnie dostałam, cała jama ustna w aftach - po antybiotyku tak się zrobiło, nie wiem czy żele pomogą

2013-11-08 09:20:42
~kiki

A ja kiedyś czytałam,że mogą być objawem chorych jelit.......lepiej zbadać jelita........:)

2013-10-28 12:16:46
~Izus

Ja się z tym dziadostwem męczę odkąd pamiętam, na angielskich stronach wyczytałam, że afty może powodować SLS, zmieniłam pastę do zębów i z rzutu 5 aft nie została ani jedna. Niestety znalezienie kosmetyków bes SLS graniczy z cudem, to najpopularniejszy spieniacz w Polsce :(

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.