wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Skąd się biorą afty?
Zdrowie & Fitness
Afty w jamie ustnej
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Skąd się biorą afty?

SPL/EastNews
19.12.2012

Te niewielkie owrzodzenia, pojawiające się w okolicy jamy ustnej, są nieestetyczne, bolesne, a jeśli często wracają, mogą świadczyć o ukrytej chorobie. Afta może pojawić się z różnych powodów – wywołuje ją niedobór witamin i pierwiastków, stres, poważne schorzenie w organizmie, a niekiedy po prostu podrażnienie szczoteczką czy pastą podczas mycia zębów.

O tym, że afty mogą być dużym problemem zdrowotnym, przekonał się jeden z internautów. „Od dziecka moja jama ustna stała się sześciogwiazdkowym hotelem dla okrutnych, wielkich, bolesnych, głębokich aft utrzymujących się przez dwa tygodnie minimum, przynajmniej raz w miesiącu... Gdy byłem mały, afty nie były tak dokuczliwe; były małe, szybko mijały, jednak z wiekiem coś się pogorszyło. Przed każdym nawrotem aft, na języku pojawia się biało-żółty nalot, który wywołuje niezbyt przyjemny zapach. Co ciekawe, gdy afty zaczynają się goić, nalot stopniowo zanika” – opowiada.

Główne przyczyny rozwoju

Faktycznie, afty mogą bardzo utrudnić życie. Przede wszystkim są bolesne, przez co jedzenie, picie czy nawet mówienie staje się wyzwaniem. Pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka. Afta to nadżerka, czyli otwarte owrzodzenie z miejscowym stanem zapalnym. Jest nieduża (zwykle od 1 milimetra do 2 centymetrów średnicy), płaska i przypomina czerwoną krostkę z jaśniejszym środkiem. Niekiedy towarzyszy jej powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty czasem występują w grupach. Bardzo często z tym schorzeniem zmagają się dzieci, choć rozwija się ono także u osób dorosłych, zwykle do 40. roku życia.Afty pojawiają się z wielu powodów. Organizm może w ten sposób zareagować na stresującą sytuację, złą dietę, zmiany hormonalne, sztuczne składniki dodawane do żywności (przede wszystkim konserwanty i polepszacze smaku), a także na urazy mechaniczne w trakcie zabiegu stomatologicznego, podrażnienie jamy ustnej szczoteczką albo pastą do zębów czy wywołane noszeniem aparatu ortodontycznego. Inne możliwe przyczyny rozwoju aft to m.in. gorączka, zapalenie jelit i żołądka, białaczka, niedobór witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego w organizmie, alergia i zakażenie wirusem HIV.

Niekiedy afty pojawiają się na skutek przygryzienia (języka, wewnętrznej części policzków), a także jako reakcja na zażywanie silnych antybiotyków czy w efekcie słabej odporności organizmu.

Z aftą do lekarza?
Niestety, afty mają tendencję do powracania. Mówimy wtedy o nawracającym aftowym zapaleniu jamy ustnej, czyli schorzeniu, na które skarżą się przede wszystkim młode kobiety, do 30. roku życia. Duże znaczenie w nawracaniu aft odgrywają czynniki genetyczne i predyspozycje rodzinne. Szacuje się, że blisko co trzecia chorująca na aftozę nawrotną osoba ma w najbliższej rodzinie kogoś z tą dolegliwością. Jeśli oboje rodziców mają afty, ryzyko ich pojawienia się u dzieci wynosi aż 90 proc.

Szczególnie powinno nas zaniepokoić często nawracające owrzodzenie, np. więcej niż raz w roku. Warto zgłosić się wtedy do lekarza, który na podstawie badań ustali przyczynę aftozy. Bywa, że właśnie w takich okolicznościach pacjenci dowiadują się o ukrytej chorobie – białaczce, zakażeniu wirusem HIV czy zespole Behçeta, czyli o układowym zapaleniu naczyń małych, średnich i dużych. Chorobie tej, którą najprawdopodobniej wywołują zaburzenia układu immunologicznego, towarzyszą również owrzodzenia skóry i narządów płciowych.

Do lekarza powinniśmy się również zgłosić, jeśli mimo upływu miesiąca, afty nie zniknęły albo ich przybyło. Specjalista zaproponuje leki przeciwzapalne, ewentualnie połączone z antybiotykoterapią.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-09 18:51:11
~Wiola

Również polecam Lips. Czytałam dużo na ten temat w internecie, oraz pytałam się farmaceuty. U mnie działa może nie od pierwszego dnia ale wysusza bardzo szybko. Ostatnio jest to niezbędnik w mojej torebce

2016-04-10 23:01:22
~Karolina

Również jak Hania mogę polecić Lips. Produkt delikatny, żelowa konsystencja powoduje iż skuteczniej działa. Uważam że to najskuteczniejszy preparat na afty.

2016-02-22 15:07:42
~lena

U mnie afty pojawiają się właściwie zawsze po antybiotykoterapii. Stosowałam kilka cudów nauki ale najlepiej w mojej ocenie wypadł Lactoangin.Jest to spray ,łatwy w aplikacji ponad to ma przyjemny cytrynowo-mentolowy smak.

2016-01-07 22:26:34
~Hanna

Ja polecam lips afty. Bardzo dobry płyn, szczególnie dla dzieci do płukania buzi. Przyjemny słodki smak i usuwanie bakterii w jednym. Dziecko chętnie płucze usta. Skuteczny w profilaktyce oraz pomocny w gojeniu się buzi po pojawieniu się aft.

2015-09-12 23:04:33
~Lilianna Jaworska

Ważna wiadomość dla osób z nawracającymi aftami zamieszkującymi rejon Wrocławia - polecam https://www.facebook.com/Centrum-Re habilitacji-594940700650488/timelin e/

2015-08-31 21:28:50
~Marek

Żel Lips Afty jest godny polecenia. Jest bardzo delikatny i łagodzi co skutkuje uśmiechem dziecka. Osobiście stosowałem u starszej córy. Minusem może być dostępność nie w każdej aptece jest.

2015-08-31 13:10:47
~Kamil

po pierwsze afty sa wirusowe, jesli w ciagu pierwszych 3 dni zastosuje żel lips to znikaja po drugie warto też stosować płyny do płukania . sama afta jest spowodowana przez wirus, jednak srodowisko jamy ustnej (wilgotno cieplo plus miliony bakterii oznacza nadkazanie bakteryjne, grzybicze itd.) powiekszenie wezlow tez swiadczy o wirusie.

2015-05-09 17:11:24
~Artur

Żel Lips ? ja się tylko spotkałem z płynem do płukania o tej nazwie. Ziołowe dla dzieci z tego co pamietam

2015-04-20 16:13:56
~ZOsya

Polecam żel na afty Lips, jest skuteczny i szybko działa.

2015-03-20 14:45:08
~OlaRóżycka

Polecam http://pharmacylaboratories.com/pl/ produkty/lista-produktow/8-produkty /33-lips-zel

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.