wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Kiedy korzonki dają się we znaki
Zdrowie & Fitness
Jak przetrwać atak korzonków?
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Korzonki - jak poradzić sobie z bólem?

123RF
20.12.2012

Każdy, kto choć raz chorował z powodu zapalenia korzonków nerwowych, wie dobrze, jak bardzo bolesna i nieprzyjemna to dolegliwość. Niestety, gdy wystąpi choć raz, prawdopodobnie będzie wracać. Korzonki mogą nas złapać w wyniku dźwigania zbyt dużych ciężarów, przetrenowania, a także, gdy w diecie brakuje witamin. Po co sięgnąć, gdy dopadnie nas ból?

„Od ponad dwóch miesięcy bolą mnie plecy, na początku myślałam, że za dużo pracowałam czy coś ciężkiego podniosłam. Po dwóch tygodniach porządnie mnie dopadło, gdy chciałam się schylić, to czasami mi się nogi uginały z bólu” – opowiada jedna z internautek. „Bolą mnie od wczoraj plecy. To jest bardzo silny ból w dolnej części... Prawie w tym miejscu, gdzie zaczynają się pośladki. Boli mnie tylko po prawej stronie. Nie mogę się ruszać. Tak, jakby był to jakiś paraliż!” – to kolejny wpis na forum dyskusyjnym.

Dlaczego boli?


Ta uciążliwa dolegliwość, popularnie zwana „korzonkami”, jest zapaleniem wielonerwowym. Chodzi dokładnie o korzenie nerwowe, czyli wiązki włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego jako nici korzeniowe i po połączeniu tworzące pień nerwu rdzeniowego. Fachowo nazywa się to bólowym zespołem kręgosłupowo-korzeniowym. Ból, któremu niekiedy towarzyszy osłabienie czy uczucie drętwienia, może pojawić się w dolnej części kręgosłupa, w obrębie pośladków i nóg albo w górnej części pleców – wtedy promieniuje do karku.

Dolegliwości tej czasem towarzyszą inne objawy chorobowe, takie jak jednostronny paraliż nerwu twarzowego, zwyrodnienie nerwów obwodowych (różnego rodzaju paraliże) czy brak kwasów żołądkowych. Pamiętajmy, że ból w okolicy lędźwiowej, to lumbago, którego nawet 80 proc. populacji doświadcza minimum raz w życiu. Z kolei ból promieniujący do pośladków jest rwą kulszową.

Sami sobie szkodzimy
Boli na skutek uszkodzenia korzeni nerwowych; najczęściej jest to uszkodzenie dysku, czyli krążka międzykręgowego jako efekt podnoszenia dużego ciężaru czy przy nagłym skręcie tułowia. Korzonki „odzywają się” również w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych (zwłaszcza jeśli wcześniej nie przeprowadzono rozgrzewki) albo przeciwnie – gdy aktywność ruchowa jest za mała. Inne przyczyny występowania zapalenia wielonerwowego to m.in. otyłość, choroba zwyrodnieniowa czy chociażby szybkie ochłodzenie organizmu, np. w przeziębieniu. Uwaga! Korzonki mogą być także objawem zagłodzenia witaminowego organizmu, a zwłaszcza niedoboru witaminy B1 w pożywieniu.

Zapalenie wielonerwowe może pojawić się u osób w każdym wieku, najczęściej jednak dolegliwość ta dotyka dorosłych, u których tkanka kostna ma mniejszą zdolność do regeneracji.

1 2
REKOMENDACJA
2015-03-01 16:41:01
~Basia

Cd. Basia Cwiczenia są cudownym lekiem i potrafią złagodzić objawy i skrócić czas nawrotów choroby. Po diagnozie i leczeniu, polecam wizytę u fizykoterapeuty, pływanie, spacery i yoge. Życie bez bólu jest warte odrobiny wysiłku (ćwiczeń dobranych indywidualnie, i w ramach naszych ograniczeń).

2015-03-01 16:31:49
~Basia

Miałam problemy z dyskiem i uciskiem na nerwy w odcinku lędźwiowym (L4), które z koleji wywoływały skurcze mięśni, te powodowały silny bół i tak w kółko. Walczyłam z bólem przez 2-3 lata z przerwami (miałam okresy, ze nie mogłam z łóżka wstać). Leki są ważne (zwłaszcza w momencie zapalenia), ale tak naprawde pomogły mi ćwiczenia i yoga.Bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni brzucha, bo to wlanie one utrzymuja kręgosłup we właściwej pozycji.

2014-03-30 21:56:38
~ania

kładam zimny okład z żelków, później gorący okład. I po takim leczeniu żelkami szybko wracam do formy.

2014-03-30 21:54:49
~ania

Owszem Ewa, Tobie pomógł ten zestaw (Sirdalud+zastrzyki Milgamma N+Ketonal forte) mi niestety nie i co gorsza przez skubany ketonal mam teraz nadżerki na żołądku i dwunastnicy. Tak więc na jedno pomoże a na drugie zaszkodzi. Mnie pomaga jedynie ketonal ale w żelu i w zastrzyku ale muszę i z tym ostrożnie ze względu na nadżerki. Tak więc uwaga na leki. Oprócz leków pomagają mi też tak zwane w rehabilitacji "żelki". w pierwszy dzień kiedy chwyci mnie na dobre to przyk

2014-03-11 09:11:27
~Zbyszek

Moi drodzy ta przypadłość niestety nie jest do wyleczenia, zmagam się z nią od wielu lat. Jedyna metoda w przypadku napadu to zastrzyki przeciwzapalne, i przeciwbólowe. Jednakże można zminimalizować częstość powrotów poprzez regularny basen, odpowiednie ćwiczenia, rehabilitacja. Kolejne nawroty nistety będą coraz gorsze. Kolejną opcją nie zawsze dobrą i możliwą jest oczywiście zabieg operacyjny który w zależności od przypadku może przynieść wiele dobrego jak i złe

2014-02-08 14:35:19
~akwarysta

Szanowny panie ,,Rajko,,jakoś nie potrafi się pan podzielić tą,,wspaniałą metodą ,,na ból ,już tydzień czekam na Pana odpowiedż i NIC.

2014-02-05 01:32:57
~Rajko

Moi mili internauci, internet to wspaniałe odkrycie bo można dzielić się wiedzą na każdy temat,więc i ja się podzielę.Jeśli chodzi o likwidację bólu jest wspaniała metoda po jej zastosowaniu reakcja jest natychmiastowa.Nie podam tu nazwy firmy bo zostanę posądzony o pazerność i chęć dorobienia się na cudzej krzywdzie.Jeśli ktoś jest ciekaw i zainteresowany to podaję adres mailowy: rajkodlazdrowia@gmail.com

2014-01-30 20:36:41
~gosc

od 8 lat bolą mnie plecy w dolnej części. Lekarz na kasę chorych nie potrafi mi pomóc. Przez 3 lata błędnie leczono mnie na nerki. Ból stał się moją codziennością...

2014-01-08 20:05:46
~Ewa

Sirdalud+zastrzyki Milgamma N+Ketonal forte i po 4 dniach jestem na nogach ! Po ponad 4 miesiącach męczarni dopiero lekarz w szpitalu przepisując mi ten zestaw uarował mnie od samobójstwa ! Każdy kto miał takie bóle - wie o co chodzi.

2013-10-02 23:18:17
~kio

szkoda mi was wszystkich że piszecie takie brednie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.