wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Masz cukrzycę? Uważaj!

123RF
24.12.2012

Wspaniałe zapachy rozchodzące się po całym mieszkaniu, apetycznie wyglądające potrawy i bliscy zachwalający ich smak – w okresie Bożego Narodzenia cukrzykom nie brakuje pokus. Na szczęście choroba nie wyklucza kosztowania przysmaków. Trzeba tylko zachować umiar i zdrowy rozsądek. Warto również pamiętać o świątecznym spacerze.

Cukrzyca to poważny problem społeczny. Według ostrożnych szacunków dotyczy blisko 3 milionów Polaków. Wielu z nich nie potrafi cieszyć się Bożym Narodzeniem, ponieważ obawia się o swoją dietę.

Jednak warto pamiętać, że dziewięciu na dziesięciu chorych cierpi na cukrzycę typu 2, która nie wymusza potrzeby drastycznych ograniczeń. Należy tylko przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim  można czerpać przyjemność ze świątecznej atmosfery.

Barszczyk na zdrowie
Podstawową regułą diabetyka jest regularne jedzenie 5-6 posiłków dziennie oraz dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach, zgodnych z zapotrzebowaniem energetycznym organizmu. Jeśli będziemy tego przestrzegać, na pewno unikniemy ryzyka hiper- lub hipoglikemii.

Najmniejszym zagrożeniem dla cukrzyka jest wieczerza wigilijna. Wiele produktów wykorzystywanych do przygotowywania postnych potraw bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Na przykład talerz czerwonego barszczu zawiera zaledwie 70 kcal, może natomiast poszczycić się bogactwem mikroelementów: wapnia, potasu, magnezu i żelaza. Większym problemem okazują się uszka pływające w barszczu – do wyrobu ciasta używa się zwykle białej mąki, a składniki farszu smaży w dużej ilości tłuszczu. Diabetycy powinni zdecydowanie ograniczyć też spożywanie pierożków.

Kapusta tak, grzyby niekoniecznie
W wigilijnych potrawach często gości kapusta kiszona. To produkt bardzo korzystny dla osób chorujących na cukrzycę. Jego olbrzymią zaletą jest niewielka wartość energetyczna (zaledwie 16 kcal w 100 g) oraz niski indeks glikemiczny. Zawiera także spore ilości błonnika, dzięki czemu szybko powoduje uczucie sytości.

Na świątecznym stole kapusta pojawia się zwykle w towarzystwie grzybów, z którymi jest trochę większy kłopot. Mimo dość dużej zawartości składników odżywczych, tylko niewielka ich część jest przyswajana przez organizm w procesie trawienia. Warto zatem zmielić suszone grzyby na proszek i w takiej postaci dodać do potraw.

1 2
REKOMENDACJA
2017-04-13 15:46:54
~Ola

Na stronie https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ znajdziecie dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia. Polecam!

2016-06-09 22:53:58
~Jerzy

Stosuję mimo diety, suplement diety Glukozin. Osoby które nie są skazane na insuline i trzymają dietę poroponuję skorzystać z tego sumplementu diety

2013-02-13 10:50:26
~żyj zdrowo

Przypadkowo wyczytałem w necie o aktywatorze wody Atara Golden . To profilaktyka na nowotwory i wszelkie inne choroby krążeniowe a szczególnie prostata , ponoć cukier też spada . szukaj i czytaj a zadbasz o własne zdrowie .

2012-12-30 12:00:35
~wybe

Co Wy z tą dietą, skoro na liście refundacyjnej zabrakło nowoczesnych leków dla diabetyków? Podobno jesteśmy jedynym takim krajem w Europie! Skandal!!!!!

2012-12-27 12:26:37
~kasia

Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Ludzie sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się regularnie i zdrowo odżywiać! Pokaż że ty też schudniesz z naszą pomocą. Uwierz w to! Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie, bez głodowania i bez efektu jo-jo. idealnafigura.com/gberes

2012-12-27 11:42:10
~AMELIA

Przy cukrzycy trzeba szczególnie dbać o swoja dietę i uważać co się je. Ważne jest, aby być pod stała kontrola lekarza lub diabetologa. Trzeba stosować się do zasad odżywiania się http://wwww.vivalavita.pl/choroba/c ukrzycatypuii-9.html ważny jest też odpowiedni wysiłek fizyczny, to zwiększa wrażliwość komórek na insulinę

2012-12-25 12:50:11
~pretend y-s

CHCESZ MIEĆ RAKA? CHOROBY WĄTROBY, TRZUSTKI JELIT? - BĄDŹ BIERNY WOBEC GMO. chcesz być zdrowy? zaprotestuj wprowadzaniu GMO!!!!!

2012-12-25 11:37:02
~wp

ZDJECIA Z BRUTALNEJ ZBRODNII Z NEWTON 20 DZIECI ZAKRWAWIONE W SALACH SZOK BEZ CENZURY TYLKO DLA OSÓB O MOCNEJ PSYCHICE

2012-12-25 11:36:02
~ex

do modliszka sama suk masz kopleksy facet cie wyruchał i zostawił a moze bylo kilku na iprezi korzystało z twojej gościnności miedzy nogami

2012-12-25 11:26:57
~cukrzyk

na świecie jest 200 milionów cukrzyków oficjalnie i ta liczba rośnie w zastraszającym tempie jak epidemia, drugie 200 milionów chodzi z nierozpoznaną cukrzycą i nie ma o tym zielonego pojęcia bo cukrzyca zazwyczaj rozwija się wiele lat zupełnie bezobjawowo. Winne jest oczywiście wysoko przetworzone jedzenie które można znaleźć dziś na każdym kroku. Z cukrzycą to nie jest tak do końca że trzeba się głodzić, ja się nie głodzę wystarczyło że zmieniłem nawyki żywienio

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.