wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Dlaczego krwawią dziąsła?

123RF
24.12.2012

Zdrowe dziąsła mocno przylegają do zębów, są różowego koloru i nie krwawią podczas szczotkowania czy jedzenia. Tego ostatniego objawu nie wolno bagatelizować, bo może świadczyć o chorobie – cukrzycy, zaburzeniach hormonalnych, schorzeniach wątroby czy tarczycy. Krwawiące dziąsła to niekiedy również efekt nagromadzenia bakterii w jamie ustnej czy braku niektórych witamin w organizmie.

Dziąsłem nazywamy zgrubiałą tkankę, która osłania wyrostek zębodołowy; jest z nim zrośnięta. Dzielimy je na górne i dolne – każde ma powierzchnię wargową lub policzkową zwróconą do przedsionka jamy ustnej oraz powierzchnię językową zwróconą do jamy ustnej właściwej. Dziąsła ściśle przylegają do zębiny i wypełniają przestrzeń między zębami. Są różowe; w miejscu, gdzie tkanka staje się ciemniejsza, zaczyna się błona śluzowa. Typowe dla dziąseł są niewielkie wgłębienia – nie jest to objaw chorobowy.
 
Tkanka dziąsła nie zawiera gruczołów, jest silnie unaczyniona i podatna na uszkodzenia. Dlatego tak częstym zjawiskiem jest krwawienie dziąseł – szacuje się, że doświadczył tego co drugi człowiek. Krwawienie nie zawsze oznacza chorobę. Bywa, że to skutek podrażnienia dziąseł zbyt ostrym włosiem szczoteczki do zębów. Wystarczy ją wtedy zmienić (najlepiej na miękką) i zmodyfikować technikę mycia. Zębów nie wolno szorować. Szczoteczkę powinno się odchylić od linii zębów i myć je okrężnymi ruchami, przechodząc następnie do ruchów wymiatających z góry do dołu – na szczęce górnej – i od dołu ku górze – na szczęce dolnej. Krew z dziąseł może się także pojawić jako efekt nieumiejętnego używania nici dentystycznej czy wykałaczki.
 
Gdy kamienia jest za dużo…

Krwawienie spowodowane nieumiejętnym szczotkowaniem zębów czy zbyt twardą szczoteczką jest zazwyczaj niewielkie i trwa dość krótko. Jeśli jednak po zmianie szczoteczki czy techniki mycia zębów krwawienie nadal będzie się pojawiać, może to świadczyć o chorobie, np. o zapaleniu dziąseł.
 
To schorzenie infekcyjne, którego przyczyną jest nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna. Ulega ona mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. W efekcie bakterie się mnożą i doprowadzają do stanu zapalnego dziąsła, które otacza ząb lub nawet całe łuki zębowe. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy, która może skończyć się nawet wypadnięciem zębów.
 
Leczenie zapalenia dziąseł polega przede wszystkim na przestrzeganiu higieny jamy ustnej – używaniu odpowiedniej szczoteczki, stosowaniu właściwej techniki mycia, sięganiu po nić dentystyczną czy po płyny do płukania ust (najlepiej przeciwzapalne albo antybakteryjne). Dobre efekty może dać płukanie ust naparami z szałwii czy rumianku, a także pokrywanie krwawiących miejsc na dziąsłach olejkami eterycznymi, np. z mirry. Jeśli stan zapalny zaatakował cały łuk zębowy, trzeba wybrać się do dentysty, który przepisze odpowiednie leki, a czasem antybiotyk. Specjalista usunie również kamień i osad, które powstały na zębach.
 
1 2
REKOMENDACJA
2017-10-14 19:48:02
~Maros

Profilaktycznie pasta i płyn do płukania jamy ustnej Septoral parodont i problem krwawiących dziąseł z głowy. Stosujcie wyłącznie produkty profesjonalne, nie drogeryjne, bo mają ogromną przewagę i o niebo lepszy skład.

2014-08-07 18:56:09
~Adrian

Na krwawiące dziąsła polecam zestaw ziół: kłącze perzu, pokrzywa, kwiat rumianku oraz babka lancetowata 100% skuteczność, kuracja trwa 4 miesiące. Dawkowanie 2 łyżki czubate zalewamy wrzątkiem ok, 750 ml (mały dzbanuszek) starcza na 24 godziny (doba) i pijemy 4 razy dziennie po 200ml. Przy okazji oczyścimy sobie wątrobę i nerki. Z krwawiącymi dziąsłami borykałem się od 25 lat, nic mi nie pomagało a zgodnie z zaleceniem stomatologa wypróbowywałem prawie wszystkie medykame

2012-12-27 09:45:19
~widz

to może być pierwszy objaw paradentozy

2012-12-27 09:33:53
~ewa

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na alegro u uzytkownika dietek1 polecam a komentarze mowia same za siebie... http://allegro.pl/listin g/user.php?us_id=23382927

2012-12-27 09:21:41
~ania

polecam w takich wypadkach czyszczenie zębów szczoteczką ultradźwiękowa! Nie mylić z sonicznymi (dzwiękowymi) szczoteczkami , które też są reklamowane jako ultradźwiękowe. Taką szczoteczką można czyścic z odległości 1 cm od dziąseł wcale ich nie dotykając. do kupienia np . czyste-zeby.pl

2012-12-27 08:59:02
~wupepeel

BO MASZ RAKA!!!!

2012-12-27 08:49:20
~rychu

Schudłem 26 kg nie rezygnująć ze swoich ulubionych posiłków i nie głodując się!Nie rezygnując nawet ze słodyczy! Pozbyłem się bojlera na brzuchu!!Aż człowiek inaczej się czuje. Teraz jestem bardziej pewny siebie.Nie wstydzę sie już wyskoczyć na basen i nie mam tej strasznej zadyszki jak biegałem za autobusem:)więcej informacji na dietatrening@wp.pl Warto

2012-12-26 07:08:34
~kawusia

zmienić szczotkę na twardą. mnie pomogło.

2012-12-26 02:36:40
~Dayademus Titilakaa.

- A co najbardziej panią rani? - Arska obojętność.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.