wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Uwaga na grypę!

123RF
02.01.2013

Objawy grypy znają niemal wszyscy - to wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, mięśni, stawów i gardła, a także ogólne zmęczenie i brak apetytu. Chorobie często towarzyszy też kaszel.

Według szacunków Głównego Inspektora Sanitarnego, w 2012 roku grypę przeszło ponad 180 tys. mieszkańców Polski. To o prawie 70 tys. więcej niż w roku poprzednim i blisko 100 tys. więcej niż w 2010 roku.  Główny atak choroby miał miejsce w grudniu. Tylko w drugim tygodniu tego miesiąca odnotowano 62 tys. nowych zachorowań.

Niestety, z końcem roku sezon grypy się nie skończył. Przeciwnie - wirusy nadal atakują. Sprawcami choroby są trzy typy ortomyksowirusów: typ A - wywołujący pandemie (np. hiszpankę, grypę ptasią lub świńską), typ B - wirus wywołujący grypę sezonową i najmniej zakaźny typ C - powodujący najczęściej infekcje. 

W wyobraźni społecznej obraz grypy jest bardzo niejednolity. Jedni śmiertelnie boją się tej choroby, inni stawiają ją na równi z przeziębieniem i bagatelizują objawy. Szczególnie to drugie podejście może być bardzo niebezpieczne - zarówno dla chorego, jak i jego otoczenia.

Bagatelizujący zakażenie chory może zarazić nawet kilkadziesiąt osób. Wirusy roznoszone się drogą kropelkową, a więc kichając, kaszląc, a nawet tylko oddychając przebywając wśród innych osób, narażamy je na zachorowanie. Warto pamiętać, że osoba, która przeszła grypę, zaraża jeszcze przez dwa - trzy dni po ustaniu objawów.

Chory na grypę, który zamiast leżeć w łóżku, chodzi do szkoły czy pracy, stanowi początek lokalnej epidemii. I to epidemii bardzo groźnej choroby. O ile bowiem sama grypa sezonowa - leczona od chwili, gdy tylko pojawiły się objawy, zazwyczaj nie jest groźna dla zdrowia, o tle powikłania po tej chorobie mogą okazać się nawet śmiertelne.  Wirus wywołujący grypę jest bardzo agresywny i silnie upośledza odporność organizmu, co stwarza innym wirusom i bakteriom doskonałą okazję do ataku.

1 2
REKOMENDACJA
2018-02-09 00:24:21
~Feliks

To wydaje się bardzo dobry pomysł. Ja szukam sposobu żeby zapobiec utracie wyników wypracowanych na treningach, a spadki mam największe jak nie mogę nic w siebie wcisnąć. Makro Nutramil ma fenomenalne, musze go przetestować

2017-11-08 19:58:39
~Ula

Ja w trakcie choroby pije nutramil, bo w ogóle nie obciąża żołądka i dodaje energii, dzięki niemu zdecydowanie szybciej zdrowieje i nie chodzę osłabiona.

2013-11-05 10:40:22
~wanda

trzeba jednak uważać na to, co się sobie aplikuje, bo nawet suplementy diety, syropy czy leki na przeziębienie z witaminami mogą wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/interakcje co i Wam polecam! /nie wiedziałam, że np fervex i witamina C wchodzą ze sobą w niebezpieczne interakcje!/

2013-01-22 12:14:20
~zdrowie bez chorób

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2013-01-16 18:52:07
~zcdsw

Ok. trzeba wyleżeć ale jak to zrobic mają pracownicy ,gdy pójdą na zwolnienie to wielu juz zostaje na bruku ,bo nasi szefowie panowie i panie władcy powiedzą nam żegnam i na bruk.A sami to idą .

2013-01-07 20:31:22
~bez szczepionek

Czas wprowadzić wreszczie zakaz sprzedaży szcze[pionek przeciwko grypie które sa o wiele groźniejsze niż najpoważniejsza grypa! Grypę lecxzy sie wypacająć: czosnek, cebula, gorące prysznice, grog, grane wino, i ciepłą dziewczyna w łóżku!

2013-01-07 08:45:45
~emma

Niestety w Polsce mogą tylko wyleżeć grypę nasi panowie tj.szefowie i personel tzw.wyższego szczebla reszta niewolników jak tylko zachoruje to zaraz na czarną listę i do utylizacji. Dlatego tak wielu osób chodzi do pracy chorych bo jak się straci pracę za zwolnienie lekarskie to tylko nawet lekarz go nie przyjmie. Życzę zdrowia.

2013-01-06 19:17:56
~ojej

media sieja psychozę strachu a firmy farmaceutyczne zacierają ręce i zarabiają goląc nasze kieszenie i na tym jeszcze zarabia lekarz

2013-01-06 18:18:55
~papilion

to ten link, który niżej się nie zmieścił, ale zachęcam wszystkim do poszukiwań prawdy jak nasze media robią nas ostro w konia, narażając nasze zdrowie i naszych dzieci http://www.portal.wci.pl/wia domosci/polska/mammografia-a-sprawa -polska-rak-2/

2013-01-06 18:16:36
~papilion

tak naprawdę, to nasze organizmy są samowystarczalne i najlepiej przed ich śmiesznymi grypami ochronimy się sami :) . właśnie jestem po takiej "strasznej" grypie, buhaha. leżalam 3 dni w łóżku i piłam rumianek z czarnym bzem i sokiem malinowym (moja mama sama robi taki sok) i po 3 dniach jak ręką odjął. dla jeszcze niewtajemniczonych polecam zapoznać się z mafią farmaceutyczną, która w rzeczywistości robi nam głównie krzywdę. takim wstępem może być poniższy

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.