wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Guzki tarczycy - o czym świadczą?

SPL/EastNews
07.01.2013

Najczęściej wykrywamy je podczas badań USG, najczęściej u kobiet i najczęściej wymagają tak wnikliwej obserwacji, jak i leczenia. Na szczęście rzadko okazują się złośliwe.

Tarczyca to gruczoł niewielki, ale ważny. Umieszczony w dolnej części szyi i składający się z płatów bocznych i cieśni, jest odpowiedzialny za syntezę dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Hormony te produkowane są w pęcherzykach gruczołu, skąd (w zależności od zapotrzebowania) są uwalniane do układu krążenia. Ich wydzielanie reguluje z kolei przysadkowy hormon tyreotropowy (TSH) i podwzgórzowy czynnik uwalniający tyreotropinę – TRH.

Jeśli ten skomplikowany system zależności: tarczyca-przysadka-podwzgórze działa bez zarzutu – czujemy się dobrze, nie mamy problemów z niekontrolowanym przybieraniem na wadze, nie czujemy rozdrażnienia. Jeśli jednak hormony te nie pozostają w równowadze – zaczynają się kłopoty. Warto dodatkowo wiedzieć, że podwzgórze, przysadka i tarczyca pozostają w tzw. ujemnym sprzężeniu zwrotnym. Im więcej hormonów wydziela tarczyca, tym mocniej hamowane jest działanie przysadki i podwzgórza.Skąd te guzki?
O ile zaburzenia czynności tarczycy mają wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia, o tyle nieprawidłowa jej budowa (jeśli tylko w gruczole nie stwierdza się obecności procesu nowotworowego), rzadko ma groźne następstwa.

Guzki tarczycowe – jak to zwykle bywa – powstają z powodu nałożenia się wielu czynników. Na przykład – z niedoboru jodu. Kiedy brakuje nam tego pierwiastka, zmniejsza się synteza hormonów tarczycy, natomiast wzrasta wpływ TSH na przerost komórek pęcherzykowych. Konsekwencją tego jest powstanie guzków i powiększenie tarczycy.

Kiedy możemy podejrzewać, że z naszą tarczycą jest coś nie tak? Przede wszystkim – gdy zauważymy powiększenie tarczycy (asymetryczne zniekształcenie szyi), gdy  mamy uczucie dławienia w gardle, gdy czujemy ból tej okolicy. Dalej – kiedy odczuwamy stałe osłabienie, uczucie gorąca, drżenie rąk lub zauważamy nienaturalny wytrzeszcz oczu. Kiedy  chudniemy (mimo niestosowania diety) lub kiedy mamy uporczywe zaparcia. U osób starszych objawem może być ból w klatce piersiowej związany z wysiłkiem i kołatanie serca. 

Ze swoimi spostrzeżeniami idziemy do lekarza pierwszego kontaktu. Ten, przy każdym podejrzeniu choroby tarczycy, skieruje  nas na konsultację do endokrynologa. Jakąkolwiek zmianę w funkcjonowaniu tego narządu potwierdzą badania hormonalne, czyli określenie poziomu TSH, FT4, FT3 w surowicy krwi. Obecności guzków czasami można stwierdzić w badaniu palpacyjnym, a już zawsze (nawet jeśli zmiany są małe) – w badaniu USG.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-11-23 21:58:57
~ala

guzki tarczycy świadczą o tym że trzeba zacząć dawać kasę na farmakologię czyli na lekarzy i apteki . Nie dbało się o siebie to się ma kłopoty ze zdrowiem

2014-01-24 09:46:48
~Twoja Tarczyca

Ciekawych rzeczy o tarczycy można się też dowiedzieć na http://twojatarczyca.blogspot.com/

2013-01-22 12:11:48
~szanuj zdrowie lyros

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

2013-01-19 21:05:47
~probioemy@wp.pl

generalnie to i inne schorzenia mogą być z powodu chemicznych substancji w jedzeniu i złego trawienia a to i z zatoksynienia organizmu

2013-01-10 08:08:12
~Moi

Nierzetelny artykuł. Schorzeń tarczycy jest dużo, a objawy są często skarnie różne. Dostać się do endokrynologa na NFZ to graniczy z cudem. Poza tym ciężko o dobrego specjalistę (nawet prywatnie).

2013-01-09 17:17:43
~iwon

A znajdzcie mi felczera ktory ma pojecie na temat tarczycy.Zenada

2013-01-09 13:51:30
~janka

Tyle ciekawych opinii, niestety nie da sie przeczytac do konca, poniewaz urywaja sie w srodku zdania. Nie ma opcji przeczytania calej tresci komentarza?

2013-01-09 11:43:13
~An

Odkąd biorę hormony tarczycy, moje życie się zmieniło – nie wiedziałam, że może być takie „lekkie”. Jestem w 4 miesiącu ciąży, pod comiesięczną kontrolą endokrynologa… Zawsze miałam TSH w normie. Sorki za komentarz w kawałkach, ale inaczej się nie da

2013-01-09 11:42:04
~An

„Panie doktorze sama się do Pana skierowałam, tamten powiedział, że się tego nie leczy” Potem nastąpił wywód na temat głupoty i ignorancji jego kolegów po fachu… Mój lekarz pierwszego kontaktu, który 2 tyg po wybłaganiu niepotrzebnego według niego skierowania do endokrynologa, na skierowaniu na biopsję musiał dopisać pilne i przybić swoją pieczątkę, żebym mogła zrobić ją na fundusz zdrowia, nie odezwał już nic. Odkąd biorę hormony tarczycy, moje życie się zmi

2013-01-09 11:41:35
~An

U endokrynologa: guzy: 3x2cm, 4x1cm (nie miałam grubszej szyi), hashimoto, zakaz zachodzenia w ciążę (bezpieczna ciąża dla rozwoju dziecka, to kiedy TSH jest poniżej 2,5), hormony i zdanie „Jeśli chce mieć pani dzieci to przyszła pani do mnie w najlepszym momencie, kiedy damy radę doprowadzić panią do porządku, tylko poczekamy na wyniki biopsji… Pani lekarz musi być bardzo dobry skoro panią do mnie skierował, jak się nazywa?” „Panie doktorze sama się do Pana skierował

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.