
Kiedy pęcherzyk żółciowy wypełniają kamienie
Przeczytaj też

Czosnek, por i cebula - skarbnica witamin

Tak pokonasz stres!

9 sposobów na zdrową skórę
Pęcherzyk żółciowy (błędnie nazywany woreczkiem) to narząd niewielki. Ale, jakby na przekór rozmiarom, odgrywa rolę arcyważną. To w nim magazynowany jest zapas żółci, która wspiera dwunastnicę w trawieniu tłuszczów. Jak zatem radzi sobie organizm, kiedy tę małą sakiewkę zaczynają wypełniać kamienie? I skąd one się tam biorą?
Znający anatomię wiedzą dobrze, gdzie leży. Inni – fakt, gdzie jest umiejscowiony – mogą uświadomić sobie, gdy zaczną odczuwać z jego strony dolegliwości w postaci kolki. I wtedy staje się jasne – pęcherzyk mamy po prawej stronie brzucha, tuż pod żebrem. Ma ok. 10 cm i wygląda jak niewielka gruszka. Po co nam on? Co się w nim właściwie dzieje?
Wsparcie dla wątroby
Funkcjonowanie pęcherzyka jest nierozerwalnie związane z pracą wątroby. Ta, aby wypełnić swoje liczne funkcje, wytwarza substancje, które albo działają w krwioobiegu, albo w przewodzie pokarmowym i jego organach. Jedną z takich substancji pomocniczych jest żółć, wydzielana do dwunastnicy i magazynowana później w pęcherzyku żółciowym.
Żółć w sensie proporcji ilościowych składa się przede wszystkim z wody, w sensie „istotności” składników – z kwasów żółciowych i ich soli, a w dalszej kolejności z cholesterolu, lecytyny, mocznika, soli mineralnych, soli kwasów tłuszczowych. Ale to kwasy żółciowe są najważniejsze, bo dzięki nim tłuszcz trawiony w dwunastnicy rozpada się na mniejsze cząstki, możliwe do spenetrowania przez trawiące tłuszcze enzymy. Żółć jest także potrzebna do wchłaniania produktów pozostających po strawieniu tłuszczów w jelitach oraz do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Razem z żółcią wydalany jest także z organizmu m.in. cholesterol i substancje toksyczne, m.in. pozostałości leków.
Żółta droga
Wypływająca z wątroby żółć przepływa odpowiednimi przewodami (nazywanymi drogami żółciowymi) do dwunastnicy, która to połączona jest kolejnym przewodem z pęcherzykiem żółciowym. Jego zadaniem jest magazynowanie żółci, która w spływa z wątroby oraz zagęszczenie jej poprzez pochłanianie wody przez ściany pęcherzyka (to dlatego zgromadzona w pęcherzyku żółć nie jest już żółta, ale zielonkawa i gęsta). Po co jednak pęcherzyk magazynuje żółć, skoro wątroba i tak nieustannie produkuje i dostarcza go do dwunastnicy? Po to, że konieczne okazuje się wsparcie dwunastnicy w jej pracy. Nasze posiłki bywają bowiem tak tłuste, że narząd ten nie daje rady przetwarzać nadmiaru tłuszczów samodzielnie. Duża ich dawka w posiłku powoduje, że w dwunastnicy zaczynają wydzielać się odpowiednie hormony, które docierają z krwią do pęcherzyka. Na skutek tego sygnału pęcherzyk kurczy się i wyrzuca porcję żółci.
Kiedy boli, boli dotkliwie
Zdrowy pęcherzyk nie boli. Chory może (choć nie musi) zacząć dawać o sobie znać bolesnymi atakami kolki. Dzieje się tak najczęściej po zbyt dużym posiłku. Większość z nas sądzi wtedy, że coś nam „leży na wątrobie”. Tymczasem to nie na niej, a w pęcherzyku. I nie coś – a konkretnie kamienie. Tak potocznie nazywamy tworzące się w pęcherzyku złogi wytrącające się z żółci: kryształków cholesteroli i soli żółciowych. Tworzą się w wyniku zaburzeń przemiany cholesterolu, złej kurczliwości pęcherzyka, a co za tym idzie – zbyt długiego czasu, jaki żółć w nim zalega. Na to, czy wytworzą się kamienie ma wpływ wiele czynników: wiek (im człowiek starszy, tym ryzyko powstawania kamieni większe), płeć (kamienie częściej mają kobiety), zaburzenia metaboliczne (tu predystynowani są otyli), diety (wysokotłuszczowa sprzyja kamicy), przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych). Opisując profil pacjenta z kamieniami w pęcherzyku lekarze ukuli sformułowanie „cztery F” – Female, Fertile, Fourty, Fatty. Po polsku – kobieta, płodna, czterdziestoletnia i otyła.
Opinie: 41

Nie należy zbyt długo nosić kamieni w pęcherzyku ,mogą one podrażniać ściankę pęcherzyka bezobjawowo przez wiele lat co w następstwie grozi rakiem woreczka żółciowego,który jest przyczyną śmierci tysięcy polaków

Pęcherzyk żółciowy

Jedni mówią nie usuwaj,bo pecherzyk to istotny organ -wykanczaj je lepszymi metodami....drudzy wytnij....tylko po wycieciu dieta niskotluszczowa,a ja bym chciala jeszcze kiedykolwiek zakosztować pizzy,czekolady,wina itp :(( co robic kogo sluchac??

mam 27 lat ostatnio robiąc usg jamy brzusznej lekarz powiedział że mam złogi 9 mm w pęcherzyku żółciowym strasznie się boję czy czeka mnie operacja ??? i czy jest bolesna ??? proszę o odpowiedz mam małe dziecko nie mogę leże w szpitalu :(

Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o cho

Polecam książkę profesora, doktora Michała Tombaka - Jak żyć długo i zdrowo.

MI wczoraj usuneli woreczek. Jeszcze troche boli jak sie ruszam, ale juz jestem w domu. Mam male dzieci i nie bede ryzykowala, ze mi sie to paskudztwo rozleje po calym brzuchu. Za miesiac lecimi na narty jesli bedzie jeszcze snieg. Pozdrawiam

Myślisz ze widziałeś już wszystko? Czas przejrzeć na oczy!!! - www.oncam.tv/pl/pp/zorba23

Mam woreczek pełny kamieni.Miałem atak 35lat temu.Obyło się bez chirurga.Od 10-ciu lat codziennie rano na czczo wypijam 1 zieloną kuleczkę ROWACHOLU z wodą. Teraz mam lat 70 i czuję się dobrze.Pozdrawiam!

moja mama wiek 66lat od paru lat ma kamienie i to dosyc spore nie idzie na operacje bo sie boi zalazlem rekomendacje ziol shilintong w polsce uwazane za nie autoryzowane [to caly chory kraj] bierze je od ok.3 lat kamien niestety jest dalej ale zatrzymal sie proces powieksznia i nie odczuwa bolu polecam jako alternatywe zamiast operacji
Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie
wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy
tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a
nie obelgi. Zasady Opinii.