wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Dyskopatia - przeszywający ból
Zdrowie & Fitness
Nieznośny ból karku
Zdrowie & Fitness
Atak rwy kulszowej
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Dyskopatia - przeszywający ból

123RF
11.02.2013

Schylasz się, żeby podnieść torbę z zakupami albo gwałtownie wstajesz zza biurka. Nagle przeszywa cię silny ból, przez który nie możesz się wyprostować. To może oznaczać, że wypadł ci dysk. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? 

Ostry ból pleców, nasilający się przy chodzeniu, drętwienie i mrowienie kończyn, a nawet zaburzenia czucia – zwykle tak objawia się dyskopatia. Z tym schorzeniem zmaga się dziś około 30 proc. osób w wieku od 30 do 50 lat. Może być ono pierwszym etapem rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, dlatego nie wolno go lekceważyć. 

Dysk nie taki twardy
Pomiędzy kręgami, z których zbudowany jest kręgosłup, znajdują się krążki międzykręgowe. Składają się one z galaretowatego jądra miażdżystego otoczonego włóknistym pierścieniem. – Ich zadaniem jest zapewnienie naszemu kręgosłupowi elastyczności, a także amortyzowanie wstrząsów, które występują na przykład podczas chodzenia czy biegania – wyjaśnia dr n. med. Jacek Janicki, specjalista w dziedzinie neurochirurgii z poznańskiego Szpitala Med Polonia.
 
Kiedy krążek międzykręgowy ulegnie zniekształceniu lub uszkodzeniu, przerwany zostaje pierścień, przez co dochodzi do jego wysunięcia, a nawet do wypadnięcia jądra. W efekcie odczuwamy silny ból spowodowany uciskiem na więzadła kręgosłupa, nerwy wchodzące w skład rdzenia kręgowego, a nawet na sam rdzeń. 
 
W zależności od tego, którego odcinka kręgosłupa dotyka dyskopatia, wyróżniamy trzy rodzaje tej choroby – szyjną, piersiową i lędźwiową. Ta ostatnia występuje najczęściej i objawia się silnym bólem w dolnej części pleców, który często promieniuje do dolnych kończyn. Towarzyszyć temu może mrowienie i drętwienie nóg. 
 
Nie przesilaj się
Dyskopatia związana jest przede wszystkim z wywoływanymi przez proces starzenia zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego. Istotne są także uwarunkowania genetyczne. Jednak na rozwój tej choroby wpływ ma także wiele innych czynników, przez co wypadnięcie dysku zdarza się w różnym wieku. – Do przemieszczenia krążka międzykręgowego może dojść w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Przyczyniają się do tego na przykład stanowiące dla niego spore obciążenie wady postawy i otyłość, a także niewłaściwe dźwiganie ciężarów – ze skłonu zamiast z przysiadu. Dyskopatii sprzyja też stres, który zwiększa napięcie mięśni – wylicza dr n. med. Jacek Janicki z Med Polonii. Na wypadnięcie dysku wyjątkowo narażeni są palacze, bo w ich przypadku krążki międzykręgowe trudniej się regenerują. 
 
1 2
REKOMENDACJA
2013-07-31 00:01:23
~Ann

Nie wolno dopuścić do zaniedbania - najlepiej od razu zapisać się do ortopedy, który pokieruje naszym dalszym leczeniem bądż rehabilitacją. Niezłych specjalistów mieli w Konstancinie w CKR

2013-02-15 08:16:30
~dbaj o zdrowie wiedza

raka Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? Cała prawda o urządzeniu aktywator wody Atara Golden szukaj w necie wiadomości o aktywatorze wody Atara Golden - to jedyny ratunek dla ludzkości . Kto czyta i pyta nie błądzi !

2013-02-12 17:34:53
~maruda

Operował mnie dr n. med. Jacek Janicki metodą mikrodysektomię endoskopową jak na razie jestem zadowolona. Długo zwlekałam z operacją i żałuję, że nie podałam się jej wcześniej.

2013-02-12 13:25:14
~Jakub - proszę nie usuwać

Osteopata zajmuje się leczeniem rwy kulszowej rzekomej, czyli bólem promieniującym. Jeżeli występuje rwa kulszowa prawdziwa, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Najlepiej odbyć diagnostykę u Osteopaty, który podejmie leczenie lub skieruje do lekarza. Osteopata jest fizjoterapeutą bądź lekarzem po szkoleniu osteopatycznym trwającym 5 lat. Uwaga na terapeutów po kursach 2 dniowych

2013-02-12 12:41:12
~Jakub

Oczywiście techniki Osteopatyczne są w stanie leczyć rzekomą rwę kulsszową a nie rwe kulszową prawdziwą. Najpierw trzeba to rozróżnić, najlepie na diagnostykę udać się do Osteopaty (po studiach a nie kursie 2 dniowym) On przeprowadzi leczenie lub wyśle (jeśli konieczne na konsultację do lekarza ze specjalizacją neurochirurgii

2013-02-12 11:58:37
~Salcie

No i dwa istotne ćwiczenia na rozciągnięcie kręgosłupa-by ów dysk miał szanse wskoczyć na swoje miejsce-kocia kołyska i odwrotnie - pompki lędźwiowe - psiocha zostaje przy ziemi-resztę dźwigamy jak w tradycyjnych pompkach-kilka serii dziennie i za pół roku jesteśmy zdrowi. No i unikać syjonistów.

2013-02-12 11:51:08
~Salcie

I nie słuchać lekarzy czy innych cudaków-ci pierwsi wysyłają pod skalpel-tyle że czekając na operacje zdążymy sie 5 razy zestarzeć i umrzeć. Ci drudzy mają metody szamańskie-ale kasę biorą całkiem realną. Wszystko to co opisane przerobiłam wielokrotnie więc coś tam wiem. Dyskopatia to poważny problem ale tu wiele zależy od nas samych.

2013-02-12 11:46:38
~Salcie

Miałem ciężką dyskopatię i obyło się bez operacji. Kilka istotnych (choć pewnie czasem śmiesznych wskazówek): Regularnie spuszczać "z krzyża". Podnosić nie z pleców a z kolan (jak ciężarowcy). Ćwiczenia mięśni pleców-to mięśnie mają podnosić ciężary a nie kręgosłup. Klamoty przenosić rozkładając ciężar możliwie symetrycznie-na dwie łapy. Ograniczyć palenie. Uciekać od stresu (wiem, w tym zażydzonym państwie ciężko gojowi uciec od stresu). Nie s

2013-02-12 11:35:43
~ola

a na rehabilitację dostaniemy się za kilka miesięcy

2013-02-12 10:51:39
~Maciej -Brdów

WITAM !!! JESTEM TERAPEUTĄ MANUALNYM I JAK DO TEJ PORY JESZCZE NIKT PO MOJEJ TERAPII NIE TRAFIŁ POD SKALPEL. PANIE DR MOŻE ZAMIAST CHIRURGICZNIE TO OSTEOPATYCZNIE?! Pozdrawiam cierpiących!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.