wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Dyskopatia - przeszywający ból
Zdrowie & Fitness
Nieznośny ból karku
Zdrowie & Fitness
Atak rwy kulszowej
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Dyskopatia - przeszywający ból

123RF
11.02.2013

Schylasz się, żeby podnieść torbę z zakupami albo gwałtownie wstajesz zza biurka. Nagle przeszywa cię silny ból, przez który nie możesz się wyprostować. To może oznaczać, że wypadł ci dysk. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? 

Ostry ból pleców, nasilający się przy chodzeniu, drętwienie i mrowienie kończyn, a nawet zaburzenia czucia – zwykle tak objawia się dyskopatia. Z tym schorzeniem zmaga się dziś około 30 proc. osób w wieku od 30 do 50 lat. Może być ono pierwszym etapem rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, dlatego nie wolno go lekceważyć. 

Dysk nie taki twardy
Pomiędzy kręgami, z których zbudowany jest kręgosłup, znajdują się krążki międzykręgowe. Składają się one z galaretowatego jądra miażdżystego otoczonego włóknistym pierścieniem. – Ich zadaniem jest zapewnienie naszemu kręgosłupowi elastyczności, a także amortyzowanie wstrząsów, które występują na przykład podczas chodzenia czy biegania – wyjaśnia dr n. med. Jacek Janicki, specjalista w dziedzinie neurochirurgii z poznańskiego Szpitala Med Polonia.
 
Kiedy krążek międzykręgowy ulegnie zniekształceniu lub uszkodzeniu, przerwany zostaje pierścień, przez co dochodzi do jego wysunięcia, a nawet do wypadnięcia jądra. W efekcie odczuwamy silny ból spowodowany uciskiem na więzadła kręgosłupa, nerwy wchodzące w skład rdzenia kręgowego, a nawet na sam rdzeń. 
 
W zależności od tego, którego odcinka kręgosłupa dotyka dyskopatia, wyróżniamy trzy rodzaje tej choroby – szyjną, piersiową i lędźwiową. Ta ostatnia występuje najczęściej i objawia się silnym bólem w dolnej części pleców, który często promieniuje do dolnych kończyn. Towarzyszyć temu może mrowienie i drętwienie nóg. 
 
Nie przesilaj się
Dyskopatia związana jest przede wszystkim z wywoływanymi przez proces starzenia zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego. Istotne są także uwarunkowania genetyczne. Jednak na rozwój tej choroby wpływ ma także wiele innych czynników, przez co wypadnięcie dysku zdarza się w różnym wieku. – Do przemieszczenia krążka międzykręgowego może dojść w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Przyczyniają się do tego na przykład stanowiące dla niego spore obciążenie wady postawy i otyłość, a także niewłaściwe dźwiganie ciężarów – ze skłonu zamiast z przysiadu. Dyskopatii sprzyja też stres, który zwiększa napięcie mięśni – wylicza dr n. med. Jacek Janicki z Med Polonii. Na wypadnięcie dysku wyjątkowo narażeni są palacze, bo w ich przypadku krążki międzykręgowe trudniej się regenerują. 
 
1 2
REKOMENDACJA
2015-06-01 21:13:17
~piotr

ODSTAPIE TERMIN OPERACJI operacja kregoslupa ledzwiowy badz szyjny w b dobrym warszawskim szpitalu i b dobry operator.termin 20 lipca 2015.ja rezygnuje bo bede probowal metod malo inwazyjnych.osobie ostapie b potrzebujacej badz takiej ktora musi czekac dlugo w kolejce na nfz.kontakt peter.kasica@gmail.com

2013-07-31 00:01:23
~Ann

Nie wolno dopuścić do zaniedbania - najlepiej od razu zapisać się do ortopedy, który pokieruje naszym dalszym leczeniem bądż rehabilitacją. Niezłych specjalistów mieli w Konstancinie w CKR

2013-02-15 08:16:30
~dbaj o zdrowie wiedza

raka Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? Cała prawda o urządzeniu aktywator wody Atara Golden szukaj w necie wiadomości o aktywatorze wody Atara Golden - to jedyny ratunek dla ludzkości . Kto czyta i pyta nie błądzi !

2013-02-12 17:34:53
~maruda

Operował mnie dr n. med. Jacek Janicki metodą mikrodysektomię endoskopową jak na razie jestem zadowolona. Długo zwlekałam z operacją i żałuję, że nie podałam się jej wcześniej.

2013-02-12 13:25:14
~Jakub - proszę nie usuwać

Osteopata zajmuje się leczeniem rwy kulszowej rzekomej, czyli bólem promieniującym. Jeżeli występuje rwa kulszowa prawdziwa, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Najlepiej odbyć diagnostykę u Osteopaty, który podejmie leczenie lub skieruje do lekarza. Osteopata jest fizjoterapeutą bądź lekarzem po szkoleniu osteopatycznym trwającym 5 lat. Uwaga na terapeutów po kursach 2 dniowych

2013-02-12 12:41:12
~Jakub

Oczywiście techniki Osteopatyczne są w stanie leczyć rzekomą rwę kulsszową a nie rwe kulszową prawdziwą. Najpierw trzeba to rozróżnić, najlepie na diagnostykę udać się do Osteopaty (po studiach a nie kursie 2 dniowym) On przeprowadzi leczenie lub wyśle (jeśli konieczne na konsultację do lekarza ze specjalizacją neurochirurgii

2013-02-12 11:58:37
~Salcie

No i dwa istotne ćwiczenia na rozciągnięcie kręgosłupa-by ów dysk miał szanse wskoczyć na swoje miejsce-kocia kołyska i odwrotnie - pompki lędźwiowe - psiocha zostaje przy ziemi-resztę dźwigamy jak w tradycyjnych pompkach-kilka serii dziennie i za pół roku jesteśmy zdrowi. No i unikać syjonistów.

2013-02-12 11:51:08
~Salcie

I nie słuchać lekarzy czy innych cudaków-ci pierwsi wysyłają pod skalpel-tyle że czekając na operacje zdążymy sie 5 razy zestarzeć i umrzeć. Ci drudzy mają metody szamańskie-ale kasę biorą całkiem realną. Wszystko to co opisane przerobiłam wielokrotnie więc coś tam wiem. Dyskopatia to poważny problem ale tu wiele zależy od nas samych.

2013-02-12 11:46:38
~Salcie

Miałem ciężką dyskopatię i obyło się bez operacji. Kilka istotnych (choć pewnie czasem śmiesznych wskazówek): Regularnie spuszczać "z krzyża". Podnosić nie z pleców a z kolan (jak ciężarowcy). Ćwiczenia mięśni pleców-to mięśnie mają podnosić ciężary a nie kręgosłup. Klamoty przenosić rozkładając ciężar możliwie symetrycznie-na dwie łapy. Ograniczyć palenie. Uciekać od stresu (wiem, w tym zażydzonym państwie ciężko gojowi uciec od stresu). Nie s

2013-02-12 11:35:43
~ola

a na rehabilitację dostaniemy się za kilka miesięcy

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.