wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Mocznica - jakie są objawy choroby?

123RF
12.02.2013
Mocznica (uremia) to stan chorobowy, z którym mamy do czynienia najczęściej w końcowym stadium przewlekłej niewydolności nerek. 
 
Kiedy te niewielkie, parzyste narządy nie funkcjonują prawidłowo, dochodzi do gromadzenia się toksycznych produktów przemiany białek i aminokwasów, które od środka zatruwają nasz organizm. Ilościowo wśród szkodliwych substancji prym wiedzie mocznik. 

Jakie są przyczyny choroby?
Przyczyn mocznicy może być wiele. Do najczęstszych należą choroby, które wraz z upływem czasu prowadzą do zniszczenia jednostki strukturalnej nerki - kłębuszków nerkowych. Przyczyną rozwoju tego stanu chorobowego mogą być również nieprawidłowości w naczyniach żylnych i tętniczych, zaopatrujących nerki w krew, a także przeszkody utrudniające odpływ moczu z nerek, na przykład w przebiegu chorób nowotworowych układu moczowego.  
 
Przewlekła niewydolność tych ważnych dla życia narządów rozwija się również wtórnie do innych chorób układowych. Najczęściej jest to następstwo wieloletniej cukrzycy i źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego, prowadzących do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych. Mocznica może również wystąpić w przebiegu dny moczanowej i szpiczaka mnogiego.

Objawy mocznicy
We wczesnych stadiach przewlekła niewydolność nerek przebiega niemal bezobjawowo. Alarmujące sygnały pojawiają się, gdy zniszczona jest znaczna część nerek (ok. 80 proc.). Początkowo u osoby z przewlekłą niewydolnością nerek mogą  pojawić się  bóle głowy, drętwienie kończyn oraz brak apetytu. Często w badaniach laboratoryjnych stwierdza się obniżony poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek (niedokrwistość), z tego powodu chory może odczuwać zmęczenie, zmniejszenie tolerancji wysiłku, ospałość, duszność i kołatanie serca. 
 
U wielu pacjentów powikłaniem, a jednocześnie objawem choroby, jest nadciśnienie tętnicze.
 
Organizm sam stara się odtruć, co może objawiać się czkawką, zgagą, nudnościami, wymiotami i biegunką. Skóra osoby z mocznicą jest łuszcząca, sucha, bladożółta i swędząca. Charakterystycznym objawem choroby jest zapach amoniaku z ust. 
 
W skrajnym stadium uremii chory znacznie ogranicza ilość wydalanego moczu (skąpomocz) lub w ogóle go nie oddaje (bezmocz), co prowadzi do przeciążenia i niewydolności serca oraz płuc. Pacjenci terminalni wskutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego przez toksyny mogą  zapaść w śpiączkę mocznicową. 

1 2
REKOMENDACJA
2013-02-28 14:53:58
~Aga

Witajcie! Wiecie jaki macie IQ? Zapraszam do sprawdzenia na iq.098.pl (:

2013-02-22 22:26:57
~█▬█ █ ▀█▀

█▬█ █ ▀█▀

2013-02-14 19:49:50
~dobre zdrowie

Przetrwają Ci co czytają ,......dlaczego ? MEDYCYNA informacyjna XXI w . Szukaj w necie o aktywatorze wody Atara Golden - to jedyny ratunek dla ludzkości . Ludzie modlą sie i umieraj jak ich dziadowie bo NIC nie czytają Czytając info i przesyłając na face pomagasz chorym Kto czyta i pyta nie błądzi ! ......masz dobre serce powiel na face

2013-02-14 14:20:57
~probioemy@wp.pl

a co szczupli nie chorują ?co ma zdrowie do figury / liczy się prawidłowe trawienie ,co jemy i jak to nasz organizm przetwarza i jak się wypróżniamy / znam takie szczupłe Panie a mają z 10 chorób / niech napiszą ile lat nie byli u lekarza / jeśli nie zdejonizujecie jadła z met. ciężkich i chemii to odchudzanie nie ma sensu/ jeśli trawienie jest zgniłe itd.

2013-02-13 11:06:41
~Ada

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje. Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Zapraszam do odwiedzenia w słusznej sprawie idealnafigura.com/zwagi to nie spam. To możliwość pomocy.

2013-02-13 11:01:50
~Asia

Poprawiłam znacznie swoją figurę. W jaki sposób ? bardzo prosty. Stworzyłam zdrowy plan odżywiania warto wiedzieć podstawowe rzeczy co wówczas jeść, nie trudno popełnić błąd który przyniesie odwrotny skutek. Oto kilka rad i uwag na temat zdrowego odżywiania wystarczy tylko poczytać a zmieni się wiele idealnafigura.com/zwagi to tylko kilka minut dla twego zdrowia. Polecam

2013-02-13 10:31:01
~haha

Do Aga - Ty nie czekaj na komentarze internautów tylko bierz mamę i do lekarza idź a nie czekasz na internetową diagnozę osoby, która zapewne mało wie a jeśli coś tam wie to przez monitor Twojej mamy nie przebada

2013-02-13 10:22:52
~niepopaprany

Agnieszka i Urszula Radwańskie podczas deblowego meczu z zawodniczkami z Izraela miały być wyzywane przez izraelskich kibiców. NAJKRÓTSZA KONFERENCJA PRASOWA SIÓSTR RADWAŃSKICH Polskie tenisistki wygrały w Eljacie z Izraelem 2-1 w meczu Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji, a w głównych rolach wystąpiły siostry Radwańskie - Agnieszka i Urszula. Pomeczowa konferencja prasowa chyba przejdzie do historii. czytaj więcej Jak twierdzi niezalezna.pl, pod adresem naszych z

2013-02-13 10:22:24
~gosia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2013-02-13 10:15:07
~Dzimi

Piję piwo i mam nerki zdrowe/ Wygrywam ponad 20000zł miesięcznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować/ Pozdrawiam

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.