wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Podstępny nowotwór przełyku

123RF
12.02.2013
Co roku w Polsce rozpoznaje się prawie 1500 nowych przypadków zachorowań na nowotwór przełyku. Najczęściej chorobę wykrywa się u mężczyzn powyżej 40. roku życia, chociaż ten typ nowotworu coraz częściej stwierdza się również u kobiet (związek z paleniem tytoniu).
 
Czy jesteś zagrożony?
W zależności od  tego z jakiego nabłonka wywodzi się nowotwór, wyróżniamy różne czynniki, wpływające na jego rozwój. Do najczęstszych typów raka przełyku należą rak płaskonabłonkowy - zlokalizowany głównie w bliższej części przełyku i rak gruczołowy (gruczolakorak), który najczęściej zlokalizowany jest dolnych partiach przełyku. 
 
Oba te nowotwory stanowią łącznie ponad 90 proc.  nowotworów przełyku, a zachorowalność na raka gruczołowego zwiększa się najszybciej z wszystkich występujących u ludzi nowotworów złośliwych. Wpływ na rozwój gruczolakoraka ma palenie papierosów, otyłość, choroba refluksowa przełyku, a także występowanie tzw. przełyku Baretta (stan przedrakowy). 
 
Wpływ na wystąpienie raka płaskonabłonkowego ma również palenie papierosów, a także spożywanie alkoholu, połykanie gorących napojów oraz niski status społeczny. Oparzenie przełyku substancjami żrącymi zwiększa ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego przełyku o ponad 8 razy.
 
Niepokojące objawy
Rak przełyku rozwija się podstępnie, a objawy daje późno, dlatego tak mało efektywne jest jego leczenie.  Do najbardziej charakterystycznych objawów raka przełyku należy dysfagia, czyli utrudnione połykanie. Występuje ona u ponad 70 proc. pacjentów z nowotworami przełyku. Dosyć często (60 proc. chorych) rozwojowi tego nowotworu towarzyszy znacząca utrata masy ciała. Nieco rzadziej (20 proc.) osoby z chorobą nowotworową przełyku skarżą się na odynofagię (bolesność przy połykaniu). 
 
Wraz z rozwojem choroby dochodzi do rozwoju niedożywienia wynikającego z niedoboru witamin i minerałów oraz braku apetytu. Przy znacznym zaawansowaniu guza chorzy skarżą się na duszność, kaszel i chrypkę, a w badaniu lekarskim często można u nich wykryć powiększone węzły chłonne nad obojczykami oraz powiększoną wątrobę. W przypadku krwawienia z nowotworowego owrzodzenia mogą się pojawiać czarne, tzw. smoliste, stolce. 
 
1 2
REKOMENDACJA
2013-12-26 23:21:12
~Hary 325

Od rozpoznania przyjaciel żył dwa miesiące , miał włożony synk ..........zeby lepiej przełykał i nic nie pomoło- nie doczekał się radioterapi.

2013-09-10 21:24:10
~KRZYCHO524

wszystkim zainteresowanym zapoznajcie sie z dokumentem TERAPIA GERSONA

2013-08-11 23:54:07
~aa

właśnie się dowiedziałam że bliski wujek jest chory...51 lat...córka zaraz wychodzi za mąż, syn właśnie wchodzi w dorosłe życie, jeśli rokowania są takie złe ...jak żyć dalej? nie wiem...

2013-05-06 15:00:57
~aa

Słyszałam o świetnej metodzie na różne dolegliwości. Na ogół piję Essiac, bo to oczyszcza organizm z toksyn, ale w maju przyjeżdża do Polski Brandon Bays. Ona się ponoć wyleczyła z raka wielkości piłki do koszykówki!!!! I ponoć na inne choroby też działa! Ktoś z Was zna to? Ja coś poczytałam tutaj: www.thejourney.com.pl i chyba naprawdę pójdę. Ktoś ma jakieś opinie? Dajcie znać!

2013-02-15 21:07:16
~egon

podziękumy rzadom, jemy gówno które nam zaserwano, pozatierdzali dodatki do żywności z korporacji kasę wzieli i gra, a my teraz raki , sraki itp ;-(

2013-02-15 14:07:18
~pap

wystarczy przestać jeść zatrutą żywność i po problemie

2013-02-15 13:58:16
~agitka

nie ma sie co bać- polecam pestki moreli gorzkiej zapobiegawczo a jak już sie zachoruje to dieta dr Budwing i po chorobie

2013-02-15 12:48:48
~amerykański naukowiec

Jedzcie zupki chińskie i pijcie dużo coli one zabijają nawet nowotwory złośliwe.

2013-02-15 12:16:10
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2013-02-15 10:43:48
~dobre zdrowie

szukaj i czytaj a zadbasz o własne zdrowie . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie Aktywator wody atara golden . Profilaktyka -

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.