wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

27.03.2009

W 2008 roku w Polsce doszło do 5.237 zamachów samobójczych. Prawie 4 tysiące spośród nich miały skutek śmiertelny. Na swoje życie targnęło się 416 dzieci i nastolatków w wieku od 5 do 19 lat, 218 spośród nich zmarło. Dlaczego tak młodzi ludzie próbują popełnić samobójstwo?

Niemy krzyk
Psychologowie i psychiatrzy coraz częściej bezradnie rozkładają ręce. Nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, które każdego dnia na nowo zadają sobie rodzice dzieci, które odebrały sobie życie: "dlaczego?" Coraz częściej próby samobójcze podejmują dzieci z tzw. „dobrych domów”. Ich zachowanie często nie wskazuje na to, że zamierzają zrobić sobie krzywdę.

Jeśli dziecko nie szuka pomocy – trudno mu jej udzielić – zauważa Elżbieta Zubrzycka, psycholog z wieloletnim doświadczeniem. Zazwyczaj jednak jest tak, że dziecko w jakiś sposób wysyła sygnał. I na to właśnie powinniśmy wyczulić dzieci i młodzież! Jeśli Twój kolega czy koleżanka kiedykolwiek wspomni o tym, że nie chce już żyć, nie pozostawiaj tego sygnału bez odpowiedzi!

Przyszli samobójcy często oszczędzają rodziców – dodaje Elżbieta Zubrzycka, zdarza się im jednak wspomnieć o takim zamiarze koledze czy koleżance. Wiele osób korzysta ze stron internetowych. Czasem piszą o tym na forum, bo tak łatwiej. Tak naprawdę nie chcą się zabić. Szukają wyciągniętej dłoni, która pozwoli im wydostać się z dna rozpaczy, na którym się znaleźli. Pod żadnym pozorem, nigdy nie żartujmy z takich postów i nie bagatelizujmy ich. Znane są przypadki, kiedy dzięki sygnałom internautów udało się uratować takie osoby. 

 

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2012-06-26 11:49:32
~McGregor.

Tak, problem zakończy się, gdy durni dorośli, na czele z.. przestaną dawać im antyparadygmat.

2009-04-16 12:02:58
~audaces

Co do rodziców i tego jak powinni wykrywać takie objawy u dzieci to jest tylko jedna metoda - obserwacja. Trzeba przyglądać się co dziecko zmienia. Jeżeli na ogół po powrocie do domu uczyło się i wychodziło na dwór z kolegami, a teraz wraca do domu i siedzi przy komputerze to oznacza, że od czegoś ucieka, nawet jeśli twierdzi, że świetnie się bawi przy komputerze. Zmiany mogą być też subtelne jak nie układanie spodni tak jak zazwyczaj, delikatne napięcie itd..

2009-04-16 11:56:59
~audaces

Drodzy mili i kochani. Powody samobójstw są bardzo różne; homoseksualizm, nacisk otoczenia, stres, albo nawet zwyczajna nuda 'szarość życia'. Często jest też problemem, nazwijmy to, wysoka moralność/wrażliwość duszy. Nie są to jednak tematy z którymi człowiek nie może się uporać. Konieczna jest tylko bliskość jakiejś osoby. Trochę przyjemności w życiu i obranie sobie priorytetów. To taka moja mała recepta.

2009-04-16 11:36:07
~megg

ja tez mialam mysli samobojcze ra znawet probowalam zjadlam tabletki przeciwbolowe z efektem takim ze nie czulam wlasnego ciala!to wszystko bylo przez rodzicow trzymali mnie ciagle jak na smyczy,nie rozmawiali ze mna tylko ciagle krytykowali...mialm wtedy 15,16 lat tak bylo dlugi czas.pozniej wpadlam w depresje mialm 28 lat,zycie.pomogl mi wyjazd z polski ,spotkalm meza,znalazlm fajna prace,a teraz mam wspaniale dziecko i drugie tuz tuz!i uwazam ze najkwazniejsze jest okazanie milosci dziecku.

2009-03-28 15:46:56
~eS

Miałem troje Przyjaciół Samobójców. Pierwszy - Poeta. Około trzydziestki. Nie mógł znieść okropności tego "najlepszego z możliwych swiatów". Drugi - muzyk. B. miiły, uczynny. Zona, dziecko. Sukcesy. Ale i wóda. Skończył ze sobą po pijaku. Szok. Trzeci przypadek - dziewczyna. Jeszcze młoda, piękna. Faceci, mąż, córka, full dobrobyt. Dopadła ją depresja + wóda. I ja mogłem się z nimi zabrać. Ciężkie lata 20-ste. Już planowałem. Wytrzymałem. Było warto.

2009-03-28 15:34:48
~Matka 16-latka

Najczesciej powodem jest brak zrozumienia tego mlodego czlowieka.Nam doroslym ich problemy wydaja sie male bzdurne i smieszne a dla nich to sa wielkie dramaty.Trzeba umiec ich sluchac i probowac pomoc, a nie tylko krytykowac.Smutnym przykladem jest 15-latek z Sosnowca ktory 16-go marca jest w programie' Rozmowy w toku ' a trzy dni pozniej umiera.Nikt nie potrafil go zrozumiec i nie wytrzymal.Nawet koledzy i kolezanki' nie uslyszaly' jego krzyku rozpaczy,Zostawiony sam sobie.

2009-03-28 15:18:08
~paulina

Moim zdaniem jest potrzebnych dużo takich artykułów i nie tylko na stronach internetowych ale warto też zainwestowac w reklamy w telewizji, jakieś plakaty, artykuły w gazetach. Jestem harcerką. Niedawno mój bliski kolega z drużyny powiesił się. Byliśmy z nim naprawdę blisko i musicie uwieżyc, że nic na to nie wskazywało! :( jest nam strasznie trudno, brakuje nam go! :( był taką iskierką w towarzystwie, ambitny, uczciwy, szalony i zawsze uśmiechnięty! :( odszedł bez pożegn

2009-03-28 14:57:04
~cameron

dobry artykul, potrzebny... sama to przeszlam... problemy,choroba, dno, proba samobojcza.... bylo strasznie, nie potrafilam sobie poradzic...nie widzialam innego wyjscia, ale szczerze to chyba nie chcialam umrzec...kocham zycie, ale jestem zbyt slaba. zrobilam to wlasnie w 2008roku mialam 17 lat. teraz chce zyc na nowo z czystym umyslem i dusza... i mam nadzieje ze nie beda mnie juz nawiedzac tamte przezycia i tamte mysli...

2009-03-28 14:53:35
~.

kto uczył tych psychologów.? przeciez proste, że samobójstwo jest popełniane gdy starzy wkurzają albo gdy zrobilo sie cos głupiego lub obciachowego i chce sie skryć przed całym światem... Boszzz . Mam 15 lat i umiem odpowiedziec na to pytanie a ludzie wykształceni, po studiach , magistrach i kij wie po czym jeszcze , głowią się nad tym ... zal.

2009-03-28 14:52:17
~Tajemnicza 13 latka

ja jeszcze jestem dzieckiem mam 13 lat i mi się wydaje że te wszystkie dzieci czują się odrzucone... ja nie zaprzeczam że też kidyś tak myśłałam....

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.