wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

7 przyczyn problemów z erekcją

123RF
04.03.2013

Mężczyźni niepytani, milczą o życiu intymnym. W Polsce około 2,5 miliona cierpi na zaburzenia erekcji, 95 proc. z nich nie leczy się. Próbują przeczekać problem, uciekając od seksu. Kłopoty ze wzwodem to czuły barometr zdrowia mężczyzny. I psychicznego, i fizycznego. Bo zaburzenia erekcji mogą mieć wiele przyczyn.

 
Z fizjologicznego punktu widzenia erekcja to chemia plus reakcja hydrauliczna. Na skutek działania tlenku azotu i serii następujących po sobie skomplikowanych reakcji biochemicznych, mięśnie gładkie penisa rozkurczają się, a naczynia krwionośne w ciałach jamistych wypełniają krwią. By wzwód nie zanikł na czas konieczny do odbycia stosunku, muszą one zablokować żyły umiejscowione pod osłoną członka. Bywa, że przy zaburzeniach erekcji, szwankuje i jeden, i drugi mechanizm, tzn. i ilość napływającej krwi jest niewystarczająca, i krew zaczyna uciekać przez niezablokowane żyły. Ale erekcja to nie tylko sprawne współdziałanie układu naczyniowego i nerwowego. Potrzebny jest bodziec erotyczny. Doznanie zmysłowe, podnieta, chęć zbliżenia.
 
U zdecydowanej większości młodych mężczyzn problemy ze wzwodem mają źródło w psychice. I na odwrót: u 3/4 panów, którzy przeszli przez „smugę cienia” przyczyny tkwią w ciele, a nie w głowie.
 
1. Stres, zmęczenie lub… niewłaściwa partnerka
Gdy ktoś pracuje 14 godzin na dobę, cały czas nastawiony jest na walkę, działanie, to nie tak łatwo jest mu przestawić się nocą na tryb bliskości i intymności. Kiedy więc zbliżenie staje się kolejnym wieczornym zadaniem do wykonania, to akurat na nim można już polec. Przewlekłe zmęczenie objawia się i na poziomie fizjologii, i psychiki. Często od przeciążenia związanego ze stresem zaczyna się depresja, a człowiek nią dotknięty, nie ma ochoty dosłownie na nic. Na seks także. Rada? 
 
Rozmowa z partnerem o konieczności prowadzenia mniej stresującego trybu życia, w której ani nie będziemy nadmiernie zwracać uwagi na problem niedyspozycji partnera, ani jej bagatelizować. Pamiętajmy, że w męskim słowniku „chwilowa niedyspozycja”, niespecjalnie odbiega od „impotencji”. A świadomość bycia impotentem powoduje na tyle dużą blokadę psychiczną, że powrót do sprawności może być znacznie utrudniona, nawet po wyeliminowaniu czynnika takiego jak stres czy zmęczenie.
 
Warto też pamiętać, że niektórzy mężczyźni mogą mieć kłopoty nie tyle z samą erekcją, co z relacjami z partnerką – to tzw. impotencja ad personam.
 
2. Kłopoty sercowe
Można powiedzieć, że penis pozostaje w ścisłym związku z sercem. Kiedy w naczyniach krwionośnych dochodzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych, ich średnica zwęża się, krew przeciska się z coraz większym trudem, wtedy i osiągnięcie wzwodu jest coraz trudniejsze. A że średnica naczyń w prąciu jest o połowę mniejsza niż pozostałych, to pierwsze niepokojące sygnały o rozwijającej się miażdżycy dadzą o sobie znać właśnie zaburzeniami erekcji. Dlatego kardiolodzy przestrzegają: masz kłopoty sypialni – uważaj, przebadaj się, zmień tryb życia, bo być może grozi ci zawał. Problemy z erekcją są bardziej istotnym ostrzeżeniem przed kłopotami kardiologicznymi niż wysoki poziom cholesterolu czy podwyższone ciśnienie krwi. 
 
3. Brak ruchu i niewłaściwa dieta
By ustrzec się przed kłopotami z erekcją, trzeba przede wszystkim dbać o naczynia krwionośne. Recepta będzie dokładnie ta sama, jaką usłyszelibyśmy w gabinecie kardiologa: nie można jeść zbyt dużo i zbyt tłusto, należy dbać, by w naszym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców, trzeba ograniczyć spożycie mocnego alkoholu, za to można pić regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. I trzeba dużo się ruszać. Bo zaburzenia erekcji mają związek z mniejszą zdolnością organizmu do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kto ma problemy w łóżku, nie da rady stanąć na starcie rajdu rowerowego. 
 
4. Palenie papierosów
Jak pokazują badania – wypalanie paczki papierosów dziennie przez kilkanaście lat u 3/4 palaczy prowadzi do impotencji. Nikotyna powoduje zmiany naczyniowe, zaburza wydzielanie hormonów, przyspiesza starzenie. Zawarte w dymie tytoniowym składniki toksyczne wywołują również zmiany w męskich komórkach rozrodczych. Palacze mają mniejszą objętość nasienia, mniej plemników, a te, które są, często są mniej ruchliwe i nieprawidłowo zbudowane.
 
5. Alkohol
Jego wpływ na potencję jest o tyle zdradliwy, że w niewielkich dawkach może z początku korzystnie oddziaływać na poprawę libido. Dodaje wigoru, rozluźnia, sprzyja zbliżeniom. Jednak pity systematycznie i w dużych dawkach ingeruje w układ hormonalny, naczyniowy, nerwowy, a tylko dobra praca każdego z nich gwarantuje powstanie i utrzymanie erekcji.
 
6. Steroidowe środki dopingujące 
Sterydy to hormony o działaniu anabolicznym, które w medycynie stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach i tylko pod kontrolą lekarza. Przykładowo: przy deficycie hormonów w organizmie, spowodowanym nieprawidłową pracą gruczołów je wytwarzających. Ich samodzielne i długotrwałe stosowanie prowadzi do kłopotów z erekcją po ich odstawieniu. Dlaczego? Większość z nich znacząco podnosi poziom testosteronu we krwi, co nie jest bez znaczenia dla naturalnej gospodarki hormonalnej. Nadmiar dostarczanego z zewnątrz testosteronu blokuje mechanizm  „podwzgórze-przysadka-nadnercza-jądra”, i w konsekwencji powoduje zmniejszenie wytwarzania tego hormonu przez jądra. Nazywa się to hipogonadyzmem wtórnym.
 
7. Za mało testosteronu, za dużo prolaktyny
Kiedy spada poziom męskiego hormonu płciowego, testosteronu, spada popęd seksualny. Mniejszy popęd to mniejsza ochota na seks, mniejsza ochota, to podejmowanie współżycia w stanie mniejszego podniecenia. A to odbija się na erekcji. Ale akurat ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Leczenie substytucyjne testosteronem jest skuteczne i bezpieczne (jeśli przeprowadzamy je pod kontrolą lekarza). Hormon lub jego pochodne podaje się domięśniowo, aby zapewnić stały jego poziom, niezbędny dla utrzymania libido.
Z kolei hormonem, który może całkowicie zabić ochotę na seks i uniewrażliwić na wszelkie bodźce seksualne (a więc jednocześnie uniemożliwić erekcję), jest prolaktyna. Jej poziom wzrasta w sytuacji permanentnego stresu, więc problem dotyczy zwłaszcza mężczyzn ambitnych i ciężko pracujących. 
 

Ola Akne/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2018-06-13 11:53:00
~tymekk

suplementy po prostu nei działają i nei ma się co łudzić że jest inaczej bo sam na sobie to przetestowałęm i wiem że suplementy dają efekt placebo, jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę skutecznego na problemy z potencją to zacznij łykać lek z substancją czynną, ja taki stosuję biorę maxon active jest bardzo dobry, zawsze pomaga jak sprzęt nawala, ale przynajmniej mam gwarancję że zadziała bo w składzie ma substancję czynną syldenafil, warto sobie o niej poczytać.

2018-06-08 19:48:27
~Adrian

Z potencją problemy można rozwiązać łatwo i nieszkodliwie, mianowicie suplementy diety na potencje to świetny sposób. Ja sam stosuje od jakiegoś czasu IQMAN i u mnie jest coraz lepiej.

2018-06-07 22:24:09
~marcin

przyczyny są różne... ale rozwiązanie jedno. jak dla mnie iqman. po tylo środkach co ja przetestowałem i wyrzuciłem w końcu trafiłem na coś co mi się sprawdza.

2018-06-04 05:42:05
~Marcin

Jeżeli chodzi konkretnie o popraiwienie erekcji to zgadzam się z opiniami na temat iqman. Sam go brałem i wiem, ze jest on najlepszy z możliwych środków jakie są na rynku. Działa świetnie a efekty są stałe

2018-05-31 06:05:49
~Karol

Na problemy z erekcją spróbuj tabletek IQMAN.Biorę od jakiegoś czasu i różnica jest kolosalna.Bez problemu mogę działać całą noc. Moją żona jestzadowolna a to jest najważniejsze

2018-05-26 06:18:52
~Jarek

Ja też stosowałem iqman i jestem bardzo zadowolony, w końcu znów czuję się kochany, bo jak zauważyłem, to po tym jak odżyła moja żona po tym jak zaczęliśmy śię znów normalnie kochać, to zdałem sobie sprawę jak jej brakowało tego...

2018-05-23 16:19:23
~rumek

to prawda potwierdzam, bo sam od jakiegoś czasu wspomagam się maxonem active, który ma syldenafil w składzie, lek kupuję w aptece bez recepty, wystarczy go przyjać na 25 minut przed zbliżeniem żeby zaczął działać, jest naprawdę skuteczny i działa nie to co te suplementy, bo to lek a nie suplement.

2018-05-09 10:36:12
~mikoMiet

Ja tam ostatnio czytałem, że tabletki, które mają sildenafil w składzie są skuteczne na zaburzenia erekcji. To było jakieś opracowanie naukowe. Te bez recepty po prostu mają nieco mniej sildenafilu niż np. viagra, ale działanie to samo. Na zaburzenia wzwodu związane z przemęczeniem czy paleniem fajek OK.

2018-04-22 21:34:37
~Edzio

Tez uwazam ze najlepsze sa IQman. Uzywałem juz różnych tabletek i te nie dosc ze maja wielkie opakowanie to jeszcze w rozsadnej cenie i działaja , a nie obiecuja cuda. dla mnie najlepsze

2018-04-15 20:48:20
~Eryk

Ja wybrałem dla siebie tabletki IQMAN.Miałem przez kilka miesięcy problemy z osiągnieciem pełnej erekcji może było to związane z problemami a może rzeczywiście coś zaczęło się dziać ale grunt że te tabletki mi pomogły.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.