wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

7 przyczyn problemów z erekcją

123RF
04.03.2013

Mężczyźni niepytani, milczą o życiu intymnym. W Polsce około 2,5 miliona cierpi na zaburzenia erekcji, 95 proc. z nich nie leczy się. Próbują przeczekać problem, uciekając od seksu. Kłopoty ze wzwodem to czuły barometr zdrowia mężczyzny. I psychicznego, i fizycznego. Bo zaburzenia erekcji mogą mieć wiele przyczyn.

 
Z fizjologicznego punktu widzenia erekcja to chemia plus reakcja hydrauliczna. Na skutek działania tlenku azotu i serii następujących po sobie skomplikowanych reakcji biochemicznych, mięśnie gładkie penisa rozkurczają się, a naczynia krwionośne w ciałach jamistych wypełniają krwią. By wzwód nie zanikł na czas konieczny do odbycia stosunku, muszą one zablokować żyły umiejscowione pod osłoną członka. Bywa, że przy zaburzeniach erekcji, szwankuje i jeden, i drugi mechanizm, tzn. i ilość napływającej krwi jest niewystarczająca, i krew zaczyna uciekać przez niezablokowane żyły. Ale erekcja to nie tylko sprawne współdziałanie układu naczyniowego i nerwowego. Potrzebny jest bodziec erotyczny. Doznanie zmysłowe, podnieta, chęć zbliżenia.
 
U zdecydowanej większości młodych mężczyzn problemy ze wzwodem mają źródło w psychice. I na odwrót: u 3/4 panów, którzy przeszli przez „smugę cienia” przyczyny tkwią w ciele, a nie w głowie.
 
1. Stres, zmęczenie lub… niewłaściwa partnerka
Gdy ktoś pracuje 14 godzin na dobę, cały czas nastawiony jest na walkę, działanie, to nie tak łatwo jest mu przestawić się nocą na tryb bliskości i intymności. Kiedy więc zbliżenie staje się kolejnym wieczornym zadaniem do wykonania, to akurat na nim można już polec. Przewlekłe zmęczenie objawia się i na poziomie fizjologii, i psychiki. Często od przeciążenia związanego ze stresem zaczyna się depresja, a człowiek nią dotknięty, nie ma ochoty dosłownie na nic. Na seks także. Rada? 
 
Rozmowa z partnerem o konieczności prowadzenia mniej stresującego trybu życia, w której ani nie będziemy nadmiernie zwracać uwagi na problem niedyspozycji partnera, ani jej bagatelizować. Pamiętajmy, że w męskim słowniku „chwilowa niedyspozycja”, niespecjalnie odbiega od „impotencji”. A świadomość bycia impotentem powoduje na tyle dużą blokadę psychiczną, że powrót do sprawności może być znacznie utrudniona, nawet po wyeliminowaniu czynnika takiego jak stres czy zmęczenie.
 
Warto też pamiętać, że niektórzy mężczyźni mogą mieć kłopoty nie tyle z samą erekcją, co z relacjami z partnerką – to tzw. impotencja ad personam.
 
2. Kłopoty sercowe
Można powiedzieć, że penis pozostaje w ścisłym związku z sercem. Kiedy w naczyniach krwionośnych dochodzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych, ich średnica zwęża się, krew przeciska się z coraz większym trudem, wtedy i osiągnięcie wzwodu jest coraz trudniejsze. A że średnica naczyń w prąciu jest o połowę mniejsza niż pozostałych, to pierwsze niepokojące sygnały o rozwijającej się miażdżycy dadzą o sobie znać właśnie zaburzeniami erekcji. Dlatego kardiolodzy przestrzegają: masz kłopoty sypialni – uważaj, przebadaj się, zmień tryb życia, bo być może grozi ci zawał. Problemy z erekcją są bardziej istotnym ostrzeżeniem przed kłopotami kardiologicznymi niż wysoki poziom cholesterolu czy podwyższone ciśnienie krwi. 
 
3. Brak ruchu i niewłaściwa dieta
By ustrzec się przed kłopotami z erekcją, trzeba przede wszystkim dbać o naczynia krwionośne. Recepta będzie dokładnie ta sama, jaką usłyszelibyśmy w gabinecie kardiologa: nie można jeść zbyt dużo i zbyt tłusto, należy dbać, by w naszym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców, trzeba ograniczyć spożycie mocnego alkoholu, za to można pić regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. I trzeba dużo się ruszać. Bo zaburzenia erekcji mają związek z mniejszą zdolnością organizmu do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kto ma problemy w łóżku, nie da rady stanąć na starcie rajdu rowerowego. 
 
4. Palenie papierosów
Jak pokazują badania – wypalanie paczki papierosów dziennie przez kilkanaście lat u 3/4 palaczy prowadzi do impotencji. Nikotyna powoduje zmiany naczyniowe, zaburza wydzielanie hormonów, przyspiesza starzenie. Zawarte w dymie tytoniowym składniki toksyczne wywołują również zmiany w męskich komórkach rozrodczych. Palacze mają mniejszą objętość nasienia, mniej plemników, a te, które są, często są mniej ruchliwe i nieprawidłowo zbudowane.
 
5. Alkohol
Jego wpływ na potencję jest o tyle zdradliwy, że w niewielkich dawkach może z początku korzystnie oddziaływać na poprawę libido. Dodaje wigoru, rozluźnia, sprzyja zbliżeniom. Jednak pity systematycznie i w dużych dawkach ingeruje w układ hormonalny, naczyniowy, nerwowy, a tylko dobra praca każdego z nich gwarantuje powstanie i utrzymanie erekcji.
 
6. Steroidowe środki dopingujące 
Sterydy to hormony o działaniu anabolicznym, które w medycynie stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach i tylko pod kontrolą lekarza. Przykładowo: przy deficycie hormonów w organizmie, spowodowanym nieprawidłową pracą gruczołów je wytwarzających. Ich samodzielne i długotrwałe stosowanie prowadzi do kłopotów z erekcją po ich odstawieniu. Dlaczego? Większość z nich znacząco podnosi poziom testosteronu we krwi, co nie jest bez znaczenia dla naturalnej gospodarki hormonalnej. Nadmiar dostarczanego z zewnątrz testosteronu blokuje mechanizm  „podwzgórze-przysadka-nadnercza-jądra”, i w konsekwencji powoduje zmniejszenie wytwarzania tego hormonu przez jądra. Nazywa się to hipogonadyzmem wtórnym.
 
7. Za mało testosteronu, za dużo prolaktyny
Kiedy spada poziom męskiego hormonu płciowego, testosteronu, spada popęd seksualny. Mniejszy popęd to mniejsza ochota na seks, mniejsza ochota, to podejmowanie współżycia w stanie mniejszego podniecenia. A to odbija się na erekcji. Ale akurat ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Leczenie substytucyjne testosteronem jest skuteczne i bezpieczne (jeśli przeprowadzamy je pod kontrolą lekarza). Hormon lub jego pochodne podaje się domięśniowo, aby zapewnić stały jego poziom, niezbędny dla utrzymania libido.
Z kolei hormonem, który może całkowicie zabić ochotę na seks i uniewrażliwić na wszelkie bodźce seksualne (a więc jednocześnie uniemożliwić erekcję), jest prolaktyna. Jej poziom wzrasta w sytuacji permanentnego stresu, więc problem dotyczy zwłaszcza mężczyzn ambitnych i ciężko pracujących. 
 

Ola Akne/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2018-10-31 18:10:23
~Kajetan

Moim zdaniem jeżeli chodzi o proces owszem niby bardziej rozłożony w czasie,ale za to skuteczny w dłużej perspektywie to zdecydowaniu w tym przypadku IQman wysuwa się przed konkurencję

2018-10-30 16:04:53
~rutym

Podpowiem po własnych doświadczeniach z różnymi specyfikami które nie działały dopiero jak zacząłem przyjmować lek to mi pomógł. maxon to dobry środek bo zdrowy i bezpieczny, w składzie ma syldenafil. Więcej o działaniu i składzie można poczytać w internecie. Ja odkąd się stosuję maxon w końcu mogę się normalnie kochać z własną żoną, bez jakiś stresów nerwów...przerywania w połowie itp.

2018-10-11 21:17:54
~Julian

Najlepsze środek na poprawę erekcji to IQman .Środek dostępny bez recepty. Tu nie ma co kombinować tylko trzeba się przemóc . Chodzi przecież o jedną z ważniejszych sfer twojego życia.

2018-09-26 18:26:53
~zerok

Chyba najlepszy, bo od razu działa jest maxon active. Mnie bardzo pomógł, bo miewałem problemy z erekcją. Na szczęście to przeszłość, bo maxon działa dosyć szybko w niecałe pół godziny.

2018-09-23 18:25:26
~Albert

Stosuje tabletki IQMAN i widzę poprawę a pomyśleć że na początku nie byłem przekonany co do tych tabletek.Warto było zainwestować w te tabletki bo działają skutecznie i szybko

2018-09-13 09:51:59
~Juliusz

Na spadek potencji szczerze mogę polecić środek o nazwie IQMAN. Też cierpiałem na ten problem, stosowałem wiele preparatów, niestety bezskutecznie. Dopiero po IQMAN moje życie seksualne wróciło do normy

2018-08-28 20:41:29
~Artur

Ja tez stosowałem iqman i jestem bardzo zadowolony, w moim przypadku prawie każdy raz kończył się katastrofą, Obecnie jest już rewelacynie

2018-08-27 11:59:36
~ritor

ja postawiłem na maxon active jest bardzo skuteczny, zawiera syldenafil w składzie ten sam co w viagrze, no i bardzo łatwo go kupić w aptece bo nie potrzebna jest na niego recepta, ja jestem bardzo zadowolony z efektów, teraz z moją partnerką kochamy się co drugi dzień a kiedyś to nawet raz na 2 tygodnie nie dawałem rady bo sprzęt nawalał, dlatego jestem zadowolony że lek poprawił moją kondycję i moje relacje z partnerką.

2018-08-26 22:11:17
~Grzesiek42

Każdy zaczynał od tego co polecili mu inni. Mnie zaufany kumpel polecił Ereko. Terapia nie trwa bardzo krótko ale już minęło parę miesięcy odkąd zakończyłem brać te tabletki, a dalej wszystko u mnie ok :)

2018-08-21 12:01:56
~zerok

a ja tam od razu zacząłem łykać lek a nie suplement bo wiedziałem, że to bardziej mi pomoże, zacząłem kupować maxon active i trafiłem w 10 z tym lekiem, jest bardzo skuteczny bo zawiera syldenafil, więc skład ten sam co w viagrze, tyle, że maxon jest łatwiej dostępny bo bez recepty.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.