wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

7 przyczyn problemów z erekcją

123RF
04.03.2013

Mężczyźni niepytani, milczą o życiu intymnym. W Polsce około 2,5 miliona cierpi na zaburzenia erekcji, 95 proc. z nich nie leczy się. Próbują przeczekać problem, uciekając od seksu. Kłopoty ze wzwodem to czuły barometr zdrowia mężczyzny. I psychicznego, i fizycznego. Bo zaburzenia erekcji mogą mieć wiele przyczyn.

 
Z fizjologicznego punktu widzenia erekcja to chemia plus reakcja hydrauliczna. Na skutek działania tlenku azotu i serii następujących po sobie skomplikowanych reakcji biochemicznych, mięśnie gładkie penisa rozkurczają się, a naczynia krwionośne w ciałach jamistych wypełniają krwią. By wzwód nie zanikł na czas konieczny do odbycia stosunku, muszą one zablokować żyły umiejscowione pod osłoną członka. Bywa, że przy zaburzeniach erekcji, szwankuje i jeden, i drugi mechanizm, tzn. i ilość napływającej krwi jest niewystarczająca, i krew zaczyna uciekać przez niezablokowane żyły. Ale erekcja to nie tylko sprawne współdziałanie układu naczyniowego i nerwowego. Potrzebny jest bodziec erotyczny. Doznanie zmysłowe, podnieta, chęć zbliżenia.
 
U zdecydowanej większości młodych mężczyzn problemy ze wzwodem mają źródło w psychice. I na odwrót: u 3/4 panów, którzy przeszli przez „smugę cienia” przyczyny tkwią w ciele, a nie w głowie.
 
1. Stres, zmęczenie lub… niewłaściwa partnerka
Gdy ktoś pracuje 14 godzin na dobę, cały czas nastawiony jest na walkę, działanie, to nie tak łatwo jest mu przestawić się nocą na tryb bliskości i intymności. Kiedy więc zbliżenie staje się kolejnym wieczornym zadaniem do wykonania, to akurat na nim można już polec. Przewlekłe zmęczenie objawia się i na poziomie fizjologii, i psychiki. Często od przeciążenia związanego ze stresem zaczyna się depresja, a człowiek nią dotknięty, nie ma ochoty dosłownie na nic. Na seks także. Rada? 
 
Rozmowa z partnerem o konieczności prowadzenia mniej stresującego trybu życia, w której ani nie będziemy nadmiernie zwracać uwagi na problem niedyspozycji partnera, ani jej bagatelizować. Pamiętajmy, że w męskim słowniku „chwilowa niedyspozycja”, niespecjalnie odbiega od „impotencji”. A świadomość bycia impotentem powoduje na tyle dużą blokadę psychiczną, że powrót do sprawności może być znacznie utrudniona, nawet po wyeliminowaniu czynnika takiego jak stres czy zmęczenie.
 
Warto też pamiętać, że niektórzy mężczyźni mogą mieć kłopoty nie tyle z samą erekcją, co z relacjami z partnerką – to tzw. impotencja ad personam.
 
2. Kłopoty sercowe
Można powiedzieć, że penis pozostaje w ścisłym związku z sercem. Kiedy w naczyniach krwionośnych dochodzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych, ich średnica zwęża się, krew przeciska się z coraz większym trudem, wtedy i osiągnięcie wzwodu jest coraz trudniejsze. A że średnica naczyń w prąciu jest o połowę mniejsza niż pozostałych, to pierwsze niepokojące sygnały o rozwijającej się miażdżycy dadzą o sobie znać właśnie zaburzeniami erekcji. Dlatego kardiolodzy przestrzegają: masz kłopoty sypialni – uważaj, przebadaj się, zmień tryb życia, bo być może grozi ci zawał. Problemy z erekcją są bardziej istotnym ostrzeżeniem przed kłopotami kardiologicznymi niż wysoki poziom cholesterolu czy podwyższone ciśnienie krwi. 
 
3. Brak ruchu i niewłaściwa dieta
By ustrzec się przed kłopotami z erekcją, trzeba przede wszystkim dbać o naczynia krwionośne. Recepta będzie dokładnie ta sama, jaką usłyszelibyśmy w gabinecie kardiologa: nie można jeść zbyt dużo i zbyt tłusto, należy dbać, by w naszym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców, trzeba ograniczyć spożycie mocnego alkoholu, za to można pić regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. I trzeba dużo się ruszać. Bo zaburzenia erekcji mają związek z mniejszą zdolnością organizmu do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kto ma problemy w łóżku, nie da rady stanąć na starcie rajdu rowerowego. 
 
4. Palenie papierosów
Jak pokazują badania – wypalanie paczki papierosów dziennie przez kilkanaście lat u 3/4 palaczy prowadzi do impotencji. Nikotyna powoduje zmiany naczyniowe, zaburza wydzielanie hormonów, przyspiesza starzenie. Zawarte w dymie tytoniowym składniki toksyczne wywołują również zmiany w męskich komórkach rozrodczych. Palacze mają mniejszą objętość nasienia, mniej plemników, a te, które są, często są mniej ruchliwe i nieprawidłowo zbudowane.
 
5. Alkohol
Jego wpływ na potencję jest o tyle zdradliwy, że w niewielkich dawkach może z początku korzystnie oddziaływać na poprawę libido. Dodaje wigoru, rozluźnia, sprzyja zbliżeniom. Jednak pity systematycznie i w dużych dawkach ingeruje w układ hormonalny, naczyniowy, nerwowy, a tylko dobra praca każdego z nich gwarantuje powstanie i utrzymanie erekcji.
 
6. Steroidowe środki dopingujące 
Sterydy to hormony o działaniu anabolicznym, które w medycynie stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach i tylko pod kontrolą lekarza. Przykładowo: przy deficycie hormonów w organizmie, spowodowanym nieprawidłową pracą gruczołów je wytwarzających. Ich samodzielne i długotrwałe stosowanie prowadzi do kłopotów z erekcją po ich odstawieniu. Dlaczego? Większość z nich znacząco podnosi poziom testosteronu we krwi, co nie jest bez znaczenia dla naturalnej gospodarki hormonalnej. Nadmiar dostarczanego z zewnątrz testosteronu blokuje mechanizm  „podwzgórze-przysadka-nadnercza-jądra”, i w konsekwencji powoduje zmniejszenie wytwarzania tego hormonu przez jądra. Nazywa się to hipogonadyzmem wtórnym.
 
7. Za mało testosteronu, za dużo prolaktyny
Kiedy spada poziom męskiego hormonu płciowego, testosteronu, spada popęd seksualny. Mniejszy popęd to mniejsza ochota na seks, mniejsza ochota, to podejmowanie współżycia w stanie mniejszego podniecenia. A to odbija się na erekcji. Ale akurat ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Leczenie substytucyjne testosteronem jest skuteczne i bezpieczne (jeśli przeprowadzamy je pod kontrolą lekarza). Hormon lub jego pochodne podaje się domięśniowo, aby zapewnić stały jego poziom, niezbędny dla utrzymania libido.
Z kolei hormonem, który może całkowicie zabić ochotę na seks i uniewrażliwić na wszelkie bodźce seksualne (a więc jednocześnie uniemożliwić erekcję), jest prolaktyna. Jej poziom wzrasta w sytuacji permanentnego stresu, więc problem dotyczy zwłaszcza mężczyzn ambitnych i ciężko pracujących. 
 

Ola Akne/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2017-10-20 06:41:02
~Kaśka7777

Mój mąż też miał problem ze wzwodem i długo nie chciał się przyznać. Ale coś go tknęło i poszedł do lekarza, który przepisał mu Maxigrę go i znów możemy się cieszyć sexem :) i to jakim. Długo i często spontanicznie, bo lek działa nawet w kilkanaście minut. No ja jestem nim zachwycona (mężem i lekiem).

2017-10-15 20:44:57
~Urental

Ciekawe co gwarantuje? Ten IQ men niby powiększa penisa, gówno prawda. Chyba dla facetów z IQ 1 jest dobry. Nie da się żadną tabletką powiększyć penisa, to kłamstwo i wyciąganie pieniędzy co mnie totalnie wkurwia! Możesz sobie poprawić potencję naturalnymi preparatami lub lekami, ale kupując leki sponsorujesz lekarzom wyjazdy do spa i kongresy od firm farmaceutycznych. Lepiej kupić dobry preparat z pewnym składem. Akurat Ereko taki ma.

2017-10-15 18:09:26
~Mikołaj

A ja z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Iqman jestem zadowolony, w końcu znów moge sie normalnie kochać. Więc jak dla mnie to środek spisał się znakomicie

2017-10-12 11:56:32
~Jeremiasz_Gdynia

No Michał, No tak Antek, pewnie, że zadziała ale to tylko leczy objaw. Ile będziesz brał te tabletki? 6 miesięcy? 1 rok? A co z leczeniem przyczyny? Ile na to wydasz pieniędzy? 500zł? 2 tys w końcu? Przed każdym stosunkiem będziesz brał kolejną tabletkę? i obciążał dodatkowo organizm, wątrobę, nerki. Tu trzeba działać bardziej kompleksowo i zwrócić uwagę na przyczynę takiego stanu. Powinieneś zmienić dietę, więcej owoców, mniej czerwonego mięsa i tłuszczy, troch

2017-10-12 10:53:22
~Michał

Ja się nie znam na szczegółach, a nawet nie chciałem dopuszczać do siebie takich informacji, że mam chodzić po jakieś leki. Koniec końców żona się postawiła i kupiła maxon active i stwierdziła, że warto spróbować, i przyznaję, ze było dobrze. Czasami warto się przełamać a nie tylko zamiatać problem pod dywan

2017-10-12 10:52:46
~Michał

Ja zauważyłem jakiś czas temu początek problemów, nawet moja żona zauważyła, że nie kochamy się tak często, no ale co zrobić, jak człowiek większość czasu w racy siedzi, wróci do domu też siedzi bo odpoczywa, a to papieros, a to nieregularne posiłki, stres, nerwy... Wiem, że żona szukała jakiś informacji, czytała jakieś książki i znalazła, że poza zmianą trybu życia dobrze działa sildenafil.

2017-10-12 09:01:09
~Robert_farm

Dobre! Tabletki na powiększenie penisa. Nikt się nie uczył na biologii, że to nie mięsień, który można powiększać, tylko ciało jamiste, które wypełniają się krwią podczas wzwodu i nie da się go powiększyć, tylko operacja ;) Ale co do wzwodu to można brać leki...ale to działanie doraźne i nie rozwiązuje problemu. Warto zmienić dietę i dołożyć dobrą suplementację. Tylko nie to co w tv jest ale coś z dobrym składem. Takim jak ma np. Ereko, bo się go nie wstydzą i

2017-10-10 21:38:46
~Gerard

Wszystko zależy do czego mają służyc i jaki jest ich powód branie, nie mniej jeżeli chodzi o iqman to słyszałem o nim bardzo dobre opinie, szczególnie w zakresie powiększenia członka, sam się nawet zastanawiam nad zakupem.

2017-10-04 21:13:07
~boros

Ja niestety tak zareagowałem na stresy, że mi erekcja kompletnie siadła. Załamałem się, ale na szczęście skutecznie działa maxigra go, którą biorę kilkanaście minut przed seksem i przywraca mi pełną sprawność

2017-10-03 14:16:29
~Onlyhuman

Normalne. U mnie było tak jak brałem równolegle potency therapy i man tabs. Zmniejszyłem wtedy dawkę man tabs. Do jednej drugiej tabletki i było spoko. Może po prostu dawka jest dla Ciebie za duża. Przekrój tabletkę na połowę i powinno być ok.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.