wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

7 przyczyn problemów z erekcją

123RF
04.03.2013

Mężczyźni niepytani, milczą o życiu intymnym. W Polsce około 2,5 miliona cierpi na zaburzenia erekcji, 95 proc. z nich nie leczy się. Próbują przeczekać problem, uciekając od seksu. Kłopoty ze wzwodem to czuły barometr zdrowia mężczyzny. I psychicznego, i fizycznego. Bo zaburzenia erekcji mogą mieć wiele przyczyn.

 
Z fizjologicznego punktu widzenia erekcja to chemia plus reakcja hydrauliczna. Na skutek działania tlenku azotu i serii następujących po sobie skomplikowanych reakcji biochemicznych, mięśnie gładkie penisa rozkurczają się, a naczynia krwionośne w ciałach jamistych wypełniają krwią. By wzwód nie zanikł na czas konieczny do odbycia stosunku, muszą one zablokować żyły umiejscowione pod osłoną członka. Bywa, że przy zaburzeniach erekcji, szwankuje i jeden, i drugi mechanizm, tzn. i ilość napływającej krwi jest niewystarczająca, i krew zaczyna uciekać przez niezablokowane żyły. Ale erekcja to nie tylko sprawne współdziałanie układu naczyniowego i nerwowego. Potrzebny jest bodziec erotyczny. Doznanie zmysłowe, podnieta, chęć zbliżenia.
 
U zdecydowanej większości młodych mężczyzn problemy ze wzwodem mają źródło w psychice. I na odwrót: u 3/4 panów, którzy przeszli przez „smugę cienia” przyczyny tkwią w ciele, a nie w głowie.
 
1. Stres, zmęczenie lub… niewłaściwa partnerka
Gdy ktoś pracuje 14 godzin na dobę, cały czas nastawiony jest na walkę, działanie, to nie tak łatwo jest mu przestawić się nocą na tryb bliskości i intymności. Kiedy więc zbliżenie staje się kolejnym wieczornym zadaniem do wykonania, to akurat na nim można już polec. Przewlekłe zmęczenie objawia się i na poziomie fizjologii, i psychiki. Często od przeciążenia związanego ze stresem zaczyna się depresja, a człowiek nią dotknięty, nie ma ochoty dosłownie na nic. Na seks także. Rada? 
 
Rozmowa z partnerem o konieczności prowadzenia mniej stresującego trybu życia, w której ani nie będziemy nadmiernie zwracać uwagi na problem niedyspozycji partnera, ani jej bagatelizować. Pamiętajmy, że w męskim słowniku „chwilowa niedyspozycja”, niespecjalnie odbiega od „impotencji”. A świadomość bycia impotentem powoduje na tyle dużą blokadę psychiczną, że powrót do sprawności może być znacznie utrudniona, nawet po wyeliminowaniu czynnika takiego jak stres czy zmęczenie.
 
Warto też pamiętać, że niektórzy mężczyźni mogą mieć kłopoty nie tyle z samą erekcją, co z relacjami z partnerką – to tzw. impotencja ad personam.
 
2. Kłopoty sercowe
Można powiedzieć, że penis pozostaje w ścisłym związku z sercem. Kiedy w naczyniach krwionośnych dochodzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych, ich średnica zwęża się, krew przeciska się z coraz większym trudem, wtedy i osiągnięcie wzwodu jest coraz trudniejsze. A że średnica naczyń w prąciu jest o połowę mniejsza niż pozostałych, to pierwsze niepokojące sygnały o rozwijającej się miażdżycy dadzą o sobie znać właśnie zaburzeniami erekcji. Dlatego kardiolodzy przestrzegają: masz kłopoty sypialni – uważaj, przebadaj się, zmień tryb życia, bo być może grozi ci zawał. Problemy z erekcją są bardziej istotnym ostrzeżeniem przed kłopotami kardiologicznymi niż wysoki poziom cholesterolu czy podwyższone ciśnienie krwi. 
 
3. Brak ruchu i niewłaściwa dieta
By ustrzec się przed kłopotami z erekcją, trzeba przede wszystkim dbać o naczynia krwionośne. Recepta będzie dokładnie ta sama, jaką usłyszelibyśmy w gabinecie kardiologa: nie można jeść zbyt dużo i zbyt tłusto, należy dbać, by w naszym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców, trzeba ograniczyć spożycie mocnego alkoholu, za to można pić regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. I trzeba dużo się ruszać. Bo zaburzenia erekcji mają związek z mniejszą zdolnością organizmu do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kto ma problemy w łóżku, nie da rady stanąć na starcie rajdu rowerowego. 
 
4. Palenie papierosów
Jak pokazują badania – wypalanie paczki papierosów dziennie przez kilkanaście lat u 3/4 palaczy prowadzi do impotencji. Nikotyna powoduje zmiany naczyniowe, zaburza wydzielanie hormonów, przyspiesza starzenie. Zawarte w dymie tytoniowym składniki toksyczne wywołują również zmiany w męskich komórkach rozrodczych. Palacze mają mniejszą objętość nasienia, mniej plemników, a te, które są, często są mniej ruchliwe i nieprawidłowo zbudowane.
 
5. Alkohol
Jego wpływ na potencję jest o tyle zdradliwy, że w niewielkich dawkach może z początku korzystnie oddziaływać na poprawę libido. Dodaje wigoru, rozluźnia, sprzyja zbliżeniom. Jednak pity systematycznie i w dużych dawkach ingeruje w układ hormonalny, naczyniowy, nerwowy, a tylko dobra praca każdego z nich gwarantuje powstanie i utrzymanie erekcji.
 
6. Steroidowe środki dopingujące 
Sterydy to hormony o działaniu anabolicznym, które w medycynie stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach i tylko pod kontrolą lekarza. Przykładowo: przy deficycie hormonów w organizmie, spowodowanym nieprawidłową pracą gruczołów je wytwarzających. Ich samodzielne i długotrwałe stosowanie prowadzi do kłopotów z erekcją po ich odstawieniu. Dlaczego? Większość z nich znacząco podnosi poziom testosteronu we krwi, co nie jest bez znaczenia dla naturalnej gospodarki hormonalnej. Nadmiar dostarczanego z zewnątrz testosteronu blokuje mechanizm  „podwzgórze-przysadka-nadnercza-jądra”, i w konsekwencji powoduje zmniejszenie wytwarzania tego hormonu przez jądra. Nazywa się to hipogonadyzmem wtórnym.
 
7. Za mało testosteronu, za dużo prolaktyny
Kiedy spada poziom męskiego hormonu płciowego, testosteronu, spada popęd seksualny. Mniejszy popęd to mniejsza ochota na seks, mniejsza ochota, to podejmowanie współżycia w stanie mniejszego podniecenia. A to odbija się na erekcji. Ale akurat ten problem stosunkowo łatwo rozwiązać. Leczenie substytucyjne testosteronem jest skuteczne i bezpieczne (jeśli przeprowadzamy je pod kontrolą lekarza). Hormon lub jego pochodne podaje się domięśniowo, aby zapewnić stały jego poziom, niezbędny dla utrzymania libido.
Z kolei hormonem, który może całkowicie zabić ochotę na seks i uniewrażliwić na wszelkie bodźce seksualne (a więc jednocześnie uniemożliwić erekcję), jest prolaktyna. Jej poziom wzrasta w sytuacji permanentnego stresu, więc problem dotyczy zwłaszcza mężczyzn ambitnych i ciężko pracujących. 
 

Ola Akne/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2019-05-02 14:16:05
~Sebestian81

Ja brałem Ereko 2 miesiące i super pomogło. Opinie w necie też same za siebie mówią.

2019-02-20 21:49:49
~Stertasz

Nie wszystko złoto co się świeci. Reklamy nas naciągają na każdym kroku. Nawet te maxony i inne takie, to tylko chwilowa poprawa, zwyczajnie uzależniają. Ja szukałem długo i wybrałem Ereko, bo to naturalny preparat, nie uzależnia, jest dobry dla mnie, bo mam nadciśnienie, a po 2 miesiącach brania już nie mam problemu ze wzwodem.

2019-01-31 11:28:37
~Witek

W moim przypadku skutecznym środkiem jeżeli chodzi o poprawę potencji okazał się iqman. I nie zamienił bym tego środka na żaden inny

2019-01-15 20:45:45
~supeł

Skusiłam się i kupiłam Herbaya. A co tam, może i u mnie będzie się działo i atmosfera się podkręci. Medykamentów nie biorę w ogóle pod uwagę, szkoda wątroby. To musi być coś bezpiecznego.

2018-12-22 15:12:15
~Lima

Babor, lubię naturalne afrodyzjaki. Myślę, że podsycają atmosferę bliskości i nie wpływają negatywnie na organizm. Panowie często szukają szybkich środków, obciążających wątrobę lub serce, zupełnie nie wiem po co to robią. Krótka przyjemność nie zastąpi zdrowia. Wolę rozwiązania roślinne, niż silny proszek.

2018-12-20 15:01:10
~astex

mi lekarz powiedział, żebym kupił sobie tabletki bez recepty z sildenafilem, wziąłem maxon active, ale przede wszystkim mam wziąć się za siebie pod takim względem, że odstawić jedzenie na mieście i mam zacząć się ruszać.

2018-12-19 20:30:46
~babor

Dieta mi jakoś nie pomogła specjalnie, więc sobie kupiłem suplement herbaya z wyciągiem z korzenia maca, bo to całkowicie naturalny i bezpieczny afrodyzjak. W sypialni sprawdza się świetni

2018-12-05 17:54:12
~arczi

Trochę pokombinuj z dietą, ale byc może u ciebie to kwestia stresu. też coś podobnego miałem jak pojawiły się kłopoty w robocie. Choć dla erekcji to raczej żadna różnica. Obczaj maxon active. Sporo osób go stosuje, bo zawiera sildenafil, czyli to samo co viagra, ale za to w aptece dostaniesz bez recepty.

2018-12-02 20:03:43
~Jarek_krk

Nie wiem jak inni podchodzą do tematu ale starałem się poczytać w internecie od czego zacząć mając problem z potencją. Stanowczo na początek odpuściłem leki, bo to jednak chemia i działa tylko na objawy, więc po odstawieniu problem wróci i do tego kupa kasy na takie rzeczy idzie. Szukałem różnych preparatów z dobrym składem. Polecił mi znajomy Ereko. Teraz mija drugi miesiąc jak stosuję i już czuję, że te Święta będą inaczej obfite niż ostatnio :D

2018-11-26 17:32:44
~Heniek

Ja też stosowałem IQman i jestem bardzo zadowolony z efektu jki uzyskąłem. W końcu seks bez obaw, że w połowie zacznie mi zwisać

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.