wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Kręgosłup w stresie

30.03.2009

Szukając przyczyny bólów kręgosłupa z reguły szukamy zmian w obrębie struktur kostnych kręgosłupa: zmian zwyrodnieniowych, przysunięć krążków międzykręgowych. Jednak część dolegliwości związanych z kręgosłupem ma swoje źródło w zupełnie innym miejscu.

Wyniki badań RTG czy tomografii nie pokazują żadnych zmian, a mimo to doskwiera nam uciążliwy ból kręgosłupa. Dolegliwości takie związane są ze zmianami funkcjonalnymi w obrębie kręgosłupa, głównie z dysproporcją napięć mięśniowych. Mięśnie pełnią względem kręgosłupa funkcje podporową. Dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymać się w pionie i wykonywać czynności takie jak skłony czy skręty.

Skrócenie mięśni lub ich osłabienie powoduje nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa i w efekcie dolegliwości bólowe. Nieprawidłowe napięcia mięśniowe, spowodowane mogą być brakiem ruchu, nieprawidłową postawą ciała lub jednostronnymi przeciążeniami narządu ruchu związanymi z pracą zawodową lub uprawianym sportem. Pogłębianie się tych dysfunkcji może doprowadzić do trwałych zmian w strukturze: zwyrodnień i dyskopatii.

Prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa i stawów całego ciała zależy od zrównoważonego działania mięśni i ich harmonijnego napięcia. Jeśli choć jeden mięsień podtrzymujący kręgosłup ulega osłabieniu lub zbytniemu napięciu, to powstająca nierównowaga napięć mięśniowych przeciąża tkanki miękkie, stawy kręgosłupa i krążki międzykręgowe. Długotrwały stan  dysproporcji napięć mięśniowych prowadzi to zmian zwyrodnieniowych.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.