wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Żylaki - tylko brzydkie czy niebezpieczne?

123RF
20.03.2013

Szpecą nogi, bolą, puchną. Nic dziwnego, że nie lubimy żylaków. Jednak, choć to bardzo powszechne schorzenie, zazwyczaj postrzegamy je w kontekście czysto estetycznym i niewiele o nich wiemy. Często nie zdajemy sobie sprawy czym są, skąd się biorą i jaki mają wpływ na zdrowie. 

 

- Żylaki to zmienione chorobowo naczynia żylne. Kiedy za sprawą różnorodnych czynników zmienia się struktura przepływu krwi, wytrzymałość ścian tych naczyń może ulec osłabieniu. Skutkuje to pojawieniem się poszerzeń, wybrzuszeń i innych zmian w obrazie nóg, czyli żylaków. W pierwszym etapie rozwoju, możemy nie obserwować żadnych objawów, po jakimś czasie zaś pojawiają się dolegliwości,  takie jak uczucie ciężkich nóg, lekkie obrzęki, a czasem ból - tłumaczy Wojciech Jusza, chirurg, specjalizujący się w chirurgii naczyniowej i flebologicznej, z kliniki Invicta w Gdańsku. 

 

Żylaki określane są mianem choroby cywilizacyjnej. Na ich powstawanie ma wpływ tryb życia dominujący w rozwiniętych społeczeństwach. Choć najczęściej zajmujemy się leczeniem konsekwencji, nie wolno zapominać o przyczynach problemów. - Ogromne znaczenie w zapobieganiu chorobie ma odpowiednia profilaktyka (której niestety brakuje) i propagowanie wiedzy na ten temat. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dużo czasu spędzają siedząc lub stojąc - wyjaśnia chirurg.

- Kłopoty z powrotem żylnym powoduje przede wszystkim brak ruchu oraz praca wymagająca długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej. To najistotniejszy czynnik rozwoju żylaków. Pośrednio chorobie sprzyjają uwarunkowania genetyczne, choć zwiększają one jedynie prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Żylaki częściej występują też u osób otyłych, kobiet w ciąży czy pacjentów, którzy z różnych przyczyn musieli ograniczyć aktywność ruchową. 

 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków, powinniśmy przede wszystkim więcej się ruszać. Warto wprowadzić do codziennego planu dnia regularne ćwiczenia lub aktywność fizyczną w jakiejkolwiek postaci. Można uprawiać poranny jogging, wyjść na dłuższy spacer, zapisać się na taniec lub jogę – każda taka forma pomoże zapobiegać rozwojowi choroby.

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-01-11 18:09:29
~ Halina

Tak też ,mam pozytywną opinię co do leczenia pijawkami.Korzystnie wpływają przy leczeniu żylaków.Miałam,dosyć pokażne ,po zastosowaniu trochę zabiegów musiałam wziąć.Jednak pomogło.Były bardzo,żylaki pogróbione ponad skórę

2014-06-24 23:11:14
~cichy

Mnie pomogly pijawki. Trwało to długo ale żadnej żyły mi nie zamrożono ani nie wycięto. Miałem na jednej nodze jak na zdjęciu.

2013-03-26 23:57:30
~aga

mój kochany tata którego już nie ma chorował na serce a przy tym te okropne żylaki i rany które się robiły .dlatego dbajcie o serce żeby nie doprowadzić do takich stanów.duzo zdrowia dla wszystkich

2013-03-25 06:36:47
~Andrzej

W kulturystyce,kazdy chce miec takie zyly. Niektore z SSA pomagaja osognac tak efekt.

2013-03-24 20:12:33
~gość

Żylaki są bardzo niebezpieczne i w określonych sytuacjach mogą doprowadzić do śmierci. Mam na myśli udar mózgu, bo mogą doprowadzić do niego, ale również uniemożliwić leczenie jak na razie najskuteczniejszą metodą jaką jest tromboliza.

2013-03-23 21:28:30
~pytek

Czy żylaki odbytu wyglądają podobnie

2013-03-23 18:59:06
~Teresa

Brygida ma rację

2013-03-23 18:21:50
~Daro

Ola wolałbym do ciebie się z tym tam zgłosić ;-)

2013-03-23 17:42:40
~mechanik

Medycyna Komórkowa - cz. 1 - Choroba sercowo-naczyniowa YouTube Głupi ludzie

2013-03-23 17:12:16
~Kasim

do Oli - czytaj dziecko ze zrozumieniem: od 16 r..ż. czyli ponad 50 lat to znaczy, że p. Brygida ma ok. 66lat, ja mam żylaki, mój tata ma, babcia też miała

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.